پیش بینی نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 ، گرانی در کمین بازار اجاره

به گزارش مجله ابوذریون، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با پیش بینی میزان افزایش نرخ اجاره در سال 99، گفت: فرصت چانه زنی برای این که نرخ اجاره بها منصفانه افزایش یابد، وجود دارد.

پیش بینی نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 ، گرانی در کمین بازار اجاره

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش مجله ابوذریون به نقل از تسنیم، حسام عقبایی اظهار کرد: بازار اجاره مسکن از یک اصل اساسی پیروی می نماید؛ قیمت اجاره بها از قیمت مسکن نشأت می گیرد.

وی ادامه داد: در همه کشورهای جهان اصلی ترین شاخص نرخ اجاره بهای مسکن، قیمت مسکن است. وقتی می گوییم قیمت مسکن افزایش می یابد، قاعدتاً این رشد در قیمت اجاره بها نیز تأثیرگذار است و نمی توانیم بگوییم نرخ اجاره بهای مسکن افزایش نمی یابد.

وی با تأکید بر این که افزایش نرخ اجاره بها را نداشته باشیم امر بعیدی است، توضیح داد: به خصوص این که کاری ننموده ایم تا قیمت اجاره بها کاهش یابد. آیا فراوری مسکن استیجاری داشته ایم؟ آیا تسهیلات بانکی که سال گذشته وعده آن را داده بودیم تا امروز یک ریال از آن را به مستأجران پرداخت نموده ایم؟

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: سال جاری نیز بازهم همین وعده داده شده اما تا به امروز تسهیلات مذکور به کسی پرداخت نشده است. بنابراین نشانه هایی مبنی بر این که قیمت اجاره بها و عواملی که بتواند از موجبات کاهش نرخ اجاره بها باشد مشاهده نمی گردد.

عقبایی بیان نمود: ضمن این که در زمان حاضر تناسبی بین عرضه و تقاضا در بازار اجاره مسکن وجود ندارد و عرضه از تقاضا عقب تر است. تقاضا در بازار وجود دارد اگرچه شیوع ویروس کرونا (کووید 19) باعث شد تا بسیاری از مردم در زمان جابجایی خود در فروردین سال جاری نتوانند جابجا شوند.

وی اضافه نمود: امکان بازدید مستأجران در دو ماه اخیر فراهم نبوده و موجر و مستأجر توافق نموده اند جابجایی را به بعد از مهار ویروس کرونا موکول نمایند. با توجه به این موارد احتمال می دهیم تمدید قراردادهای اجاره مسکن که موعد آنها بهار سال جاری بوده، افزایش یابد.

وی درعین حال گفت: مگر این که در مواردی موجر بر سر نرخ جدید اجاره بها با مستأجر به توافق نرسد، یا مستأجر بخواهد برود، یا مالک بخواهد خودش یا فرزندش در واحد استیجاری ساکن گردد.

  • افزایش حقوق و خلاء های درآمدی موجران

وی با اشاره به این که نرخ اجاره بها سال جاری بیشتر از تورم متأثر خواهد شد تا قیمت مسکن، اظهار کرد: با توجه به این که اجاره داری حرفه ای در کشور نداریم، نگاه عموم موجران به مسکن اجاره ای معیشت، سرمایه ای یا کسب درآمد است. لذا وقتی می خواهند قرارداد اجاره را امضا نمایند به جز اقتصاد کلان و تورم عمومی کشور، در خلال مذاکره با مستأجران می گویند سال گذشته پفک را مثلاً 500 تومان می خریدیم سال جاری 2000 تومان، بنزین 1000 تومان بود سال جاری 3000 هزار تومان و ... موجران انتظار دارند تمام خلاءهای درآمدی را به نحوی به وسیله مستأجران جبران نمایند.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تأکید بر این که قاعدتاً این خلاء فقط به وسیله اجاره بها قابل جبران نیست، اضافه نمود: از سوی دیگر رشد قیمت مسکن نمی تواند در بعضی مواقع متناسب با رشد اجاره بها به صورت متوازن افزایش یابد. چراکه باید مستأجران توان پرداخت اجاره بهای موردنظر موجران را داشته باشند.

عقبایی یادآور شد: سال 98 قیمت مسکن بیش از چندین درصد افزایش یافت، اگر قرار بود اجاره بها هم همین میزان افزایش یابد دیگر مستأجری در شهرهای عظیم نبود و همه باید در چادر زندگی می کردند. موجران خوشبختانه این درک را داشتند (گرچه بعضی از آنها هم بی انصاف بودند). با 2 برابر کردن نرخ اجاره بها (بر اساس افزایش قیمت مسکن) دیگر مستأجری وجود نخواهد داشت که بتواند چنین نرخ اجاره بهای را پرداخت کند.

وی با اشاره به این که میزان افزایش نرخ اجاره بها در سال 98 حدود 30 درصد بود، گفت: این 30 درصد هم عدد درشتی بود چون رشد درآمد مستأجران در این حد نبود. سال جاری به طور متوسط حدود 20 درصدی حقوق بازنشستگان، کارمندان و کارگران -که دولت بدون رأی نمایندگان کارگری آن را با رأی گیری معین و ابلاغ کرد- افزایش یافت، باید به این مسئله توجه گردد که این افزایش حقوق در تمام سبد خانوار (سبد بهداشت، سبد آموزش، سبد درمان و...) با تورم موجود در کشور بنشیند.

وی ادامه داد: اگر کل مبلغ افزایش حقوق برای اجاره بهای مسکن خانوار در نظر گرفته گردد بازهم این میزان کفاف افزایش اجاره بها را نمی دهد. لذا باید قبل از خاتمه فروردین ماه میزان افزایش حقوق ها تعیین گردد تا برای مشاوران املاک در بحث چانه زنی موجر و مستأجر مبنایی وجود داشته باشد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، تأکید کرد: در برهه ای بحث افزایش 50 درصدی حقوق تأمین اجتماعی مطرح بود، خیلی از موجران چاله این را کَنده بودند که قرار است حقوق، حقوق بگیران چند برابر گردد پس اجاره بها را افزایش می دهیم. از سوی دیگر اظهارات معاون وزیر راه مبنی بر این که به مستأجران تسهیلات پرداخت می گردد و رقم آن هم تعیین نیست، باعث مطالبه گری برای موجران شده تا اجاره بها را افزایش دهند.

عقبایی بیان نمود: اما با توجه به این که افزایش حقوق 21 درصد بوده و فعلاً تسهیلاتی هم برای مستأجران وجود ندارد، فرصت چانه زنی برای این که نرخ اجاره بها منصفانه افزایش یابد، وجود دارد.

وی اضافه نمود: بنابراین پیش بینی می کنم درمجموع طی نیم سال اول 99 میزان تمدید قراردادهای اجاره بها نسبت به سال گذشته افزایش می یابد، در حوزه قیمت ها نیز نرخ اجاره بها در شهرهای عظیم زیرخط تورم و در شهرهای کوچک هم اجاره بها رشد محسوسی به دلیل توازن بین عرضه و تقاضا نخواهد داشت.

  • حکم تخلیه مستاجران با کرونا آمد
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 983

به "پیش بینی نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 ، گرانی در کمین بازار اجاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی نرخ اجاره بها مسکن در سال 99 ، گرانی در کمین بازار اجاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید