روایت شاهد عینی از سقوط مرگبار مربی سنگنوردی در آزمون مربیگری

به گزارش مجله ابوذریون، سه شنبه 15 مهر، در منطقه پلخواب استان البرز آزمون ورودی مربیگری درجه 2 سنگنوردی طبیعت زیر نظر فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی برگزار گشت. در این آزمون 4 خانم و 28 آقا حضور داشتند که در یکی از آیتم های صعود در این آزمون که به راستا دوستت دارم معروف بود و باید به روش ابزارگذاری انجام می شد، یکی از مربیان در طول راستا دچار حادثه شد و سقوط کرد. متاسفانه مرتضی نادی از مربیان خوب سنگنوردی ایران در این حادثه جان خود را از دست داد.

روایت شاهد عینی از سقوط مرگبار مربی سنگنوردی در آزمون مربیگری

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ جمال سیدی بیشتر بدانید.

محمد شاهمرادی که چندین سال در رشته سنگنوردی فعالیت حرفه ای دارد یکی از شاهدان عینی این حادثه بوده است. شاهمرادی در باره این حادثه غم انگیز گفت: بنده علاوه بر سنگنوردی در یخنوردی، دیواره نوردی و کوهنوردی فعالیت کرده و بر همین اساس و بخاطر علاقه ام در دوره های مربی گری این رشته ها مدارک مربوط به فدراسیون کوهنوردی را گرفته ام. بنده در روز سه شنبه مورخ 15 مهرماه در آزمون درجه 2 سنگنوردی شرکت کردم. این دوره به دلیل کرونا دو بار کنسل شده بود.

او در باره فعالیت های آن روز گفت: ساعت ثبت نام 7 صبح بود، اما با تاخیر اساتید ساعت 8 و 45 دقیقه فرم ها را به مربیان تحویل دادند. مسئولین برگزاری این دوره در ابتدای صحبت ها خاطرنشان کردند که حق اعتراض به نتیجه ها را ندارید. همچین بعد از آن به اعلام راستا ها پرداخته و قول دادند که این دوره تا 16.30 تمام خواهد شد.

در ادامه شاهمرادی لیستی را در اختیار خبرنگار ایسنا گذاشت که مدرس هر راستا را مشخص می کند. لیست مدرس راستا ها به شرح زیر است:

1- راستا روجا صعود طبیعی 5.11 b مدرس آقای نقیب زاده

2- راستا یاد یاران صعود طبیعی 5.12 bc مدرس آقای جداییان (ناظر فدراسیون)

3- راستا شقایق صعود مصنوعی ابزارگذاری مدرس آقای قره داغی

4- راستا دوستت دارم صعود طبیعی ابزارگذاری5.12 a مدرس آقای جواهرپور (سرپرست دوره)

5- راستا زیر باران صعود طبیعی ابزارگذاری 5.11 d مدرس آقای نگهبان

او ادامه داد: ساعت 9:15به سمت دیواره حرکت کردیم. اینجانب به شخصه از همه مدرسان پرسیدم که آیا می شود برای راستا ها بکاپ گرفت؟ آن ها جواب دادند که این امر امکان پذیر نیست. حتی یکی از مدرسان به شوخی گفت برای هر بکاپ 10 نمره از 20 نمره کم می کنیم. متاسفانه به علت وقت کم مجبور شدم با راستا یاد یاران شروع کنم، زیرا همه کارگاه ها شلوغ بود و این راستا را سرپرست به من خاطرنشان کرد. من کوله ام زیر راستا شیرین بود. بعد از صعود به سمت کوه آمدم تا برای راستا بعدی آماده شوم. صعود مرحوم مرتضی نادی را روی راستا دوستت دارم، تماشا کردم. محل قرار گیری ابزار اول و دوم خوب بود. نادی درحالی که داشت ابزار سوم را کار می گذاشت روی طاقچه رفت، بر روی نوک پا ایستاد و در بالاترین نقطه ابزار سوم را کار گذاشت.

شاهمرادی ادامه داد: محلی که نادی ابزار را قرار داد به دلیل وجود پودر از گذشته، نمناک و بخاطر وجود فضولات پرنده ها بسیار لیز بود. او نرسیده به سقف بود که ابزار را گذاشت و طناب را کشید که متاسفانه پیروز نشد. فاصله هر سه میانی آخر زیاد بود و طناب هم کشیده بود. پا های نادی ریپ زد و در سقوط پاهایش پشت طناب قرار گرفت و از پشت و سر به زمین خورد.

مربی سنگنوردی اضافه کرد: اول از همه باید بگویم که در هیچ دوره ای با این سطح بالا تست گرفته نشده بود. همچنین اگر قرار است تست های درجه بالا گرفته شود چرا نقطه بکاپ برای ورزشکار قرار نمی دهید؟

او ادامه داد: فدراسیون باید آیین نامه ای برای هر دوره قرار دهد که در آن، آیتم های مختلف برای دریافت مدارک مربی گری آمده باشد. به عنوان مثال برای دریافت مدرک مربیگری درجه 2 باید آیتم ها مشخص باشد. زمانی که من از قبل آیتم ها را بدانم و درجه سختی صعود ها را اطلاع داشته باشم خواهم فهمید که می توانم در دوره شرکت کنم یا خیر؟

شاهمرادی گفت: البته من قاضی نیستم و مواردی را که دیده ام، بیان می کنم.

او در پاسخ به اینکه آیا تیم امداد و نجات سر موقع در محل حاضر شدند؟ پاسخ داد: خوشبختانه بله، خیلی سریع این رخ داد. اول اورژانس حضور پیدا کرد و بعد از 10 دقیقه هلال احمر در محل حاضر شد. البته یکی از اشخاصی که در این دوره شرکت کرده بود پرستار بود و کمک های لازم را انجام داد.

شاهمرادی به عنوان یک مربی، در خصوص علت این حادثه گفت: اولین موضوع به اعتقاد من نداشتن فرایند آموزشی و اجرایی مشخص برای هر دوره فدراسیونی است. این بدین معنی بوده که هر سرپرست دوره، برای خودش می تواند هر آیتمی را اضافه یا حذف کند. همچنین سطح تست دوره نسبت به دوره های سال های گذشته بدون هماهنگی و اطلاع رسانی قبلی دو برابر شده بود. پارسال با درجه سختی 5.11 b بود، اما امسال با درجه سختی 5.12 a تا c.

البته باید در نظر داشت به دلیل شیوع کرونا تمرینات ما کم شده بود.

این مربی سنگنوردی در خصوص جمع آوری استشهاد برای این حادثه مدعی شد: هنگامی که کل دیواره تخلیه شد و نفرات پایین آمدند همه خداحافظی کردیم. یکی در گروه واتساپی خاطرنشان کرد که مدرسان می گویند پایین جاده چالوس منتظر شما هستیم. وقتی رسیدیم خاطرنشان کردند ما گزارش برنامه را نوشته ایم که باید شما آن را امضا کنید. بعد از خواندن متوجه شدم که در این گزارش خود مرتضی نادی مقصر اعلام شده و همه چیز پای او تمام شده است. به عنوان مثال آورده بودند که او بی دقتی کرده و حرف مربی رو هم گوش نداده است. حتی نوشته بودند راستا درجه صعود 5.11 a بوده و مربی گفته که می توانید بکاپ بگیرید!

او ادامه داد: با جرو بحثی که من کردم این دو مورد اشتباه اصلاح شد، اما من باز گفتم ماهیت اینکار درست نیست و امضا نمی کنم.

او در خصوص پست مشترک مربیان فدراسیون درخصوص عدم فعالیت و شرکت در کلاس ها تا مشخص شدن ابعاد این موضوع، گفت: بله تعداد زیادی از مدرسان به نام خاطرنشان کردند که تا مشخص شدن ابعاد این موضوع و پیگیری فدراسیون کوهنوردی کلاسی اجرا نمی کنیم.

او درباره ضرورت اجرای دوره با توجه به شیوع کرونا بیان نمود: به نظرم برگزاری این دوره اصلا ضروری نبود و می توانست برگزار نشود. متاسفانه دوره دو بار کنسل شد. قرار بود این دوره در قزوین برگزار شود، اما به دلیل قرمز بودن شرایط قزوین دوره کنسل شد. روز قبل این دوره به همه گفته شد که محل جدید آزمون پل خواب بوده و هوای قزوین خوب نیست! بعد از چک کردن هوای پل خواب متوجه شدیم که هوا برای سنگنوردی مناسب نیست و این موضوع را در گروه گفتیم. اما باز هم اصرار کردند که در این دوره حضور پیدا کنیم.

شاهمرادی در سرانجام اضافه کرد: به نظر می رسد به دلیل جابجایی سریع مکان آزمون، فدراسیون نتوانسته مجوز های لازم را دریافت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1402

به "روایت شاهد عینی از سقوط مرگبار مربی سنگنوردی در آزمون مربیگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت شاهد عینی از سقوط مرگبار مربی سنگنوردی در آزمون مربیگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید