واکنش محافل عراقی به تغییرات امنیتی الکاظمی، مبهم و مشکوک

به گزارش مجله ابوذریون، خبرنگاران - گروه بین الملل: پس از حملات اتتحاری پنجشنبه گذشته عراق که بر اثر آن، شمار زیادی در میدان الطیران در بغداد پایتخت این کشور کشته و زخمی شدند، تصمیماتی از سوی مصطفی الکاظمی اتخاذ شد و شماری از فرماندهان امنیتی برکنار شدند.

واکنش محافل عراقی به تغییرات امنیتی الکاظمی، مبهم و مشکوک

در پی انفجارهای تروریستی بغداد، مصطفی الکاظمی فرمانده نیروهای مسلح عراق، تغییرات گسترده ای را در دستگاه های امنیتی این کشور ایجاد کرد. تغییرات مصطفی الکاظمی که پس از نشست فوق العاده با فرماندهان امنیتی نظامی در مقر عملیات بغداد اعلام شد، به شرح زیر است:

عزل عامر صدام معاون وزیر کشور در امور اطلاعات و انتصاب سرلشکر احمد ابو رغیف به جای وی.

برکناری عبدالکریم عبد فاضل (ابوعلی البصری)، مدیر کل اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور و انتصاب معاون رئیس امنیت ملی، حمید الشطری به جای وی.

انتقال فرمانده عملیات بغداد، قیس المحمداوی، به وزارت دفاع و تعیین سرلشکر احمد سلیم به فرماندهی عملیات بغداد.

برکناری فرمانده پلیس فدرال، سرلشکر جعفر البطاط و تعیین سرلشکر رائد شاکر جودت به جای او.

برکناری سرلشکر باسم مجید مدیر بخش اطلاعات و امنیت عملیات بغداد.

حال با گذشت دو روز از این تصمیمات، شک و تردیدهایی درباره عزل برخی از این فرماندهان که در مبارزه با داعش نقش بی بدیلی ایفا کرده، در محافل عراقی ایجاد شده است.

ابو علی العسکری از مسئولان امنیتی گردان های حزب الله عراق به برکناری مسئولان امنیتی توسط مصطفی الکاظمی واکنش نشان داد و گفت: از جنایت میدان الطیران به عنوان بهانه ای برای تصفیه حساب با فرماندهان امنیتی استفاده شده است و نباید به این موضوع بی توجه بود. اولین کسی که باید کنار گذاشته شود، خود کاظمی و کسانی هستند که در دستگاه اطلاعاتی با او همراهی می کنند. همگان می دانند که داعش ابزار دست بن سلمان و فرزندان شیخ زائد است، همراهی برخی طرف های دولتی با آنها، باعث شده است تا تروریست ها به ادامه دادن به جنایت های خود در عراق تشویق شوند. ما به ملت عراق تاکید می کنیم که مقاومت اسلامی نقش خود را در دفاع از ملت عزیز ایفا خواهد کرد و ما آنها را در مقابل مجرمان به حال خود رها نمی کنیم.

خلف عبد الصمد خلف کننده مجلس عراق از ائتلاف دولت قانون به برکناری ابو علی البصری از فرماندهان نیروهای امنیتی عراقی واکنش نشان داده و با انتشار توییتی نوشت: یکی از افرادی که در پی تصمیمات نخست وزیر برکنار شده ابو علی البصری فرمانده نیروهای ویژه اطلاعاتی است که شکست های زیادی را به تروریست ها تحمیل کرد. ما از نخست وزیر می خواهیم که در پرونده مسائل امنیتی تصمیم گیری های خود را پس از تکمیل تحقیقات اتخاذ کند و از تصمیمات ناگهانی خودداری کند.

عزت الشابندر سیاستمدار سرشناس عراقی هم به تصمیمات اخیر مصطفی الکاظمی و برکناری یکی از فرماندهان امنیتی واکنش نشان داد و با انتشار توییتی گفت: به موضوع برکناری ابو علی البصری که در چارچوب برکناری برخی از مسئولان امنیتی در راستای مقابله با فساد و سهمیه بندی های سیاسی اجرا شده است، تأمل زیادی کردم. برای اینکه ابو علی البصری از معدود افرادی است که کننده عراق و همه عراقی ها به حساب می آید.

علی مارد الاسدی، فعال توییتری عراقی درباره برکناری تعدادی از مسئولان امنیتی عراقی توسط مصطفی الکاظمی پس از حادثه تروریستی میدان الطیران نوشت: به شکل بی سابقه ای نویسندگان، سیاستمداران، فعالان رسانه ای و مردم عادی مخالفت خود را با تصمیم مشکوکی اعلام کرده اند که براساس آن فرمانده و مؤسس نیروهای قهرمان امنیتی برکنار شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1597

به "واکنش محافل عراقی به تغییرات امنیتی الکاظمی، مبهم و مشکوک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش محافل عراقی به تغییرات امنیتی الکاظمی، مبهم و مشکوک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید