درخواست ها برای استعفای جانسون بعد از لغو تعلیق مجلس انگلیس

به گزارش مجله ابوذریون، شخصیت های ارشد احزاب کارگر و حزب ملی اسکاتلند، ضمن استقبال از غیرقانونی خواندن تعلیق مجلس انگلیس از سوی دیوان عالی، استعفای نخست وزیر را خواهان شدند.

درخواست ها برای استعفای جانسون بعد از لغو تعلیق مجلس انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل مجله ابوذریون، دقایقی بعد از اعلام تصمیم عالی ترین نهاد حقوقی انگلیس علیه اقدام دولت این کشور در تعلیق مجلس، چهره های سیاسی در این کشور بر لزوم استعفای بوریس جانسون از مقام نخست وزیری تاکید نموده اند.

قضات دیوان عالی انگلیس به اتفاق آرا امروز بعد از ظهر ضمن آنالیز شکایت طرح شده در رابطه با تعلیق مجلس این کشور، تصمیم دولت جانسون را غیرقانونی اعلام نموده و بر لغو تعلیق مجلس تاکید کردند.

طبق گزارش رسانه های انگلیس با توجه به این حکم دیوان عالی، مجلس قانونا می تواند فورا کار خود را از سر بگیرد و از تعلیق در آید.

به دنبال اعلام حکم دیوان عالی انگلیس، چهره های سرشناس احزاب اپوزیسیون در این کشور از این تصمیم استقبال کردند.

ایان بلکفورد عضو ارشد حزب ملی اسکاتلند ضمن استقبال از رای دیوان عالی درباره تعلیق مجلس گفت: بوریس جانسون هرگز توسط مردم (برای سِمت نخست وزیری) انتخاب نشده بود و او باید کاری آبرومندانه انجام داده و استعفا دهد.

اشاره این قانونگذار اسکاتلندی به این واقعیت است که بوریس جانسون بعد از ناکامی ترزا می رهبر سابق حزب محافه کار و نخست وزیر سابق انگلیس در اجرای توافق برگزیت، توسط اعضای این حزب به عنوان رهبر جدید و نخست وزیر تازه انتخاب شده بود.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، اصلی ترین رقیب حزب حاکم محافظه کار انگلیس هم که پیش از این بارها به مواضع جانسون در زمینه برگزیت و تعلیق مجلس تاخته بود، به حکم دیوان عالی واکنش نشان داد و تلویحا خواهان استعفای او شد.

کوربین ضمن استقبال از حکم امروز سه شنبه دیوان عالی انگلیس گفت: من از بوریس جانسون دعوت می کنم که موقعیت خود را در نظر بگیرد.

رهبر حزب کارگر انگلیس اضافه کرد: دیوان عالی حکم داده که نخست وزیر در تعطیل کردن مجلس اقدامی غیرقانونی انجام داده و به دموکراسی اهانت و از قدرت سوءاستفاده نموده است.

جرمی کوربین سپس در یک پیغام کوتاه در صفحه شخصی خود در توییتر هم نوشت: نخست وزیر بوریس جانسون باید استعفا دهد.

ششم شهریورماه بود که الیزابت دوم ملکه انگلیس درخواست جانسون برای تعلیق پنج هفته ای مجلس این کشور تا 14 اکتبر (22 مهر) را تأیید نموده بود.

این اقدام، راه را برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بدون توافق دو طرف درباره برگزیت باز می گذاشت چرا که در این صورت قانونگذاران انگلیسی برای تصویب هرگونه مصوبه که دولت جانسون را از خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا بازمی داشت، زمان کافی نداشتند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 442

به "درخواست ها برای استعفای جانسون بعد از لغو تعلیق مجلس انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست ها برای استعفای جانسون بعد از لغو تعلیق مجلس انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید