عراق ، نگاه کُردها به نامزدی الکاظمی، سران اقلیم به مامور نخست وزیر عراق چه گفتند؟

به گزارش مجله ابوذریون، با اعلام حمایت زودهنگام رئیس اقلیم کردستان و گفتگوهای تلفنی سران دیگر این منطقه با نامزد نخست وزیری جدید عراق، بعید است که کُردها با نخست وزیری مصطفی الکاظمی مسئله ای داشته باشند.

عراق ، نگاه کُردها به نامزدی الکاظمی، سران اقلیم به مامور نخست وزیر عراق چه گفتند؟

به گزارش گره بین الملل مجله ابوذریون، اگرچه نظر بعضی از کارشناسان بر این بود جریان های سیاسی کُردی عراق به ویژه حزب دموکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی متاثر از فشار آمریکایی ها از عدنان الزرفی نامزد سابق نخست وزیری این کشور حمایت می نمایند اما اعلام حمایت زودهنگام نچیروان بارزانی از نامزدی مصطفی الکاظمی در شرایطی که هنوز الزرفی انصراف نداده بود، به منزله کوشش کُردها برای حفظ توافق سیاسی در عراق تلقی شد و شرایط را به نحوی برای عدنان الزرفی پیش برد که با مخالفت قاطع جریان های سیاسی شیعی، در نهایت وی مجبور به انصراف از کوشش های تشکیل کابینه شد و در فرایند ای قانونی، نامزد معرفی گردیده اکثریت شیعی عراق با هدف تشکیل کابینه از سوی برهم صالح معرفی گردید.

با معرفی مصطفی الکاظمی به عنوان نامزد جدید نخست وزیری عراق، احزاب عمده اقلیم کردستان حمایت قاطع خود را از وی اظهار داشتند.

آیا توافقی در میان الکاظمی و حزب بارزانی انجام شده است؟

این واقعیت است که فواد حسین رئیس دفتر سابق مسعود بارزانی در نهاد ریاست اقلیم به عنوان نماینده تام الاختیار وی در بغداد محسوب می گردد، وی در کابینه عادل عبدالمهدی به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر دارایی فعالیت نموده است. گفته می گردد یکی از دلایل عدم حمایت کُردها به ویژه بارزانی از محمد توفیق علاوی نامزد اسبق نخست وزیری عراق این بوده است که وی قائل به ابقای فواد حسین در سِمت خود نبوده است.

اما گفته می گردد که پیش از معرفی مصطفی الکاظمی از سوی برهم صالح، وی در نشستی با هیئت حزب دموکرات کردستان عراق به این خواسته مسعود بارزانی واکنش مثبت نشان داده است.

نشست هیئت حزب دموکرات کردستان با حضور فواد حسین و مصطفی الکاظمی در شهر بغداد و در پشت درهای بسته برگزار شده است.

مسعود بارزانی از نامزدی مصطفی الکاظمی دفاع کرد

رئیس سابق اقلیم کردستان نامزدی الکاظمی را اقدامی در راستای برطرف مسائل جاری عراق دانست.

مسعود بارزانی در گفتگوی تلفنی با نامزد نخست وزیری عراق حمایت حزب دموکرات کردستان را از وی اظهار داشت.

بارزانی ضمن دفاع از معرفی الکاظمی از سوی اکثریت شیعی عراق اظهار امیدواری نموده است که این اقدام موجبات نزدیکی قومیت ها و هواداران مذاهب مختلف عراق را فراهم و گامی در راستای برطرف مسائل و بحران های جاری این کشور باشد.

حمایت خرسند بارزانی از نامزدی مصطفی الکاظمی

نخست وزیر اقلیم کردستان نیز از نامزدی مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر جدید عراق حمایت نموده است.

خرسند بارزانی بر همکاری و تعامل مشترک در راستای برطرف مسائل اربیل - بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق تاکید نموده است.

رئیس مشترک اتحادیه میهنی کردستان نیز از نامزدی الکاظمی اعلام حمایت کرد

لاهور شیخ جنگی در گفتگوی تلفنی با نامزد جدید نخست وزیری عراق ضمن اعلام حمایت از وی اظهار امیدواری کرد که کابینه جدید این کشور در سریعترین زمان ممکن تشکیل گردد.

به گفته لاهور شیخ جنگی نامزدی الکاظمی اجماع و حمایت جریان های سیاسی عراق را به دنبال داشته است.

دو طرف در این گفتگوی تلفنی بر ثبات سیاسی عراق و تحقق خواسته های مردم این کشور در چارچوب قانون تاکید کردند.

پیغام توئیتری الکاظمی به زبان کُردی

نامزد نخست وزیری عراق در پیغامی که به زبان کُردی در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر نموده است به اولویت های کابینه خود اشاره نموده است.

مصطفی الکاظمی در این پیغام اعلام نموده است که تشکیل کابینه ای بر اساس خواسته های ملت عراق با هدف حفظ حاکمیت، تحقق حقوق مردم و کوشش در جهت برطرف مسائل و بحران ها به ویژه در زمینه مالی از مهمترین اولویت ها در دوره جدید است.

کُردها به دنبال معین وزرای خود هستند

همچنانکه اشاره شد حزب دموکرات کردستان عراق به عنوان یک درخواست سیاسی خواهان ابقای فواد حسین در سِمت وزارت دارایی شده است.

محمد خوشناو از نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق نیز اعلام نموده است که حزب متبوع وی خواهان معین وزرای خود به دور از دخالت های نخست وزیر جدید شده است.

هنوز معین نیست که آیا با چنین پیش شرط هایی شعار تشکیل کابینه مستقل و تکنوکرات پس از استعفای عادل عبدالمهدی و تظاهرات چندین ماهه در عراق محقق می گردد یا سهمیه بندی های سیاسی همچنان بر فرایند تشکیل کابینه این کشور سنگینی می نماید.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1063

به "عراق ، نگاه کُردها به نامزدی الکاظمی، سران اقلیم به مامور نخست وزیر عراق چه گفتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق ، نگاه کُردها به نامزدی الکاظمی، سران اقلیم به مامور نخست وزیر عراق چه گفتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید