خبر جدید درباره افزایش دستمزد ، حق مسکن کارگران افزایش می یابد

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش تجارت نیوز، در حالی که جلسات شورای عالی کار در اواخر اسفند ماه گذشته برای معین حداقل مزد سال 99 به نتیجه نرسید، بیستم فروردین ماه امسال شورای عالی کار تشکیل جلسه داد و حداقل مزد، سایر سطوح مزدی و اجزا دستمزد را برای سال 1399 معین و بعد از رای گیری با اکثریت آرا تصویب کرد.

خبر جدید درباره افزایش دستمزد ، حق مسکن کارگران افزایش می یابد

جهت دریافت خدمات اکیپ بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

اما سه نماینده تشکل های کارگری به دلیل عدم رضایت از نتیجه، از امضاء ذیل صورت جلسه خودداری کردند. تصمیم شورای عالی کار به دلیل داشتن حدنصاب و کسب آراء موافق عنوان مصوبه قانونی از سوی شریعتمداری اعلام و منتشر شد.

در روزهای اخیر بعضی از گروه های کارگری از جمله خانه کارگر لابی گسترده ای برای ابطال یا تغییر این مصوبه به راه انداختند، تا حدی که در رسانه ها بحث امکان تصمیم گیری مجدد دستمزد و تغییر مصوبه شورای علی کار تا سرانجام فروردین ماه مطرح شده است.

در این رابطه حسین سلاح ورزی، عضو هیات رئیسه کانون عالی کارفرمایی در مصاحبه با تجارت نیوز گفت: صحبت کردن در مورد تغییر یا اصلاح مصوبه شورای عالی کار موضوع مزد 99 بیشتر از اینکه واقعی و عملی باشد جریان سازی رسانه ای است.

به گفته این فعال کارفرمایی، هر چند به اعتقاد کانون عالی کارفرمایی ایران همین تصمیم شورای عالی کار که به ظاهر افزایش مزد را 21 درصد در نظر گرفته، ولی با لحاظ کردن سایر اجزای مزد، در عمل هزینه های دستمزد حدود 34 درصد برای کارفرمایان افزایش می یابد و با وجود اینکه جامعه کارفرمایی این افزایش را بیشتر از توان مالی فعلی بنگاه ها می دانند، ولی به دلیل قانونی بودن مصوبه شورای عالی کار خود را ملزم به اجرای آن می دانند.

سلاح ورزی در ادامه اضافه نمود: از آن جایی که ماده 41 قانون کار نحوه مشخص مزد توسط شورای عالی کار را به صورت سالیانه اعلام نموده، لذا هیچ وقت مرسوم و معمول نبوده و نیست که این شورا چند بار در سال در مورد دستمزد تصمیم گیری کند، لذا تجدید نظر در مورد حداقل مزد سال جاری بیشتر از اینکه واقعیت داشته باشد جریان سازی رسانه ای بعضی از گروه های سیاسی است که می خواهند در لوای حمایت و دلسوزی از کارگران به دنبال کسب امتیاز و شاید جلب آرا آنها در انتخابات میان دوره ای باشند.

عضو هیات مدیره کانون عالی کارفرمایی ایران در ادامه اضافه نمود: کارگران به عنوان اصلی ترین رکن فراوری و مهمترین سرمایه کشور هستند، متاسفانه به دلیل تورم و کاهش ارزش پول ملی، عده زیادی از این عزیزان نه تنها قدرت خرید خود را از دست داده اند، بلکه از نظر معیشت هم دچار مشکل هستند. لذا لازم و لازم است که دولت در جهت ترمیم این شکاف، اقدامات لازم را به عمل آورد.

تغییر مصوبه مزد 99 قطعاً منتفی است

به گفته سلاح ورزی، تغییر مصوبه مزد 99 قطعاً منتفی است اما احتمالاً دولت یاری ها و حمایت هایی از جمله افزایش مبلغ هزینه مسکن را برای کارگران در نظر خواهد گرفت.

این فعال کارفرمایی همچنین گفت: در روزهای اخیر پیشنهاداتی ارائه شده بود که در قالب انجام یک تفاهم نامه مابین تشکل های کارگری و کانون عالی کارفرمایی بدون تغییر در مبلغ مجموعه مزد جابجایی های بین رقم های اجزای موضوع صورت گیرد و بعد از چهار ماه اجرایی گردد؛ که البته در جلسه امروز هیات مدیره کانون عالی کارفرمایی مطرح و با آن مخالفت شد.

سلاح ورزی در سرانجام از مدیران بنگاه ها خواست که به عنوان مسئولیت اجتماعی، در این شرایط حتی الامکان از تعدیل نیروی کار پرهیز و کاهش نیروی انسانی را به عنوان آخرین راهکار کاهش هزینه ها در این شرایط مالی در نظر بگیرند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 956

به "خبر جدید درباره افزایش دستمزد ، حق مسکن کارگران افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر جدید درباره افزایش دستمزد ، حق مسکن کارگران افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید