خادمان شهر قرنطینه نیستند!

به گزارش مجله ابوذریون، از روزی که سایه سنگین کرونا بر سر شهر و دیارمان افتاده زندگی همه شهروندان تحت تاثیر آن قرار گرفته است. هر چند مردم به خانه نشینی برای قطع زنجیره ابتلا به کرونا ملزم شده اند اما کار و تلاش در میان دستگاه های خدمات رسان شهری و پرسنل آنها نه تنها تعطیل نشده که حتی به ساعت کاری آنها نیز اضافه شده است .

خادمان شهر قرنطینه نیستند!

خبرنگاران انلاین/ زینب زینال زاده- فاطمه عسگری نیا-بهاره خسروی: همه ما امسال نوروز را با خانه نشینی و پرهیز از حضور در مراکز شلوغ تجربه می کنیم، اما خانه نشینی جمعیت شهری به معنای تعطیلی فعالیت دستگاه های خدمات اعم از اتوبوسرانی، خدمات شهری، سازمان میادین میوه و تره بار و .... نیست. مجموعه هایی که مجبورند برای تامین آرامش و آسایش شهروندان همچنان شبانه روز کار کنند و از حضور در کنار خانواده های خود مانند کادر بهداشتی و درمانی محروم باشند.

  • نظافت و نگهداشت شهری در منطقه 12

شهردار منطقه 12 با اشاره به فعالیت شبانه روزی پرسنل خدمات شهری حوزه تحت مدیریت خود،می گوید: در روزهای کرونایی که همه مردم با پیوستن به پویش در خانه بمانیم به قطع زنجیره ابتلا به کرونا کمک می کنند پرسنل خدمات شهری منطقه 12 همچنان مشغول کارند. علی محمد سعادتی می افراید: تمامی کوچه ها و خیابانها در نواحی 6 گانه منطقه 12 به صورت شبانه روزی توسط نیروهای خدمات شهری در حال ضد عفونی و پاکسازی هستند و اجازه نمی دهیم شرایط بهداشتی محله ها مردم را نگران کند.

او می گوید: پرسنل خدمات شهری و فضای سبز شهرداری منطقه 12 در ماه های پایانی سال همه تلاش خود را برای آماده سازی فضای بوستان های منطقه و گل کاری آنها انجام دادند این در حالی است که امروز مجبوریم برای سلامتی مردم این بوستان ها را به روی مردم ببندیم .

او ادامه می دهد: درست است بوستانهای قلب پایتخت این روزها میزبان مردم و گردشگران تهرانی نیستند اما نیروهای خدمات شهری و اداره زیباسازی شهرداری منطقه 12 می کوشند تا با نگهداشت این فضاهای زیبا انها را برای بهره مندی مردم در ماه های بعد آماده حضور شهروندان نگه دارند.

  • ضدعفونی معابر در منطقه 10

در منطقه 10 هم مدیریت شهری با تلاش پرسنل خدمات شهری، روزانه نسبت به ضد عفونی کردن معابر و خیابانهای این منطقه به منظور مقابله با ویروس کرونا و حفظ سلامتی و ایجاد امنیت خاطر میان شهروندان اقدام می کند.شهردار منطقه 10 در مصاحبه با خبرنگار ما می گوید: نگهداشت شهر و فراهم کردن فضای ایمن برای تردد شهروندان در شرایط ویژه این روزهای کرونایی ضروری است و همه سعی را به کار گرفته این تا با برنامه ریزی و تمهیدات اجرا شده، نسبت به انجام عملیات ضد عفونی کردن خیابان ها ، معابر اصلی، فرعی و همچنین اماکن عمومی به صورت مستمر اقدام کنیم.

مجید رباطی می افزاید: عملیات ضد عفونی معابر شهری منطقه 10 برای ایجاد ایمنی بیشتر و امنیت روانی میان شهروندان منطقه 10 با مشارکت ایستگاه آتش نشانی شماره 8 و استفاده از ماشین آلات و تجهیزات آتش نشانی انجام می شود.

او با اشاره به تلاش شبانه روزی پرسنل خدمات شهری در این بخش میگوید: عملیات ضد عفونی معابر در خیابان های جیحون، کارون، خوش، صفدری، آذربایجان و محبوب مجاز در سایه تلاش بی وقفه نیروهای خدمات شهری اجرا شده است.

همچنین شهردار پازل دهم پایتخت در ادامه خواستار مشارکت شهروندان برای مقابله با بیماری کوید 19 شد و تصریح می کند: امیدوارم با مشارکت گسترده شهروندان و رعایت توصیه های ایمنی و بهداشتی، همچنین کاهش ترددهای غیر ضروری علاوه بر سلامت فردی خود و خانواده، برای مقابله با بیماری کرونا، سهمی داشته باشیم.

  • تلاش های شبانه روزی 600 کارگر در منطقه 11

در گوشه و کنار پهنه مرکز پایتخت این روزها تمام خادمین شهر مشغول کارند تا زندگی در فضای شهر در سایه منحوس کرونا با ترس کمتری از سوی مردم دنبال شود . 600 کارگر خدمات شهری در منطقه 11 اقدامات ضد کرونایی مدیریت شهری را در محله های مرکزی تهران انجام می دهند.از معابر و اماکن عمومی و پر تردد گرفته تا بوستانها و بیمارستانها و مراکز درمانی که این روزها محل تردد بیماران بسکمک است.

کورش خرد معاون خدمات شهری و محیط زیست در این باره می گوید: 600 نیروی خدمات شهری و فضای سبز منطقه 11 در سطح نواحی چهارگانه به صورت شبانه روزی و مستمر حتی در تعطیلات نوروزی اقدام به ضد عفونی تمامی بوستان ها و مبلمان شهری اعم از وسایل بازی ، نیمکت ها ، سرویس های بهداشتی عمومی ، مبلمان پارکی و وسایل ورزشی، ضد عفونی معابر اصلی و فرعی ، ضد عفونی روزانه پیرامون بیمارستان ها ، مراکز خرید و پر تردد ، میادین میوه و تره بار و گند زدایی و شستشوی مخازن زباله می کنند.

او با اشاره به توزیع اقلام بهداشتی شامل ماسک ، دستکش و مواد ضد عفونی کننده بین کارگران می گوید: خوشبختانه برخی از اقدامات ضد عفونی اماکن و معابر عمومی با مشارکت سمن ها و نهادها در حال انجام است که با توجه به فراگیری این ویروس ، مشارکت گروه های مردمی بسیار ارزنده است.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه 11 با تأکید بر این که اولویت مدیریت شهری در شرایط کنونی حفظ سلامت شهروندان است؛ خاطر نشان می کند: با برنامه ریزی های اجرا شده اقدامات اجرایی به صورت مستمر و شبانه روزی در حال انجامست و حوزه های مختلف مدیریت شهری روزانه در بخش های مشاعات شهر و مجموعه های سطح خدمات شهرداری که مکان های تردد مردم هستند ؛ بر اساس پروتکل اقدام به ضد عفونی و گند زدایی می کنند.

  • ضدعفدنی اتوبوس ها و توزیع ماسک بین راننده ها

شرکت اتوبوسرانی تهران هم از جمله دستگاه های خدمات رسانی است که این روزها همچنان مشغول خدمت به شهروندان است، علی اقای 54 ساله یکی از راننده های اتوبوس است که در منطقه 6 فعالیت دارد ، مرد میانسالی که هر روز بسم الله می گویند، لباس فرم بر تن می کند، دستکش به دست کرده و با ماسک پشت فرمان می نشیند ، می داند کرونا سایه به سایه او حرکت می کند اما ترسی به دل راه نمی دهد و با توکل به خدا به کارش ادامه می دهد. او می گوید: مردم این روزها مجبورند در خانه های خود قرنطینه باشند و عده زیادی مجبورند سفرهای درون شهری انجام دهند که تعطیلی ما زندگی همه را مختل می کند.

به گفته محمود ترفع، مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران، فعالیت خطوط اتوبوسرانی تعطیلی ندارد و رانندگان این ناوگان در هر شرایط به مسافران خدمت رسانی می کنند. او می گوید: از زمان شیوع بیماری کرونا، برای حفظ سلامتی مسافران و راننده ها اقداماتی در دستور کار مسئولان این ناوگان حمل و نقل عمومی قرار گرفته است.

ترفع در توضیح بیشتر اقدامات می گوید: بیش از 5 هزار دستگاه اتوبوس در تهران وجود دارد که در طول روز، چندین مرتبه، ضدعفونی می شوند. همچنین ایستگاه های اتوبوس، 9 خط بی آر تی و 63 پایانه هم ضدعفونی می شوند تا مسافران با اطمینان از این ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

او به حفظ سلامت راننده های ناوگان اتوبوسرانی هم اشاره و عنوان می کند: همان گونه که حفظ سلامت مسافران برای ما که خدمتگذار شهروندان هستیم، اهمیت دارد. باید به فکر راننده ها هم باشیم. بنابراین بیش از 6 هزار ماسک در میان راننده ها توزیع شده است.

خدمات رسانی خوب شرکت اتوبوسرانی رضایت شهروندان را هم در پی داشته است ، احمد نوروزی، یکی از مسافران خط 5 بی آر تی با ابراز رضایت از عملکرد اتوبوسرانی می گوید: این روزها، تجمعی از مسافران در اتوبوس و ایستگاه نیست و مسئولان و راننده ها موارد بهداشتی را رعایت می کنند.

الهام، یکی از مسافران خط یک بی آرتی می گوید: این روزها، خدمت رسانی ناوگان حمل و نقل عمومی بسیار خوب و مطلوب است. اما فراموش نکنیم تنها یک سوم از نیروهای اداره ها مشغول کار شده اند. وقتی همه نیروی کار اداره و سازمان ها و مراکز علمی و آموزشی فعالیت شان آغاز شود، بی شک با مشکل تجمع مسافران روبرو خواهیم شد. بنابراین بهتر است مسئولان برای آن روزها نیز برنامه ریزی کنند.

  • تامین مایحتاج روزانه مردم با حفظ سلامت شهروندان

در سازمان میادین میوه و تره بار هم ساعت کار به وقت کارگران این حوزه کوک کوک است و تعطیلی معنایی ندارد. حتی استمرار شرایط اضطراری و ویژه بهداشتی در پایتخت، موجب شده تا مدیریت سازمان میادین میوه و تره بار تهران ، از تجهیزات جدید ضدعفونی کننده مثل مه پاش های بزرگ برای ضد عفونی میادین و افزایش ضریب بهداشتی میادین میوه و تره بار بهره بگیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در این باره به خبرنگار ما می گوید: میادین میوه و تره بار از جمله مراکزی هستند که این روزها بیش از گذشته محل تردد شهروندان برای تامین نیازهای خود هستند. بنابراین می کوشیم با بهره گیری از امکانات مجهز و به روز برای ضدعفونی کردن میادین،امنیت حضور مردم را در این مراکز فراهم کنیم.

سید سعید راد می افزاید: همان قدر که خودمان را در مقابل تامین محصولات مورد نیاز مردم مسئول می دانیم، در تامین شرایط و بستر مناسب برای حفظ سلامت شهروندان نیز خود را متعهد می دانیم.

او با بیان این که استفاده از دستگاه های مه پاش در میادین اصلی میوه و تره بار به همراه اضافه شدن ادوات ضدعفونی کننده و افشانه هایی که به این منظور به کار می رود آغاز کرده ایم، اظهار می کند: با وجود محدودیت های موجود، همه تلاش خود را به عمل آورده ایم تا تمام کارگران میادین میوه و تره بار به ماسک و دستکش مجهز باشند.

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره بار می گوید: رعایت بهداشت فردی کارگران، متضمن تامین بهداشت شهروندانی است که برای انجام خریدهای خود به میادین میوه و تره بار مراجعه می کنند. از این رو، موضوع سلامت کارگران را به شکل ویژه مورد توجه قرار داده ایم.

کارگران سازمان میادین میوه و تره بار هم که این روزها با وجود خستگی از کار و تلاش روزانه همچنان به کار خود ادامه می دهند می گویند: امسال شرایط کاری متفاوتی را تجربه کردیم اما اجازه ندادیم بیماری کرونا بازار میوه و تره بار را به هم بریزد. شاید در روزهای نخست قیمت برخی اقلام بالا رفت و مردم از این بابت نگران شدند اما ما و همه دوستانمان از رفتن به خانه و بودن در کنار خانواده هایمان گذشتیم تا در نوروز 99 کام مردم بیش از این تلخ نشود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1027

به "خادمان شهر قرنطینه نیستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خادمان شهر قرنطینه نیستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید