دو راهکار موقت وزیر ارتباطات برای حل مشکل کیفیت اینترنت

به گزارش مجله ابوذریون، وزیر ارتباطات می پذیرد سرعت اینترنت از ساعتی به بعد با افت و کاهش روبرو می شود و کاربران با اختلال هایی روبرو می شوند؛ به طوری که گاهی اوقات امکان استفاده از اینترنت را دیگر ندارند.

دو راهکار موقت وزیر ارتباطات برای حل مشکل کیفیت اینترنت

کیفیت بد اینترنت در این روزها، دیگر نیازی به اثبات و تست سرعت ندارد. همه کاربران اعم از کاربران ثابت و موبایل متوجه شدند از ساعت 8 الی 9 شب به بعد، اینترنت با مشکل روبرو می شود و ساده ترین کارها مانند وب گردی و باز کردن یک سایت یا استریم ویدئو به سختی انجام می شود. فیلترشکن ها از کار می افتند و اپلود یک فایل تقریبا غیرممکن است.

وزیر ارتباطات می گوید از ساعت 9 شب به بعد، همه کاربران به اینترنت وصل می شوند و چون اینترنت ثابت به درستی توسعه پیدا نکرده است؛ کاربران مجبور می شوند به اینترنت موبایل وصل شده و دیگر ظرفیت شبکه اپراتورها جوابگو نیست و همین مسئله باعث کندی سرعت اینترنت می شود.

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات این مشکل کندی اینترنت را می پذیرد و دوباره تاکید می کند زیرساخت های شبکه در چند سال گذشته اصلا توسعه پیدا نکردند که اکنون به این نقطه بحرانی رسیدیم:

از یک ساعتی به بعد که ساعت پیک مصرف است، سرعت اینترنت با کاهش روبرو می شود و این نشان دهنده این است که مشکل از زیرساخت های شبکه است که توسعه پیدا نکرده، وگرنه در بقیه ساعات روز مردم کمتر مشکل دارند.

او بحث مشکل تامین پهنای باند را رد می کند و می گوید برخی از اپراتورها اگر چنین چیزی را مطرح می کنند در پی این هستند که کم کاری و نقصان های خود را به گردن وزارت ارتباطات بیندازند.

عیسی زارع پور، تاکید می کند اینترنت ثابت به نقطه بحرانی رسیده است و راه حل مشکل هم فقط توسعه اینترنت ثابت است. در کوتاه مدت هم راه حل هایی برنامه ریزی شده است؛ ضمن اینکه در دهه فجر قرار است نیم میلیون پورت فیبر نوری راه اندازی شده، مورد بهره برداری قرار بگیرد.

دو راه حل فوری و موقت وزیر ارتباطات برای بهبود کیفیت اینترنت، واگذاری فرکانس 2300 مگاهرتز به اپراتورها و حل مشکل نصب و ارتقای آنتن های BTS با شهرداری ها است.

وزیر ارتباطات می گوید باند فرکانسی 40 یا 2300 مگاهرتز در اختیار اپراتورها قرار گرفته است و در حال پیگیری هستند که سریع تر تجهیزات این باند را وارد ایران کرده و نصب و راه اندازی کنند تا با افزوده شدن این باند فرکانسی به ظرفیت شبکه اپراتورهای موبایل، کیفیت اینترنت در مدت یکی دو ماه آینده بهتر شود.

همین طور، وزارت ارتباطات پیگیر حل مسائل سایت های BTS با شهرداری ها است. در شهرهای مختلف، شهرداری ها دستور به حذف و جمع آوری آنتن های BTS اپراتورها دادند که باید این مشکل حل شود و شهرداری ها اجازه دهند اپراتورها، سایت های خود را ارتقا و تجهیزات تازه نصب کنند. وزارت ارتباطات در پی لغو حکم جمع آوری سایت های BTS است و مذاکراتی را هم با شهرداری تهران انجام داده است.

وزیر ارتباطات تاکید می کند تا زمانی که مشکل اینترنت ثابت حل نشود؛ هر از چند گاهی با مشکل کمبود ظرفیت شبکه و کندی اینترنت روبرو می شویم.

منبع: شبکه چی
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2138

به "دو راهکار موقت وزیر ارتباطات برای حل مشکل کیفیت اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو راهکار موقت وزیر ارتباطات برای حل مشکل کیفیت اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید