روسیه با این رزمایش به غرب و ناتو پیغام داد

به گزارش مجله ابوذریون، ایرنا نوشت: رزمایش عظیم نیروهای مسلح روسیه در شبه جزیره کریمه که با حضور سرگئی شایگو وزیر دفاع این کشور از امروز پنجشنبه شروع شده در شرایط پرتنش بین غرب و مسکو ، به گفته تحلیلگران نوعی قدرت نمایی روس ها مقابل آمریکا و ناتو است.

روسیه با این رزمایش به غرب و ناتو پیغام داد

همراه دور زمین باشید و با تور ارزان روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

رزمایش عظیم کریمه در سواحل این منطقه در دریای سیاه در حال برگزاری است و واحدهای نظامی و تفنگداران دریایی و ناوها و ناوچه های موشک انداز و مین یاب ناوگان دریای سیاه روسیه در آن شرکت دارند.

در روزهای اخیر نیز حدود 10 ناو و ناوچه موشک انداز ناوگان دریای خزر روسیه برای شرکت در رزمایش این کشور وارد دریای سیاه شده اند.

وزارت دفاع روسیه امروز اظهار داشت: بخشی از این رزمایش در حوزه نظامی جنوب روسیه در منطقه نظامی اوپوک در شبه جزیره کریمه جریان دارد.

شایگو امروز در بدو ورود به منطقه کریمه، شروع رزمایش واحدهای حوزه نظامی جنوب روسیه و تفنگداران دریایی و نیروهای هوابرد را اظهار داشت.

وزیر دفاع روسیه پیشتر، آمریکا و ناتو را متهم نموده بود که با اقدامات تحریک آمیز خود در دریای سیاه شرایط منطقه را متشنج و پرتنش نموده اند.

شایگو در جمع مقامهای ارشد وزارت دفاع روسیه گفت: اوضاع راهبردی در جنوب غرب روسیه بخاطر کوشش بعضی کشورها برای افزایش حضور نظامی خود متشنج و پرتنش شده است ودولت اوکراین همچنان برای بی ثبات کردن اوضاع منطقه دونباس (منطقه مناقشه شرق این کشور با ساکنان روس تبار) کوشش می نماید.

شایگو همچنین از انتقال شمار زیادی از نیروهای نظامی ناتو و آمریکا به مرزهای غربی روسیه اطلاع داد و گفت که ناتو میخواهد در مجموع 40 هزار نیروی نظامی در مناطق همجوار روسیه مستقر کند.

صف آرایی دربرابر ناتو

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه پیشتر با اعلام برنامه رزمایش روسیه در دریای سیاه به شرکت کشتی های جنگی شامل ناو آدمیرال ماکاروف، ناوچه های موشک انداز گرایوورون، ویشنی ولوچک، ساموم و ناوچه ضدمین ایوان گلوبتس در این رزمایش عظیم اشاره و خاطرنشان نموده بود که در مرحله نخست این رزمایش، ناوگروه روسی شرکت نماینده در رزمایش از موانع مین دریایی دشمن فرضی عبور می نماید و سپس به سوی مواضع دشمن با توپخانه و آتشبار شلیک می نمایند.

این رزمایش را روسیه در حالی برگزار می نماید که تنش های این کشور با آمریکا و متحدان آن در ناتو تشدید شده است و دو طرف به یکدیگر هشدار می دهند.

خبرگزاری رویترز به تازگی با اشاره به افزایش تنش میان مسکو و کی ف در هفته های گذشته، از ارسال ناوهای جنگی انگلیس به دریای سیاه با هدف حمایت از تمامیت ارضی اوکراین اطلاع داد.

کشتی های جنگی انگلیس با افزایش تنش میان اوکراین و روسیه در ماه آینده میلادی (ماه می) به سمت دریای سیاه حرکت می نمایند.

در حالیکه تنش میان مسکو و کی ف در میانه استقرار نیروهای روسی در مرز و درگیری در شرق اوکراین بین ارتش و جدایی طلبان هوادار روسیه افزایش یافته است، تارنمای روزنامه ساندی تایمز هم به نقل از منابع ارشد نیروی دریایی گزارش داد که این اعزام با هدف نشان دادن همبستگی با اوکراین و متحدان ناتو انگلیس است. بر اساس این گزارش، یک ناوشکن نوع 45 مجهز به موشک های ضدهوایی و یک ناوچه ضد زیردریایی نوع 23 ناوگان نیروی دریایی سلطنتی را در مدیترانه ترک خواهد نمود و به سوی تنگه بسفر در دریای سیاه حرکت می نماید.

این گزارش می افزاید: جت های رادارگریز اف 35 بی لایتنینگ و بالگردهای شکار زیردریایی مرلین برای پشتیبانی از کشتی های جنگی در ناوگروه عملیاتی آماده خواهند بود.

افزایش پروازهای تجسسی غرب در سواحل روسیه در دریای سیاه

در یک هفته اخیر تعداد پروازهای تجسسی غربی بر فراز دریای سیاه بویژه در محدوده ساحلی روسیه در این پهنه آبی برای نظارت و رصد تحرکات نظامی روسها افزایش یافته است.

خبرگزاری روسی اینترفاکس امروز اظهار داشت که یک فروند هواپیمای تجسسی انگلیس از نوع ار.اس-135دبلیو چندین ساعت بر فراز سواحل منطقه کریمه در دریای سیاه پرواز کرد.

در یک هفته اخیر هم هواپیماهای آمریکایی چند پرواز تجسسی بر فراز دریای سیاه در امتداد سواحل کریمه انجام دادند که در دو مورد هواپیماهای روسی پرنده های آمریکایی را رهگیری کردند.

رزمایش نیروهای روسیه در دریای سیاه باتوجه به ممنوعیت پرواز هواپیماها در منطقه برگزاری رزمایش و منع تردد کشتی ها در بخشی از این پهنه دریایی، بر تنش های مسکو و غرب اضافه نموده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه از تصمیم روسیه در مسدود کردن تردد کشتی های خارجی در بخشی از دریای سیاه ابراز نگرانی کرد و آن را باعث تضعیف اوکراین دانست.

ند پرایس روز دوشنبه در بیانیه ای مطبوعاتی اضافه نمود: ایالات متحده نگرانی عمیق خود را از برنامه های روسیه برای جلوگیری از کشتی های نیروی دریایی خارجی و کشتی های دولتی در مناطقی از دریای سیاه، از جمله در نزدیکی کریمه و تنگه کرچ ابراز می نماید.

وی بدون اشاره به اینکه نیروهای نظامی آمریکا ده ها هزار مایل دورتر از کشورشان در سرزمین های دیگر به سر می برند، مدعی شد: روسیه سابقه اقدام تهاجمی علیه کشتی های اوکراینی و جلوگیری از دسترسی به بنادر اوکراین در دریای آزوف را دارد و این امر بر تجارت بین المللی اوکراین تأثیر می گذارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: این اقدام نمایانگر تشدید تنش دیگر در کارزار مداوم مسکو برای تضعیف و بی ثباتی اوکراین است. این تحول به ویژه در میان گزارش های معتبر در خصوص انباشت نیروهای روسیه در کریمه و اطراف مرزهای اوکراین، در سطوحی که از زمان حمله روسیه در سال 2014 تا به امروز مشاهده نشده است و اقدامات تحریک آمیز دیگر توسط نیروهای تحت رهبری روسیه در خط تماس، نگران نماینده است.

پرایس اضافه نمود: ایالات متحده بار دیگر حمایت بی دریغ خود از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را در مرزهای شناخته شده بین المللی تا آبهای سرزمینی آن تأیید می نماید. ایالات متحده الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی شناسد و نخواهد شناخت.

وی اظهار کرد: ما اوکراین را به دلیل خویشتنداری مستمر در برابر تحریکات روسیه ستایش می کنیم و از روسیه می خواهیم که آزار و آزار کشتی ها را در منطقه متوقف و انباشت نیروها در مرز اوکراین و کریمه را معکوس سازد.

روابط روسیه و ناتو در هفت سال اخیر پس از روی کارآمدن دولت جدید غرب گرا در اوکراین تیره و پرتنش شده است.

ناتو در این مدت برای تحت فشار قرار دادن روسیه در مساله اوکراین و قطع یاری ها و حمایت های مسکو از روس تبارهای جدایی طلب مناطق شرق اوکراین، ده ها رزمایش در مجاورت مرزهای روسیه برگزار نموده است.

بخش عمده این رزمایش های ناتو در دریای سیاه بوده و روسیه نیز برای قدرت نمایی، چند رزمایش در این پهنه آبی برگزار نموده است.

رزمایش دریایی روسیه در واقع قدرت نمایی این کشور در برابر غرب و ناتو است و حاوی این پیغام است که مسکو در دفاع از منافع خود توانایی نظامی کافی دارد و به نظر می رسد که آمریکا با انصراف از اعزام دو ناو جنگی به دریای سیاه به رغم اعلام قبلی،هشدار روسیه را جدی گرفته است.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1769

به "روسیه با این رزمایش به غرب و ناتو پیغام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه با این رزمایش به غرب و ناتو پیغام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید