توضیحات سردار اشتری درباره غرق شدن اتباع افغانستان

به گزارش مجله ابوذریون، سردار حسین اشتری در مورد انتشار کلیپ های متعدد در فضای مجازی مبنی بر ادعای غرق شدن تعدادی از مهاجران کشور افغانستان در منطقه مرزی تایباد، گفت: انتشار این خبر طی روز های گذشته در بعضی از رسانه ها باعث تاسف و تاثر است و به سوژه ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان شده و با توجه به اهمیت موضوع و رابطه دیرینه دو کشور برابر پروتکل های مرزی، دستور آنالیز همه جانبه این حادثه توسط کارشناسان صادر شد.

توضیحات سردار اشتری درباره غرق شدن اتباع افغانستان

به گزارش پایگاه خبری پلیس، وی ضمن اظهار همدردی با خانواده های داغدار، گفت: برابر گزارشات واصله لازم دیدیم به منظور تنویر افکار عمومی و به ویژه آگاهی دقیق ملت مظلوم افغانستان به تبیین اهداف پشت پرده جنگ روانی دشمنان دو ملت بپردازیم.

عالی ترین مقام انتظامی کشور به روابط نیک و حسنه ایران و افغانستان اشاره و بیان کرد: دنیا می داند طی 40 سال گذشته به دلیل تحمیل جنگ و ناامنی از سوی قدرت های فرامنطقه ای و متحدان آن ها به ویژه شرارت های آمریکای جنایتکار در منطقه، جمعیت زیادی از مردم این کشور برای کار و تامین معاش خود به کشور های منطقه از جمله ایران اسلامی پناه آورده، مردم و مسئولان جمهوری اسلامی ایران نیز نقش میزبانی را با همه مسائل آن به خوبی ایفا کردند و در این مدت مجموعه امکانات معیشتی، زیستی، بهداشتی، درمانی و آموزشی کشور را مشابه شهروندان ایرانی در اختیار این عزیزان قرار دادند.

فرمانده ناجا گفت: حتی در حال حاضر که کشور جمهوری اسلامی ایران همانند سایر نقاط دنیا در شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا می باشد و از طرفی هم تحت تحریم ظالمانه واقع شده است باز هم این مردم ایران بودند که آغوش خود را به روی برادران و خواهران افغانستانی خود باز کردند و همانند شهروندان ایرانی به آنان خدمات ارائه می نمایند مسئولان و برادران افغانستانی، خود نیز بر این امر واقف هستند که جمهوری اسلامی ایران هرچه در توان داشته به اتباع آن کشور خدمت نموده و سالیان سال است که شهروندان ایران و افغانستان به صورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می نمایند.

سردار اشتری در ادامه تاکید نمود: اولا-غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مشترک مرزی و در خاک کشور افغانستان ارتباطی با مرزبانی نداشته و در آنالیز ها معین شد که قصوری از سوی مرزبانان ایران، صورت نگرفته است. ثانیا انتظار می رود طرف مقابل در مورد آنالیز مشترک ادعا های مطروحه تیم هایی اعزام کند که بتوانیم جوابگوی دو ملت باشیم. ثالثا شرایط جوی و بارندگی های پی در پی و افزایش حجم آب رودخانه در آن ایام و تاریکی شب می تواند عامل موثری بر این حادثه ادعایی باشد.

فرمانده ناجا اعلام کرد: باتوجه به این مهم، افرادی که به صورت غیرمجاز وارد خاک ایران می شوند ضمن اخذ معینات، ثبت آثار و علائم بیومتریک نیز صورت می پذیرد بنابراین مسئولان مربوطه در دولت افغانستان می بایست معینات افراد متوفی و آثار و علائم بیومتریک آنان را ارائه تا با سوابق موجود مطابقت داده گردد که آیا این افراد وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شده اند یا خیر؟ که تا به امروز چنین اقدامی از سوی آنان صورت نگرفته است.

وی همچنین توضیح داد: مهمترین سوال و ابهام در ارتباط با این حادثه، چرایی تخلیه پاسگاه های مرزی افغانستان طی سال های اخیر از سوی آن کشور است که مغایر با پروتکل های مرزی بوده و علی القاعده دو کشور می بایستی مسئولیت های حقوقی و قانونی خود را در مناسبات مرزی بر عهده بگیرند.

عالی ترین مقام انتظامی کشور تاکید نمود: در سال گذشته بالغ بر 750 هزار نفر از اتباع غیرمجاز افغانستانی به وسیله مرز های رسمی به سوی این کشور بدرقه شده به علاوه هزاران نفر که قصد ورود غیرقانونی به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشته اند با حفظ کرامت انسانی به کشور افغانستان بازگردانده شده اند.

فرمانده نیروی انتظامی با تاکید براینکه بیگانگان، دشمنان و معاندان با هدف تنش زایی در روابط محبت آمیز دو کشور و سناریوی کشته سازی، القاء خشونت و ... سعی در تیره سازی روابط دو ملت دارند، اعلام کرد: انتظار داریم که کشور برادر و دوست و همسایه هم به قوانین و مقررات مرزی کشور ما احترام گذاشته و همانند مرزبانان ایران در برقراری امنیت و کنترل بیشتر مرز ها اهتمام ویژه ای داشته باشند و از مسئولان آن کشور می خواهیم به دور از تحریف و القائات منفی دشمنان و هیجانات رسانه ای با نگاهی به تاریخ روابط فی مابین زمینه آنالیز مشترک این رخداد را در فضایی غیرسیاسی و کارشناسی فراهم نموده و اجازه ندهند دشمنان دو ملت ایران و افغانستان از این رخداد برای موج سواری و اختلاف افکنی سوء استفاده نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1204

به "توضیحات سردار اشتری درباره غرق شدن اتباع افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات سردار اشتری درباره غرق شدن اتباع افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید