سفیر روسیه: انگلیس برخلاف منافع ملی خود، همواره از آمریکا پیروی می نماید

به گزارش مجله ابوذریون، به عقیده سفیر روسیه در لندن، هدف انگلیس از توقیف نفت کش ایرانی کوشش برای تحریک اوضاع با هدف اعمال برون مرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا بوده و مسکو همچنان استدلالات تهران در این باره را قوی تر از لندن می داند.

سفیر روسیه: انگلیس برخلاف منافع ملی خود، همواره از آمریکا پیروی می نماید

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، الکساندر یاکوونکو سفیر روسیه در لندن معتقد است که هدف دولت انگلیس از توقیف تانکر نفت کش ایرانی می تواند کوشش برای تحریک اوضاع به منظور اعمال برون مرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا باشد.

انگلیس ماه گذشته نفتکش ایرانی گیس- 1 را به بهانه نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرد. در چارچوب تحقیقات نیروهای امنیتی انگلیس، کاپیتان و دستیاران ارشد و همچنین دو نفر از خدمه این تانکر را بازداشت کردند. دادگاه انگلیس دوره بازداشت این افراد را تا تاریخ 15 آگوست (24 مرداد ماه) تمدید نموده است.

سفیر روسیه در لندن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی راسیا-24 گفت: در رابطه با توقیف نفت کش ایرانی باید بگویم که مسلماً اوضاع پیچیده است. ما احساس می کنیم که انگلیسی ها کوشش نموده اند تا اوضاع به سمتی تحریک نمایند و از این مسئله به منظور اعمال فرامرزی قوانین داخلی اتحادیه اروپا و تحمیل آن بر کشورهای ثالث استفاده نمایند.

این دیپلمات بلندپایه اضافه نمود، مقامات مسکو همچنان بر این عقیده هستند که استدلالات تهران درباره این حادثه، بسیار قوی تر از دلایل ارائه شده از سوی مقامات لندن است.

انگلیس بیش از اندازه و به رغم منافع ملی خود، تحت نفوذ آمریکا قرار گرفته است

یاکوونکو در بخش دیگری از این مصاحبه یادآور شد که عادی سازی روابط بین مسکو و لندن، یکی از مهمترین وظایف سیاست خارجی روسیه است و مقامات مسکو در صورت تمایل لندن به این مسئله علاقه مند هستند.

وی شرح داد: ما همچنان به کوشش برای برقراری روابط عادی مطابق با واقعیت با انگلیس ادامه می دهیم. برای اینکه وظیفه اصلی سیاست خارجی روسیه در حال حاضر ایجاد شرایط حداکثر مناسب برای توسعه کشور ماست. انگلیس یکی از اعضای دائم شورای امنیت و یکی از شرکای مهم ما در اروپاست و مسلماً ادامه روابط عادی با این کشور، یکی از اولویت های سیاست خارجی روسیه است. ولی این مسئله تنها به کوشش مسکو بستگی نداشته و تمایل مقامات انگلیس را هم لازم دارد.

سفیر روسیه به نفوذ فوق العاده زیاد آمریکا در سیاست خارجی انگلیس اشاره نموده و یادآور شد: لندن تقریباً در تمامی مسائل بین المللی دنباله روی واشنگتن است، در حالی که این کشور دارای منافع ملی خود است که همواره هم با منافع آمریکا مطابقت پیدا نمی کند. ما می دانیم برای مثال زمانی که آمریکا می خواهد به سوریه حمله کند، در مجلس انگلیس با این مسئله مخالفت های زیادی می گردد. آنها منافع ملی کشورشان را در نظر می گیرند. ما امیدوار هستیم که انگلیس به جای اجرای دستورات رسیده از واشنگتن منافع ملی خود را در نظر بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 330

به "سفیر روسیه: انگلیس برخلاف منافع ملی خود، همواره از آمریکا پیروی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر روسیه: انگلیس برخلاف منافع ملی خود، همواره از آمریکا پیروی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید