هر کس علامت سرماخوردگی داشت خود را قرنطینه کند ، کرونا در ایران جهش یافته است

به گزارش مجله ابوذریون، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تأکید بر اینکه اگر اقدامات لازم را انجام ندهیم، تعداد کشته ها باز هم افزایش پیدا خواهد نمود،گفت: هر کس علائم سرماخوردگی داشت، باید بلافاصله خود را قرنطینه کند.

هر کس علامت سرماخوردگی داشت خود را قرنطینه کند ، کرونا در ایران جهش یافته است

به گزارش خبرنگاران از فارس، پیغام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در برنامه چاپ اول شبکه خبر با اشاره به آخرین شرایط کرونا در کشور، گفت: از 25 شهریور ماه که پیک بعدی شیوع کرونا آغاز شد با شرایط نابسامانی روبرو شدیم؛ به طوری که تعداد بیماران و شدت بیماری افزایش پیدا کرد و به دنبال آن تعداد مرگ و میرها نیز با افزایش روبرو بود.

وی با تأکید بر اینکه اگر اقدامات لازم را انجام ندهیم، تعداد کشته ها باز هم افزایش پیدا خواهد نمود، گفت: 65 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کشور با نوشتن نامه ای به وزیر بهداشت خواهان تعطیلی دو هفته ای کشور شدند و این خواسته کسانی است که 9 ماه با این بیماری در مراکز درمانی و بیمارستان ها روبرو هستند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به ساخت واکسن کرونا توسط شرکت فایزر، اعلام کرد: خوشبختانه این خبر اعلام شد و این واکسن در مطالعه 44 هزار نفری که اجرا شده، بیش از 90 درصد ایمنی زایی داشته است، اما باید بدانیم که این شرکت اعلام نموده است تا سرانجام 2020 تنها می تواند 50 میلیون از این واکسن را فراوری نموده و تا سال 2021 نیز یک میلیارد دوز می تواند آماده کند.

طبرسی با اشاره به اهمیت 4-3 ماه آینده در مورد کنترل کرونا در کشور، یادآور شد: می توانیم 2 هفته وقفه در فرایند افزایش بیماری ایجاد کنیم تا تعداد مبتلایان کاهش پیدا کند و بعد از آن به صورت هدفمند اقدام کنیم.

وی با بیان اینکه بعضی از کشورهای دنیا مانند انگلیس و فرانسه نیز در مواجهه و مقابله با این بیماری با شکست روبرو شدند، اعلام کرد: اما آنچه که در این کشورها دیده می گردد این است که تعداد مرگ و میرها بالا نیست؛با توجه به این که تعداد کشته های ما بالاست،

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اضافه نمود:البته این که چرا تعداد کشته ها بالاست می تواند یکی از دلایل آن این باشد که تعداد تست ها افزایش یافته، به طوری که اکنون روزی 40 هزار تست انجام می گردد و این عدد تا 100 هزار تست نیز خواهد رسید.

کرونا در ایران جهش یافته است

طبرسی با اشاره به اینکه ثابت شده ویروس کرونا جهش یافته و در ایران نیز چنین جهشی را مشاهده نموده ایم، اضافه نمود: بیماری زایی کرونا افزایش یافته، اما درواقع ما نتوانستیم روشی در پیش گیریم تا افراد پرخطر را از این بیماری دور کنیم؛ در حالی که در بسیاری از نقاط دنیا سالمندان و گروه های پرخطر از خانه خارج نمی شوند، اما نتوانستیم چنین کاری را انجام دهیم و میانگین مرگ و میر ما در افراد بیش از 65 سال به بالا و دارای بیماری های زمینه ای افزایش داشته و باید به فوریت این افراد را از جامعه جدا کنیم.

سالمندان از خانه خارج نشوند

طبرسی در پاسخ به این پرسش که چطور می توانیم سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای را از جامعه جدا کنیم؟، گفت: راه های مختلفی در دنیا به کار گرفته شده؛ مثلاً افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند دورکاری می نمایند و باید تا می توانیم افراد مسن را در منزل نگه داریم.

میهمانی های خانگی عامل انتقال است

وی ادامه داد: خوشبختانه ماسک زدن بیشتر شده اما باید به این نکته توجه کنیم که بسیاری از افراد در میهمانی های خانگی ماسک خود را برمی دارند؛ در حالی که همین میهمانی های خانگی عامل انتقال است؛در نتیجه باید در دورهمی های خود نیز از ماسک استفاده کنیم؛ به ویژه اینکه اگر در این جمع ها افراد دارای بیماری های زمینه ای و مسن هستند، باید از ماسک استفاده کنیم.

وی با تأکید بر استفاده عموم مردم از ماسک، ابراز داشت: افرادی که برای انجام کارهای خود مجبور به خارج شدن از خانه هستند باید به این نکته توجه نمایند که اگر در منزل خود افراد دارای بیماری های زمینه ای و گروه های پرخطر وجود دارد درمنزل و مواجهه با آنها نیز از ماسک استفاده کند؛ ضمن اینکه هنوز مشکل حمل و نقل عمومی در شهرهای عظیم و تهران حل نشده و این شرایط می تواند عامل انتقال بیماری باشد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در مورد میزان مؤثر بودن تعطیلی زودهنگام فعالیت مشاغل درعصر، ، یادآور شد: این موضوع بی تأثیر نیست اما باید بدانیم بیشتر در زمانی کاربرد دارد که ما بتوانیم دو هفته را تعطیل نموده و بعد از آن این وقفه ها را ایجاد کنیم.

طبرسی با تأکید بر اینکه کرونا واقعا بیماری هزار چهره ای است، اعلام کرد: باید بدانیم چنین بیماری تا به امروز وجود نداشته؛ ضمن اینکه بیشترین علائم کرونا همان علائم سرماخوردگی است؛ یعنی مانند سرماخوردگی ابتدا با بدن درد، گلودرد آغاز می گرددو باید بدانیم هر کس علائم سرماخوردگی داشت، باید بلافاصله خود را قرنطینه کند.

وی با بیان اینکه هنوز آنفلوآنزا در کشور آغاز نشده است، ابراز داشت: بیشتر بیمارانی که مراجعه می نمایند با علائم کرونا هستند؛ بنابراین بهترین کار این است که اگر فردی دچار علائم خفیف بود، خود را قرنطینه کند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به خصوصیات علائم کرونا، یادآور شد: 48 ساعت قبل از آغاز علائم و تا 5 روز اول بیشترین زمان انتقال کروناست؛ ضمن این که باید بدانیم درمان اصلی کرونا استراحت است و کسی که در این دوران استراحت می نماید، سیر بهبودی آن بیشتر خواهد بود.

طبرسی با اشاره به شیوع کم آنفلوآنزا در نیمکره جنوبی دنیا، گفت: تجربه ای که در نیمکره جنوبی و در کشورهایی مانند استرالیا و برزیل مشاهده شده این است که سال جاری در این کشورها بیش از 95 درصد شیوع آنفلوآنزا کاهش داشته است و خوشبختانه استفاده از ماسک بیشترین تأثیر را در عدم ابتلا به آنفلوآنزا دارد.

وی در مورد فراوری داروهای گیاهی در درمان کرونا در کشور بیان داشت: داروهای گیاهی به عنوان داروی مکمل نقش دارند و تأکید می کنم نقش درمانی آنها به صورت مکمل است؛ به طوری که می توانند در تقویت سیستم ایمنی تأثیرگذار باشند.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری متذکر شد:اما باید بدانیم اگر انتظار داشته باشیم که فردی با علائم تنگی نفس شدید را درمان کند، این کار را نمی نماید بلکه به عنوان یک مکمل عمل می نماید؛ در نتیجه در حال حاضر داروهای سنتی به عنوان داروی مکمل مورد توجه قرار می گیرد و کماکان باید منتظر فراوری داروی درمان این بیماری باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1458

به "هر کس علامت سرماخوردگی داشت خود را قرنطینه کند ، کرونا در ایران جهش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر کس علامت سرماخوردگی داشت خود را قرنطینه کند ، کرونا در ایران جهش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید