وام گردشگری ویژه کرونا؛ 16 میلیون تومان وام به ازای هر شغل

به گزارش مجله ابوذریون، معاون گردشگری جزئیاتی از تسهیلات حمایتی گردشگری برای جبران خسارت های ویروس کرونا را گفت: 16 میلیون تومان وام به ازای هر شغل اختصاص می یابد.

وام گردشگری ویژه کرونا؛ 16 میلیون تومان وام به ازای هر شغل

ولی تیموری در گفت وگو با ایسنا با بیان این که گردشگری بیشترین تسهیلات حمایتی را دریافت کرده است، گفت: نرخ سود این تسهیلات 12 درصد است که پرداخت آن از نیمه اردیبهشت ماه در بانک ها آغاز می شود و تنفس آن تا ابتدای مهرماه امسال است و دوره بازپرداخت آن دو ساله تعیین شده است.

وی ادامه داد: جزئیات این تسهلیات برای 10 رسته که بیشترین زیان را از ویروس کرونا متحمل شده اند، تعیین شده است که گردشگری جزو آن است. قرار شد این تسیهلات به سه دسته 1. مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی و سایر فعالان به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، 2. دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری، 3 . صنایع دستی، مشروط به حفظ مشاغل و براساس فهرست بیمه به ازای هر نفر شاغل، اختصاص یابد. مثلا اگر یک هتل و یا دفتر خدمات مسافرتی 20 نفر شاغل بیمه ای داشته باشد، به ازای هر نفر 16 میلیون تومان تسهیلات تخصیص می یابد.

معاون گردشگری گفت: تعداد مشاغل هر یک از رسته های تعیین شده براساس فهرست بیمه در ماه های دی، بهمن و اسفندماه تعیین می شود و این گونه نیست که تاسیسات و متقاضیان این تسهیلات درباره تعداد کارمندان، خوداظهاری داشته باشند، اقدام صرفا براساس فهرست بیمه است.

تیموری درباره حمایت های مالی از مشاغل بدون بیمه همچون راهنمایان گردشگری، بومگردی ها و هنرمندان صنایع دستی و سایر مشاغل مرتبط با این حوزه ها، توضیح داد: این مشاغل غیر رسمی محسوب می شوند که در فهرست بیمه قرار ندارند، البته گروهی از شاغلان این حوزه ها بیمه دارند که از تسهیلات 16 میلیون تومانی می توانند استفاده کنند اما گروهی که بیمه ندارند جزو دسته اول و در بخش سایر فعالان تعریف شده اند که به تشخیص وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای دریافت همین میزان تسهیلات به بانک ها معرفی می شوند.

وی افزود: سایر رسته ها با مساله مشاغل غیررسمی روبرو نیستند و فقط گردشگری و صنایع دستی چنین شاغلانی دارد که حمایت مالی از آن ها ساز و کار متفاوتی خواهد داشت، در این باره با وزارت کار و بانک مرکزی صحبت هایی شد که از محل همین تسهیلات، از مشاغل غیررسمی گردشگری حمایت شود.

تیموری درباره تصویب رقم درخواستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ملبغ 38 هزار میلیارد ریال، اظهار کرد: این عدد را در اختیارمان قرار ندادند، ساز و کار پرداخت تسهیلات جبران خسارت ناشی از ویروس کرونا این گونه تعریف نشده که عدد خاصی را مصوب و به رسته شغلی اختصاص دهند، بلکه از کل رقم تسهیلات بانکی درنظر گرفته شده، براساس فهرست بیمه، مبلغی به صورت وام اختصاص می یابد.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا در دیدار با معاون اول رییس جمهور و رییس کل بانک مرکزی، میزان خسارت وارد شده به سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را 38 هزار میلیارد ریال برآورد کرده بود و درخواست داشت این مبلغ از 750 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای حمایت از مشاغل در دوران کرونا، اختصاص داده شود. طبق گزارش وزارت صنعت، گردشگری جزو صنایعی است که شیوع ویروس کرونا با 100 درصد خسارت مالی روبرو شده است. وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قبلا گفته بود: اگر این مبلغ را اختصاص ندهند، سیل بیکاری در گردشگری راه می افتد. او تعداد شاغلان مستقیم در گردشگری را حدود 80 هزار نفر اعلام کرده بود.

منبع: چمدان
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1093

به "وام گردشگری ویژه کرونا؛ 16 میلیون تومان وام به ازای هر شغل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وام گردشگری ویژه کرونا؛ 16 میلیون تومان وام به ازای هر شغل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید