نگاهی به خروجی فعالیت 14 ساله فناوران صنعت گیاهان دارویی، 5000 محصول گیاهی و سنتی ایرانی مجوز گرفته اند

به گزارش مجله ابوذریون، یکی از راهبردی ترین اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در صنعت گیاهان دارویی تکمیل زنجیره ارزش در این صنعت است.

نگاهی به خروجی فعالیت 14 ساله فناوران صنعت گیاهان دارویی، 5000 محصول گیاهی و سنتی ایرانی مجوز گرفته اند

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به منظور توسعه زیست بوم نوآورانه صنعت گیاهان دارویی، ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی را تاسیس کرد. این ستاد پیروز شده است با ارائه خدمات و حمایت های هدفمند، سطح فناوری در صنعت گیاهان دارویی را به شکل محسوسی توسعه بخشد.

یکی از راهبردی ترین اهداف ستاد توسعه زنجیره ارزش در صنعت گیاهان دارویی است. زنجیره ای که از تحقیق و توسعه در زمینه کشت گیاهان دارویی آغاز و به صادرات فرآورده های فناورانه استحصال شده از گیاهان دارویی منجر شود.

زنجیره ارزش (به انگلیسی: Value Chain) مجموعه عملیاتی است که در یک صنعت به صورت زنجیرگونه انجام می گیرد تا به خلق ارزش منجر شود. بر پایه دیدگاه های پیشین، هر شرکتی یک جایگاه در زنجیره ارزش را به خود اختصاص می داد. در این جریان تأمین کنندگان ورودی ها را مهیا می کنند، شرکت ارزش را به این ورودی ها اضافه می کند و سپس آن را به عامل دیگری در زنجیره، انتقال می دهد تا در پایان به مشتری برسد. اما اکنون در ابرشرکت ها این زنجیره به طور کامل در یک مجموعه واحد کنارهم قرار می گیرند.

مفهوم زنجیره ارزش صنعت یک ابزار قوی، مؤثر و ساده است که درباره جایگاه، قدرت و توزیع در صنعت صحبت می کند. به بیان ساده، این زنجیره طرحی از یک صنعت و تمام بازیگرانی که در آن دخیل هستند، از تولیدکننده مواد اولیه گرفته تا فروشگاه های خرده فروشی را به تصویر می کشد.

در صورت توسعه بیشتر زنجیره ارزش در صنعت گیاهان دارویی، شرکت های خلاق، دانش بنیان، پژوهشگران، کشاورزان گیاهان دارویی، تامین کنندگان، صادرکنندگان و وارد کنندگان، همه جایگاه خاص خود را خواهند داشت و مانند اجزای یک شبکه کار می کنند.

در حال حاضر بیش از یک هزار شرکت فناور در زنجیره ارزش صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی کشور فعالیت می کنند که 186 مورد آنها پس از ارزیابی و تایید محصولات و خدماتشان به عنوان شرکت های دانش بنیان مطرح هستند.

همچنین صدور مجوز تولید داروها و فرآورده های گیاهی از سوی سازمان غذا و دارو به بیش از 20 درصد کل مجوز تولید داروها و فرآورده های کشور رسیده است.

بیش از 5000 دارو و فرآورده گیاهی و سنتی از سازمان غذا و دارو مجوز تولید گرفته اند. این در حالی است که در سال 1387 تنها حدود 400 محصول در این حوزه دارای مجوز از سازمان غذا و دارو بود.

سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور براساس سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی تا سال 1404 باید به 500 هزار هکتار برسد.

با تلاش ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، پایه ها و بستر ایجاد زنجیره ارزش صنعت گیاهان دارویی در کشور، تا جد زیادی ایجاد شده است. این امیدواری در میان فعالان این صنعت وجود دارد که با ادامه فعالیت های قابل توجه این ستاد، زنجیره ارزش در این صنعت جهت خود را به سمت تکامل طی کند.

/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 22 تیر 1400 بروزرسانی: 22 تیر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1847

به "نگاهی به خروجی فعالیت 14 ساله فناوران صنعت گیاهان دارویی، 5000 محصول گیاهی و سنتی ایرانی مجوز گرفته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به خروجی فعالیت 14 ساله فناوران صنعت گیاهان دارویی، 5000 محصول گیاهی و سنتی ایرانی مجوز گرفته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید