پاکستان دو کارمند سفارت هند را آزاد کرد

به گزارش مجله ابوذریون، در پی اعتراض هند، مقام های پاکستان دو کارمند سفارت هند را که روز گذشته ناپدید و در یک حادثه تصادف خودرو بازداشت شده بودند، آزاد کرد.

پاکستان دو کارمند سفارت هند را آزاد کرد

به گزارش گروه بین الملل مجله ابوذریون، مقام های پاکستان دو تن از کارکنان سفارت هند در پاکستان را که روز گذشته (دوشنبه) بعد از خروج از سفارتخانه ناپدید و ظاهراً در یک حادثه تصادف خودرو در اسلام آباد بازداشت شده بودند، آزاد کردند.

طبق گزارش شبکه سی ان ان، روز گذشته، روزنامه تایمز هند گزارش کرد که دو تن از کارکنان سفارتخانه هند در پاکستان ناپدید شده اند و فرضیه ارتباط این رخداد را با اخراج اخیر دیپلمات های پاکستانی از دهلی نو به اتهام جاسوسی را مطرح نمود.

بنا به گفته منابعی در پاکستان که از این موضوع آگاهی داشتند، این دو تن از کارکنان سفارت هند در حین رانندگی به دلیل سرعت بالا، به یک عابر پیاده برخورد و وی را زخمی کردند و سپس تلاش داشتند که از صحنه حادثه بگریزند.

طبق گزارش های اولیه نیروهای پلیس پاکستان که در اختیار سی ان ان قرار گرفته، این دو کارمند سفارتخانه هند به دلیل بی دقتی و عجله در رانندگی بازداشت شده بودند.

منابع آگاه سپس گفتند که دو فرد دستگیر شده از کارکنان کمیسیون عالی هند در اسلام آباد بوده و دیپلمات نبوده اند و سپس به درخواست ویژه وزارت خارجه پاکستان آزاد شدند و به مقام ارشد کمیسیون عالی هند تحویل داده شده اند زیرا به هرحال هر دو این افراد تحت مصونیت دیپلماتیک قرار دارند.

به دنبال انتشار اخباری درباره بازداشت این دو فرد، مقام های هند سفیر پاکستان در دهلی نو را احضار کردند تا به دستگیری این دو تن از کارکنان خود اعتراض کند و سپس در پی مطرح شدن اعتراض هند، این دو فرد اواخر روز گذشته به وقت محلی آزاد شدند.

حادثه فوق در برهه زمانی بسیار پرتنش میان دو کشور پاکستان و هند رخ داده است به طوریکه ماه گذشته، هند، دو دیپلمات پاکستانی را به اتهام جاسوسی و فعالیت علیه هند اخراج کرد و در پی آن اسلام آباد ضمن محکوم کردن این اقدام، اتهامات وارده به دیپلمات های خود را دروغین و غیرقابل اثبات توصیف کرد و مدعی شد که دو دیپلمات این کشور در معرض شکنجه قرار گرفته اند.

از سال 1947 و پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار انگلیس تا به امروز سه جنگ در سال های 1947، 1965 و1971 میان این دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از 70 هزار نفر در این درگیری ها کشته شدند. تنش بین این دو کشور اتمی چندی قبل بعد از حمله یک گروه تروریستی به اتوبوس حامل نظامیان ارتش هند در منطقه مرزی بالا گرفت.

هند به طور مداوم پاکستان را به تسلیح و تجهیز شبه نظامیان و اعزام این شبه نظامیان به سراسر منطقه مرزی کشمیر متهم می کند اما اسلام آباد مکرراً این اتهامات را رد می کند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1217

به "پاکستان دو کارمند سفارت هند را آزاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکستان دو کارمند سفارت هند را آزاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید