آرشیو حزب بعث تهدیدی برای سر باز کردن زخم های کهنه در عراق

به گزارش مجله ابوذریون، آرشیو حزب بعث عراق که اخیرا به صورت محرمانه به عراق بازگردانده شده، تهدیدی برای بازگشت زخم های گذشته دردناک عراق در دوره صدام است اما در عین حال به بعضی از عراقی ها این امید را برمی گرداند که از سرنوشت مفقود شدگان اطلاع حاصل نمایند.

آرشیو حزب بعث تهدیدی برای سر باز کردن زخم های کهنه در عراق

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، چند ماه پس از سرنگونی نظام صدام بعد از اشغال عراق توسط آمریکا در سال 2003، پنج میلیون برگه در مقر حزب بعث پیدا شد.

نیروهای آمریکایی در آن موقع از کنعان مکیه، از مخالفان قدیمی و مصطفی الکاظمی، نخست وزیر کنونی عراق که در آن موقع نویسنده و فعال بود، یاری گرفتند تا از محتویات اسناد باخبر شوند.

مکیه در گفت وگوی تلفنی با خبرگزاری فرانسه از آمریکا گفت: وارد سردابی شدیم که پر از آب بود. از چراغ قوه استفاده می کردیم به این دلیل که برق قطع بود. اسناد را می خواندیم و فهمیدیم اسناد بسیار مهمی هستند. این اسناد شامل پفراینده های اعضایی از حزب بعث و نامه های حزب و وزارتخانه ها درباره امور اداری و گزارش هایی از عراقی هایی بودند که همسایگان آن ها را به انتقاد از صدام متهم نموده بودند.

با افزایش خشونت طایفه ای در بغداد مکیه با آمریکایی ها برای انتقال اسناد به آمریکا در اقدامی جنجالی توافق کرد. این اسناد به مرکز هوور منتقل شد که مرکز پژوهش های سیاست در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا است و تنها چند پژوهشگر از آن باخبر هستند.

اما به گفته یک مسؤول عراقی اسنادی که وزن آن به 48 تن می رسند 31 اوت به بغداد منتقل و فورا در مکان نامعلومی انبار شده است. نه دولت عراق و نه دولت آمریکا خبری درباره انتقال اسناد نداده اند. به گفته این مسؤول دولت بغداد قصد ندارد اسناد را به دید عموم بگذارد.

احتمالا این آرشیو حامل منافع شخصی هزاران خانواده در عراق باشد.

ایوب الزیدی 31 ساله که پدرش صابر را بعد از پیوستن به خدمت نظامی در زمان حمله به عراق از دست داده، گفت: صدام مردم عراق را نابود کرد. نمی توان درباره چنین اقداماتی سکوت کرد.

مادرش حسنیه 51 ساله می گوید: ممکن است از این اسناد سرنخی پیدا گردد که بدانیم صابر زنده است یا خیر.

این زن سال های دهه 90 قرن گذشته را درحالی سپری نموده که به نظام بعث برای یافتن اطلاعاتی از سرنوشت همسرش متوسل شده بود و اکنون نیز امیدی به دولت کنونی ندارد.

دودستگی های عمیقی میان عراقی ها درباره خود حزب بعث وجود دارند. یکی از اعضای سابق این حزب معتقد است اگر این اسناد فاش شوند ملی گرا بودن حزب بعث را نشان می دهند.

عباس کاظم، مدیر طرح عراق در شورای آتلانتیک که برای نوشتن تألیفات دانشگاهی اش درباره تاریخ و جامعه عراق از این اسناد استفاده نموده، تاکید نمود: عراق آماده نیست. هنوز فرایند آشتی که اجازه بدهد این آرشیو نقش مثبتی را ایفا نماید، شروع نشده است.

وی گفت اسنادی که از آن اطلاع یافته حتی درباره مسؤولان کنونی هم هست.

وی گفت: بعثی ها همه چیز را سند نموده اند. اگر فاش گردد سیاستمداران و رهبران عشایر و مردم در خیابان از آن علیه یکدیگر استفاده خواهند کرد.

مارسین الشمری که از این آرشیو برای نوشتن رساله دکترا استفاده نموده و عضو مرکز بروکینگز است، گفت: کمترین چیزی که می توانیم انجام دهیم این است که به پژوهشگران عراقی اجازه دهیم مثل پژوهشگران آمریکا به این اسناد دسترسی داشته باشند.

به گفته یک مسؤول عراقی، آمریکا به اسناد دیگری نیز بعد از حمله به عراق دست یافته که از جمله آن پفراینده های دولتی بسیار با اهمیتی است.

به رغم این مساله مکیه امیدوار است روزهای تمام آن حوادثی که در این اسناد آمده، به سرعت بگذرد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1361

به "آرشیو حزب بعث تهدیدی برای سر باز کردن زخم های کهنه در عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرشیو حزب بعث تهدیدی برای سر باز کردن زخم های کهنه در عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید