دولت اقدام موثری در حوزه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی انجام نداده است

به گزارش مجله ابوذریون، یک عضو شورای شهر تهران تاکید نمود: وضعیت تهران و کشور در شرایط خاصی قرار گرفته است و آلودگی هوای تهران نیز به گونه ایست که باید همه دست به دست هم دهند و فارغ از تفاوت سلیقه ها و حتی کدورت ها با یکدیگر متحد شویم تا بتوان اقدامی برای بهبود وضعیت شهروندان در حوزه مدیریت شهری به ویژه در توسعه حمل و نقل عمومی و مقابله با آلودگی هوا انجام داد.

دولت اقدام موثری در حوزه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی انجام نداده است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران، ارش حسینی میلانی در هفتاد و نهمین جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به تذکرات و نقدها مکرر شورای شهر تهران به دولت برای پرداخت سهم خود در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی گفت: متاسفانه طی سال های گذشته، دولت اقدام موثری در حوزه نوسازی و اضافه کردن ناوگان اتوبوسرانی انجام نداده است و چشم ها تنها به مدیریت شهری دوخته شده است در حالی که اینکه فقط از مدیریت شهری انتظار داشته باشیم، دور از انصاف است.

این عضو شورای شهر ادامه داد: مدیریت شهری در مسئله جابجایی شهروندان و حمل و نقل عمومی به شدت تحت فشار است و این در حالی است که به طور طبیعی، هر ساله تعدادی از ناوگان این حوزه فرسوده و از رده خارج می شوند که نیازمند جایگزینی است.

حسینی میلانی با بیان اینکه فرهنگستان علوم پزشکی در سال 95 برنامه حمایت طلبی خوبی در حوزه مقابله با آلودگی هوا منتشر کرد که می تواند الگوی مناسبی در حوزه حمایت از اتوبوسرانی باشد، توضیح داد: ما با مجموعه ای از مصوبات و قوانین در حوزه توسعه حمل و نقل عمومی روبرو هستیم که عمدتا اجرا نشده اند. از سوی دیگر، کشور با تنگناهای اقتصادی روبرو است که همین مسئله طراحی سازوکارهای جدیدی برای تامین منابع لازم برای توسعه حمل و نقل عمومی را ضروری می سازد.

حسینی میلانی با تاکید بر انجام گفت وگوهای بیشتر با مردم و تشریح وضعیت موجود به آنها گفت: شرکت واحد اتوبوسرانی تهران ضرورت دارد راهکارهای عملیاتی خود را برای توسعه ناوگان اتوبوسرانی و تامین منابع اقتصادی لازم در هنگام آنالیز فصل بودجه هر چه زودتر به شورا ارائه کند تا نمایندگان شورا بتوانند حداکثر یاری را برای برطرف بخشی از مسائل نمایند.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از تمامی ظرفیت ها برای حمایت از توسعه اتوبوسرانی در شهر تهران، بر همکاری بیشتر مدیریت شهری با مجلس شورای اسلامی و کلانشهرها و تعامل گسترده تر با سمن ها و تشکل های فعال در این حوزه برای برطرف بخشی از مسائل تاکید نمود.

رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری اضافه کرد: باید سطح گفت وگوها، چانه زنی ها و رایزنی ها را گسترش دهیم و تمامی دستگاه های مسئول را در این باره فعال کنیم چراکه هیچ راهی جز تعامل با دولت و سایر دست اندرکاران برای حمایت و تامین منابع اقتصادی لازم نداریم.

به گزارش خبرنگاران، در ادامه این نشست، پیمان سنندجی مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی را مهمترین چالش پیشروی این شرکت دانست و به تشریح وضعیت ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران از نظر وضعیت فرسودگی آنها به تفکیک مناطق پرداخت.

وی گزارشی از اقدامات حمایتی دولت از نوسازی ناوگان اتوبوسرانی در یک دهه گذشته ارائه داد و آخرین رایزنی های شهرداری تهران با دولت و بانک ها درخصوص نوسازی و خرید اتوبوس و اجرایی کردن مصوبه نوسازی 19000 دستگاه اتوبوس را تشریح کرد.

وی کمبود قطعات یدکی و اقلام استراتژیک، غیراقتصادی بودن نرخ کرایه، نوسانات ارزی، محدودیت در خرید اتوبوس های تک کابین و دوکابین، فوریت نوسازی مخازن گاز اتوبوس ها، عدم واریز یارانه بلیت و سهم دولت مصوب در قانون بودجه و عدم تحقق درآمدهای شهرداری از محل مصوبات دولت را از مهمترین مسائل و مسائل موجود بر سر راه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی از سوی شهرداری تهران برشمرد.

سنندجی در انتها، راهکارهایی همانند اخذ مصوبه تغییر ملاک فرسودگی ناوگان از سن اتوبوس به دریافت گواهی معاینه فنی، ملزم شدن بانک ها جهت قبول عاملیت انتشار و فروش اوراق مشارکت، دریافت سهم حاصل از افزایش نرخ بنزین و... برای برطرف بخشی از مسائل بر سر راه تامین منابع لازم برای خرید اتوبوس و تجهیز شرکت واحد اتوبوسرانی ارائه کرد.

بر اساس گزارش روابط عمومی شورای شهر تهران، مسائل و موانع قانونی بر سر راه تجهیز و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی، طراحی سناریوهای جدید برای تامین منابع اقتصادی، توجه به مسائل فنی به ویژه ضرورت اخذ معاینه فنی از سوی اتوبوس ها، ضرورت مشارکت بیشتر بخش خصوصی در حوزه حمل و نقل عمومی، همکاری با شرکت های دانش بنیان و افزایش سهم مینی بوس و ون از جمله مسائلی بودند که در این جلسه، از سوی مشاوران و کارشناسان کمیته محیط زیست مطرح شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 577

به "دولت اقدام موثری در حوزه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی انجام نداده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت اقدام موثری در حوزه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی انجام نداده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید