ابراز امیدواری پامپئو برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران

به گزارش مجله ابوذریون، وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد کشورش بتواند تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید کند.

ابراز امیدواری پامپئو برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا امروز چهارشنبه ابراز امیدواری نموده کشورهای جهان ضرورت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را درک نمایند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، پامپئو که در جمع خبرنگاران حضور داشت گفت: من امیدوارم که کل جهان این دیدگاه که ضروری است این تحریم های تسلیحاتی تمدید گردد را بپذیرد.

وی در ادامه با بیان اظهاراتی که احتمالاً به روسیه و چین اشاره داشت گفت: فکر می کنم همه غیر از دو کشور درک می نمایند که این تحریم ها نباید منقضی شوند و رایزنی هایی در مورد اینکه چطور آن را تمدید کنیم صورت خواهد گرفت.

خوش بینی پامپئو درباره تصویب این قطعنامه در حالی انجام شده که دیپلمات های غربی احتمال پیروزیت آمریکا در تصویب این قطعنامه را ضعیف برآورد نموده اند.

منابع دیپلماتیک به پایگاه مجله فارن پالیسی گفته اند این قطعنامه از شانس اندکی برای تصویب در میان 15 عضو شورای امنیت برخوردار است.

یک دیپلمات غربی گفت این قطعنامه ممکن است حتی در کسب 9 رأی لازم برای وادار کردن روسیه یا چین به استفاده از حق وتو هم ناکام بماند.

بعضی از دیپلمات های شورای امنیت و سایر کارشناسان مسائل تسلیحاتی اقدام آمریکا را تلاشی برای کسب امتیازهای سیاسی در داخل آمریکا می دانند و نه چیزی که هدف آن مقابله با اقدامات ایران است.

مجله فارن پالیسی در ادامه نوشته به رونوشتی از پیش نویس قطعنامه آمریکا دست پیدا نموده است.

قطعنامه پیشنهادی آمریکا خواهان منع فروش، عرضه یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط از سوی ایران است. این قطعنامه همچنین کشورها را از فروش، عرضه، یا انتقال سلاح یا اقلام مرتبط به ایران، مگر در صورت موافقت کمیته ای در شورای امنیت منع می نماید.

پیش نویس آمریکا علاوه بر این از کشورها می خواهد چنانچه دلایل متقنی در دست دارند مبنی بر اینکه محموله ای در خاک آنها ممکن است حاوی اقلام ممنوعه از ایران باشد اقدام به بازرسی آن نمایند. این قطعنامه همچنین از کشورها خواسته با توجیه مشابه اقدام به بازرسی کشتی ها در آب های آزاد نمایند.

این قطعنامه همچنین خواهان مصادره دارایی ها و در نظر دریافت ممنوعیت های مسافرتی علیه افرادی است که تحریم های تسلیحاتی را نقض می نمایند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است نخستین جلسه رایزنی برای بحث درباره قطعنامه پیشنهادی آمریکا جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را فردا چهارشنبه برگزار کند.

دیپلمات های غربی گفته اند ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اقدام به توزیع این قطعنامه در میان 15 عضو شورای امنیت نموده است. چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت که از حق وتو برخوردارند مخالفت خودشان را با طرح آمریکا اعلام نموده اند.

یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیازمند موافقت دست کم 9 عضو، بدون وتو از سوی هر یک از 5 عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) است.

فارن پالیسی نوشته این قطعنامه در صورت تصویب ذیل فصل هفت منشور ملل متحد قرار خواهد گرفت و الزام آور خواهد بود.

آمریکا تهدید نموده در صورتی که در تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پیروز نگردد از یکی از بندهای برجام برای بازگرداندن همه تحریم های سازمان ملل استفاده خواهد نمود.

پامپئو روز چهارشنبه هم تهدید کرد در صورتی که قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی ناکام بماند، واشنگتن برای تمدید تحریم های بین المللی علیه ایران اقدام خواهد نمود.

وی گفت: تمرکز ما در حال حاضر همکاری با شورای امنیت برای تصویب این قطعنامه است. اما چنانچه این اتفاق نیفتد به جهان یادآوری می کنیم که مقام های دولت اوباما به صراحت گفته اند که ایالات متحده از توانایی یکجانبه بازگرداندن تحریم ها برخوردار است.

ماده ای در برجام که مقام های دولت آمریکا مدعی هستند می توانند از آن برای بازگرداندن تحریم های تسلیحاتی علیه ایران استفاده نمایند ساز و کار حل و فصل اختلافات است که با نام های دیگری مانند مکانیسم ماشه یا ساز وکار بازگشت اتوماتیک تحریم ها هم شناخته شده است.

با این وجود چین و روسیه تصریح نموده اند که آمریکا از این توافق هسته ای خارج شده و از هیچ حقی برای رجوع به مفاد برجام جهت بازگرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1250

به "ابراز امیدواری پامپئو برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز امیدواری پامپئو برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید