ذبح دموکراسی در انگلیس؛ کودتا علیه مجلس چه سرنوشتی را برای ملکه رقم می زند؟

به گزارش مجله ابوذریون، بعضی فعالان سیاسی انگلیسی از جمله کیت اوسامور وزیر توسعه بین المللی کابینه سایه این کشور هشدار داده اند که همراهی ملکه با کودتا علیه مجلس انگلستان می تواند به برچیده شدن نظام سلطنتی منجر گردد.

ذبح دموکراسی در انگلیس؛ کودتا علیه مجلس چه سرنوشتی را برای ملکه رقم می زند؟

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران- تعلیق مجلس انگلستان و خفه کردن صدای مخالفان و منتقدین برگزیت ، یک رفتار دیکتاتوری توسط ملکه انگلستان و شکست بزرگ در احترام به دموکراسی برای کشوری است که چندی قبل با راهزنی دریایی، در نهایت متحمل یک شکست خفت بار در عرصه بین الملل شده بود.

علی اکبری، کارشناس مسائل سیاسی، طی یادداشتی برای خبرنگاران درباره تحولات اخیر انگلستان و تصمیمات تازه ای که اخیراً به بهانه فراهم کردن مقدمات خروج این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) اتخاذ شده، خاطرنشان کرده است:

ملکه انگلستان با درخواست نخست وزیر انگلستان برای تعلیق مجلس موافقت کرد تا به ظاهر زمینه برای برگزیت فراهم گردد. بوریس جانسون قبلاً اعلام کرده بود که اگر برای اجرای سیاست برگزیت به هر قیمت حتی بدون توافق، مجبور به تعلیق مجلس گردد، آن را انجام خواهد داد. این امر شاید در نگاه اول به عنوان برچیده شدن مؤثرترین عامل ممانعت از برگزیت و گامی مهم برای انجام برگزیت قلمداد گردد لیکن به نظر می رسد این تحلیل و نگاه، چندان قرین صحت نبوده و وارد کردن این متغیر و مؤلفه به صحنه آشفته و البته پرمتغیر برگزیت، بیش از آن که به حل مسئله یاری کند، بر اغماض موضوع اضافه کرده و حتی می تواند تبعات سنگینی برای نظام پادشاهی و سلطنتی این کشور به همراه داشته باشد. برای درک بیشتر این تحلیل، توجه به موارد ذیل لازم است:

مجلس هر کشور نماد دموکراسی و مردم سالاری است. معمولاً در کودتاهای نظامی و برچیده شدن حکومت ها، یکی از اولین کارها، حذف مجلس و مردم از روند تصمیم گیری و رویکرد دیکتاتور مآبانه در انجام امور است. تعلیق مجلس انگلستان، استفاده از عنصر اجبار و زور در خفه کردن صدای نمایندگان منتخب مردم است و در همین ابتدای کار، بازگوکننده یک رفتار دیکتاتوری توسط ملکه انگلیس و بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر این کشور و یک افتضاح برای کشوری است که ادعای دموکراسی و مردم سالاری دارد و حتی اگر هیچ تبعات منفی برای انگلستان نداشته و این امر منجر به برگزیت مورد نظر بوریس جانسون گردد، از منظر نظام حکمرانی، یک افتضاح برای انگلستان و نظام سلطنتی آن خواهد بود.

تفاوت رأی موافقین و مخالفین برگزیت در انگلستان، یک فاصله حداقلی بوده است و شاید یکی از دلایلی که این کشور نتوانسته این امر را به انتها برساند، همین موضوع باشد. اتفاق اخیر که در واقع خفه کردن صدای نزدیک به نیمی از جمعیت این کشور است نمی تواند باعث گردد که این جمعیت، از ابزارهای در اختیار برای اعتراض به این امر استفاده نکند. در همین ابتدای امر اخبار منتشره حکایت از امضای طومار مردمی برای مخالفت با این امر دارد. نمایندگان مردم به صورت رسمی و در قالب سخنرانی، انتشار پیغام در شبکه های اجتماعی مجازی و... با این امر مخالفت کرده و اعلام کرده اند که مقابل این رفتار خواهند ایستاد. قطعاً فراخوان مردم به اعتراضات و اعتصابات، بخش از راهکارهای مدنظر احزاب و جریانات مخالف خواهد بود.

یکی از مواردی که با وجود تشتت در ساختار جغرافیایی انگلستان باعث قرابت و پیوند این مناطق شده است موضوع حکومت سلطنتی و نظام مجلسی این کشور است. بخش های جغرافیایی مانند ولز، اسکاتلند، ایرلند و انگلستان که البته در افواه عمومی معمولاً به همان انگلستان و در ادبیات سیاسی به بریتانیا تعبیر می گردد دارای گسل های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و حتی مالی فراوانی هستند و تاکنون جریانات مختلف استقلال طلبانه در این مناطق متولد شده و رشد کرده اند که در حال حاضر نیز دارای عقبه های قوی برای پیگیری استقلال طلبی می باشند. موضوع برگزیت به عنوان یکی از موضوعاتی که می توانست در صورت عدم کسب رضایت مردم این مناطق به عنوان یک متغیر تقویت کننده برای استقلال طلبی خود را نمایش دهد، اکنون به موضوع مهم تر، یعنی خفه کردن صدای مردم با تعلیق مجلس رسیده است. این امر قطعاً باعث تضعیف نگاه های معتقد به الحاق و تقویت دیدگاه های استقلال طلبانه خواهد شد. امری که می تواند باعث تجزیه حکومت پادشاهی بریتانیا به چندین کشور کوچک تر و ایجاد واحدهای جغرافیایی مستقل گردد. اولین تهدید به فروپاشی حکومت سلطنتی توسط یکی از نمایندگان مجلس انگلستان بیان شد و کیت اوسامور وزیر توسعه بین المللی کابینه سایه بریتانیا در پیغامی که در شبکه اجتماعی منتشر کرد اظهار داشت همراهی ملکه با کودتا علیه مجلس انگلستان می تواند به برچیده شدن نظام سلطنتی منجر گردد.

مقبولیت انگلستان و پذیرش وضعیت بعد از برگزیت یکی دیگر از مواردی است که دغدغه جریان های داخل و خارج از انگلستان می باشد و به طور ویژه نظر دیگر اعضا اتحادیه اروپا در این خصوص معین کننده خواهد بود. از همان بدو انتشار خبر تعلیق مجلس، شاهد موضع گیری نمایندگان و دولتمردان اروپایی و مخالفت با این اقدام بوریس جانسون بودیم. امری که حکایت از وضعیت مبهم و نامطلوب بعد از برگزیتی که توأم با تعلیق مجلس باشد، دارد. این امر نیز باعث تقویت فشارهای بیرونی به دولت مستقر در انگلستان خواهد شد و بر پیچیدگی اوضاع خواهد اضافه کرد.

انگلستان در ایام اخیر شاهد یک شکست سیاسی تحقیرآمیز در مورد تقابل با جمهوری اسلامی ایران در موضوع توقیف نفتکش ایران در تنگه جبل الطارق بود. این راهزنی دریایی با اقدامات جمهوری اسلامی ایران به گونه ای تحقیرآمیز برای انگلستان به انتها رسید و این کشور مجبور به آزادی نفتکش ایران شد در حالی که کشتی متخلف انگلستان که به درخواست سازمان بنادر و کشتیرانی توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است، همچنان در توقیف به سر می برد. به نظر می رسد از این پس در ادبیات سیاسی، علاوه بر عبارت ملکه کشتی ربا و ملکه دزدان دریایی که در بعضی مقالات، بیانیه ها و گفته های تحلیل گران ایرانی استفاده نهاده شد، شاهد عبارت جدید ملکه دیکتاتور و یا دیکتاتوری ملکه نیز خواهیم بود. عبارات مشابه و با مضمون این واژه، طی ساعات اخیر مورد استفاده تحلیل گران و حتی نمایندگان مجلس انگلیس نهاده شده است. خلق و استفاده از این واژه در جامعه ای که ساختار سیاسی نظام خود را بر پایه ایمان و اعتقاد به این ملکه راسخ کرده است، می تواند نشانه مطمئنی برای افول چنین ساختاری باشد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 28 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 360

به "ذبح دموکراسی در انگلیس؛ کودتا علیه مجلس چه سرنوشتی را برای ملکه رقم می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذبح دموکراسی در انگلیس؛ کودتا علیه مجلس چه سرنوشتی را برای ملکه رقم می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید