باطل شدن کارت بازرگانی فعالان صادراتی غیرمتعهد

به گزارش مجله ابوذریون، خبرنگاران/گیلان رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت گیلان گفت: کارت بازرگانی، فعالان صادراتی که به تعهدات قانونی خود از جمله تعهد ارزی، عمل نکنند، تعلیق یا باطل خواهد شد.

باطل شدن کارت بازرگانی فعالان صادراتی غیرمتعهد

محمد فیض در گفت و گو با خبرنگاران در سازمان صمت گیلان، بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: سازمان صمت گیلان، نسبت به انعکاس دغدغه های صادرکنندگان به مراجع ذیربط در خصوص مسائل مطروحه اقدام کرده و سعی می کند با همکاری سایر دستگاه ها و تشکل های خصوصی راهکارهای کارشناسی را اجرایی و عملیاتی کند.

وی اضافه نمود: حسب تاکیدات و دستور سرپرست وزارت صمت در جهت ایجاد فضای سالم تجاری برای فعالان اقتصادی و دارندگان کارت بازرگانی و همچنین حسن اجرای تبصره بند 6 ماده 10 آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات هم اینک کارگروه جدیدی با نام کارگروه پایش رفتار تجاری شکل گرفته که متشکل از کنندگان گمرک ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، اتاق تعاون و سازمان صمت گیلان است که وظیفه آن پایش فعالیت تجار و رسیدگی به پرونده های اشخاصی است که به تعهدات قانونی شان عمل نکرده اند.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت گیلان درباره برخی تخلفات که منجر به طرح پرونده در کمیته پایش رفتار تجاری می شود؛ شرح داد: عدم ایفای تعهدات به طرف مقابل تجاری، پایبند نبودن به قراردادها، رعایت نکردن اصول اخلاق تجاری، عدم توجه به استانداردها و عدم ایفای تعهد ارزی از جمله مصداق هایی است که منجر به طرح پرونده در کمیته پایش رفتار تجاری خواهد شد.

وی اضافه نمود: یکی از مهمترین تکالیف قانونی صادرکنندگان این است که باید تعهدات ارزی خود را ایفا کنند در غیر این صورت، پرونده ای تشکیل و در کارگروه پایش رفتار تجاری بررسی می شود که در نهایت و در صورت اثبات، ممکن است منجر به تعلیق و ابطال کارت بازرگانی شود.

فیض تاکید کرد: دارندگان کارت بازرگانی (حقیقی و حقوقی) که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود تا به امروز اقدامی نکرده اند، برای تعلیق کارت بازرگانی واحدهای غیرتولیدی از تاریخ هفتم تیرماه سالجاری، همچنین واحدهای تولیدی اقدام خواهد شد. البته درصورت ایفای تعهد ارزی و ارائه تاییدیه بانک مرکزی کارت بازرگانی واحدها رفع تعلیق می شود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صمت گیلان به افزایش صادرات گیلان سخن گفت و مطرح نمود: میزان صادرات گیلان در3 ماهه اول سال 1399 به لحاظ وزنی235410 و به لحاظ ارزش 120 میلیون دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 29 درصد و از نظر ارزش 22 درصد افزایش داشته است.

وی همچنین از صدور 18 کارت بازرگانی جدید در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: در همین مدت تعداد 1516 ثبت سفارش کالا اجرا شده است که عمده آنها انواع محصولات معدنی(گچ، سیمان، سنگ، ساختمانی،سنگ مرمر،کاشی سرامیک و...)، محصولات صنایع غذایی(بیسکویت،کلوچه،رب، نوشیدنی و....)،محصولات نساجی(البسه، پارچه توری و...) و محصولات پلاستیکی (گونی خالی از جنس پروپیلن...)، از گمرکات گیلان به کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، افغانستان، عراق صادر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1245

به "باطل شدن کارت بازرگانی فعالان صادراتی غیرمتعهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باطل شدن کارت بازرگانی فعالان صادراتی غیرمتعهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید