آخرین آمار از رسانه های دارای مجوز و یارانه نشریات از زبان انتظامی

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش خبرنگاران، حسین انتظامی صبح امروز دوشنبه 6 بهمن در مصاحبه با رادیو ایران با بیان اینکه فرآیند صدور پروانه انتشار نشریات اعم از مکتوب و الکترونیک بر عهده هیات نظارت بر مطبوعات است، اضافه نمود: حدود 6400 نشریه قابل انتشار در کشور وجود دارد که از این تعداد حدود 420 پایگاه اطلاع رسانی، 4000 نشریه سراسری 300 نشریه منطقه ای، 1400 نشریه استانی و 200 نشریه به صورت محلی منتشر می گردد.

آخرین آمار از رسانه های دارای مجوز و یارانه نشریات از زبان انتظامی

انتظامی در ادامه از فرایند تغییر الگوی مصرف رسانه ای در سراسر جهان اطلاع داد و با بیان اینکه نقش رسانه های سراسری به نسبت دیگر رسانه ها هر روز کمرنگتر از گذشته می گردد، گفت: رسانه های اجتماعی، رسانه های تخصصی و اختصاصی، رسانه های بین المللی و رسانه های محلی روز به روز صندلی بهتری پیدا می نمایند و از این حیث با فرصت روبرو هستند اما در مقابل تاثیر رسانه های مکتوب و غیر مکتوب سراسری هر روز محدودتر می گردد.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه شرایط رسانه های کشور به لحاظ مالی چگونه است، از مضیقه های فراوان مالی حاکم بر فعالیت های رسانه ای و میزان محدود یارانه ای که وزارت ارشاد برای پرداخت به آن ها در اختیار دارد سخن گفت.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت: رقمی که وزارت ارشاد برای پرداخت به رسانه ها دارد، به هیچ وجه تکافوی احتیاج آنها را نمی کند.

انتظامی کاهش اقبال عمومی به خربد نشریات را یکی دیگر از مسائل و مسائل فعالیت مطبوعاتی دانست و در ادامه به تشریح برنامه های معاونت مطبوعاتی برای جبران هزینه رسانه ها پرداخت.

وی با تاکید بر ایجاد عدالت رسانه ای در پرداخت یارانه ها به تفاوت بین رسانه های دولتی و رسانه هایی که به بخش خصوصی تعلق دارند، اشاره و افزود: از ابتدای سال 93، یارانه پرداختی به رسانه های بخش دولتی و عمومی که تا کنون بیش از یک سوم یارانه را به خود اختصاص می داده اند، قطع شد.

معاون مطبوعاتی ادامه داد: با اینکه این امر موجب گله مندی بعضی همکاران رسانه ای هم شد اما از آن جهت که در جهت تحقق عدالت رسانه ای است، اقدام مطلوبی محسوب می گردد.

انتظامی پرداخت یارانه به مقصد را یکی دیگر از راه های حمایت از رسانه ها و بازگشت مطبوعات به سبد خانواده ها مطرح کرد و افزود: در طرح اشتراک نیم بها هر کسی، هر نشریه ای را که مایل باشد، می تواند با پرداخت نصف مبلغ از روی سایت خریداری کند، نصف مابقی را وزارت ارشاد متقبل می گردد و در نهایت صد در صد مبلغ نشریه به صاحب امتیاز پرداخت می گردد.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه طی سال های گذشته آمایش سرزمینی صورت نگرفته و متناسب با تعداد نشریات، روزنامه نگار و دیگر زیرساخت ها نظیر چاپ و نظام توزیع توسعه نداشته است، تاکید نمود: اگر این نسبت (بالا بودن میزان نشریات و عدم توسعه زیر ساخت ها) همچنان برقرار باشد به جای اینکه اثر هم افزایی داشته باشد تاثیرات کاهندگی دربرخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1107

به "آخرین آمار از رسانه های دارای مجوز و یارانه نشریات از زبان انتظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین آمار از رسانه های دارای مجوز و یارانه نشریات از زبان انتظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید