سازمان ملل: 400 معترض عراقی کشته و 19 هزار نفر زخمی شده اند

به گزارش مجله ابوذریون، کمیسیون حقوق بشر عراق که از طرف مجلس این کشور تعیین شده یک روز پیش از گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر گفت که در تظاهرات ضد دولتی ماه اکتبر و نوامبر عراق حداقل 380 نفر کشته شدند.

سازمان ملل: 400 معترض عراقی کشته و 19 هزار نفر زخمی شده اند

نهادهای بین المللی حقوق بشر و سازمان ملل تعداد کشته شدگان عراقی را بیش از 400 نفر و مجروحان را هم بیش از 19 هزار نفر اعلام کردند این در حالی است که اعتراضات عراقی ها به رغم سرکوب شدید ادامه دارد.

به گزارش دویچه وله، سازمان دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه 13 آذر (چهارم دسامبر) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که استفاده نیروهای امنیتی عراق از گلوله های واقعی و جنگی علیه معترضان این کشور ادامه دارد.

به گفته سازمان دیده بان حقوق بشر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق، دستور داده بود که از تسلیحات مرگبار و کشنده علیه معترضان عراقی استفاده نشود، اما نیروهای نظامی و امنیتی توجهی به این دستور نکرده اند و تعداد کشته شدگان عراقی افزایش پیدا کرده است.

کمیسیون حقوق بشر عراق که از طرف مجلس این کشور مشخص شده یک روز پیش از گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که در تظاهرات ضد دولتی ماه اکتبر و نوامبر عراق حداقل 380 نفر کشته شدند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر، از دولت عراق خواسته است که به کشتار معترضان انتها دهد. او تاکید کرده است که میان دستور دولت و اقدامات نیروهای امنیتی تناقض وجود دارد و فرماندهان عراقی در عمل توانایی رهبری نیروهای تحت نظر خود را ندارند.

جنین هنیس پلاسخارت، رئیس هیئت کنندگی سازمان ملل متحد در عراق هم که از طریق کنفرانس ویدئویی در نشست شورای امنیت سازمان ملل شرکت کرده بود گفت که از ماه اکتبر تاکنون بیش از 400 نفر در اعتراضات عراقی ها کشته و 19 هزار نفر زخمی شده اند.

به گفته کننده سازمان ملل در بغداد تظاهرکنندگان عراقی باید بهای سنگینی را برای بیان آزادانه نظرات خود بپردازند. او خاطرنشان کرد که دولت برای دفاع از مردم و جلوگیری از خشونت ها کاری انجام نمی دهد.

به گفته کننده سازمان ملل متحد مشخص نیست که چه کسانی به روزنامه نگاران و به اعتراض های مسالمت آمیز معترضان حمله می کنند. او با عنوان کردن مردان نقاب دار و تک تیراندازان ناشناس تاکید کرده است که معلوم نیست چه گروه هایی فعالان عراقی را می ربایند.

اعتراض عراقی ها از اول ماه اکتبر آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. معترضان خواستار اصلاحات سیاسی و همچنین مقابله با فساد مالی در این کشور شده اند. اعتراضاتی که در بغداد آغاز شد و بسیار سریع به دیگر شهرهای این کشور گسترش یافت بعد از استعفای نخست وزیر این کشور هم کاهش پیدا نکرده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 698

به "سازمان ملل: 400 معترض عراقی کشته و 19 هزار نفر زخمی شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: 400 معترض عراقی کشته و 19 هزار نفر زخمی شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید