کانادا بار دیگر از شرایط حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد

به گزارش مجله ابوذریون، کانادا زمینه چینی عربستان برای اعدام یک فعال زن زندانی را مورد انتقاد قرار داد؛ اقدامی که ممکن است موجب تیرگی هر چه بیشتر مناسبات دیپلماتیک میان دو کشور گردد.

کانادا بار دیگر از شرایط حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به نوشته روزنامه اکسپرس، فعالان حقوق بشری تاکید دارند اسرا الغمغام و پنج کنشگر دیگر در دادگاه ضد تروریسم عربستان به اتهاماتی که تنها به فعالیت مسالمت آمیز آنها مرتبط است در حال محاکمه هستند.

کریستیا فریلند، وزیر خارجه کانادا ماه گذشته تنها با انتشار یک توئیت توانست آتش تنش ها را شعله ور کند؛ پیامی در آن درباره زندانی شدن فعالان در عربستان ابراز نگرانی شده بود. این تنش ادامه یافت و کار تا جایی پیش رفته است که عربستان تمامی پروازها به مقصد کانادا را در خطوط هوایی دولتی لغو نموده، دانشجویان در حال تحصیل در این کشور آمریکای شمالی را فراخوانده و علاوه بر قطع سرمایه گذاری تهدیدهای دیگری هم داشته است.

در پی انتشار اخباری مبنی بر اعدام قریب الوقوع خانم اسرا الغمغام، یک سخنگوی وزارت خارجه کانادا بار دیگر ابراز نگرانی کرد. در این بیانیه آمده است: همانطور که کریستیا فریلند پیشتر گفته است، کانادا شدیدا نگران بازداشت های فعالان حقوق بشری خانم هستند. این نگرانی ها با دولت عربستان در میان گذاشته شده است. کانادا همیشه در راستای حفاظت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان و آزادی بیان در سراسر دنیا ایستاده است.

محاکمه خانم الغمغام اوایل همین ماه، حدود سه سال پس از بازداشت او در اواخر 2015 شروع شد. این فعال زن شیعه بخشی از یک جنبش سیاسی است که از سال 2014 در جریان است. سازمان اروپایی- سعودی در امور حقوق بشر با اشاره به فعالیت های الغمغام گفت: او خواهان حقوق بنیادین و آزادی های اساسی مدنی و سیاسی شده است، مثل حق برگزاری تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان با هدف آزادی زندانیان و مدافعان حقوق و عقاید صلح آمیزش را در رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته است.

منبع: خبر فوری
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 912

به "کانادا بار دیگر از شرایط حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کانادا بار دیگر از شرایط حقوق بشر در عربستان انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید