اگر مورد حمله هکرها قرار گرفتید، این 5 توصیه را جدی بگیرید

به گزارش مجله ابوذریون، خبرنگاران : تا حالا شده که مورد حمله سایبری قرار بگیرید و دستگاه شما را هک کنند؟ در اینجا تعدادی توصیه امنیتی به شما برای زمان رخ دادن حملات سایبری داریم.

اگر مورد حمله هکرها قرار گرفتید، این 5 توصیه را جدی بگیرید

با ما همراه باشید و درباره سفرباران بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فوربس، همزمان با آن که در بیشتر سازمان ها، شرکت ها و ادارات به دلیل شیوع بیماری کووید-19 کماکان بر اجرای دورکاری و یا کار از خانه اصرار دارند، حتی ایمن ترین سیستم ها نیز با مسائل امنیت سایبری و حملات مجازی روبه رو هستند. فضاهای اداری فیزیکی می توانند به از شبکه های خود به روش های خاصی حفاظت کنند، اما اکنون که همه از مکان های مختلف به سیستم ها وارد می شوند، ارتباطات مملو از آسیب پذیری شده اند. کارگران و کارمندان ممکن است از همان رایانه ها برای خرید آنلاین یا سرویس های پخش آنلاین هم استفاده کنند که می تواند منافذی برای هکرها ایجاد کند. سرویس های وی پی ان و سایر اتصالات امن نیز می توانند باعث شوند که هکرها اجازه پیدا کنند تا بدون توجه شما وارد سیستم ها شوند. به طور کل، کار از خانه باعث می شود تا آسیب پذیری سیستم ها به راحتی افزایش پیدا کند.

در مدت زمان اخیر نیز تعداد این دست حمله های مجازی نیز افزایش پیدا کرده است، شما می توانید برای جلوگیری از بروز چنین مسائلی دست به اقداماتی اساسی بزنید و احتمال تکرار آن ها را کاهش دهید. هک شدن یک تجربه استرس زا است که باعث می شود برای کاهش خسارت وارد عمل شویم. با این غرایز عصبی ما ممکن است شرایط برای خودمان نیز سخت تر و پیچیده تر کند. در عوض، مهم است بدانید که در هنگام تجربه حمله باید از چه مواردی اجتناب کنید تا مسائل اضافه را به حداقل برسانید. در صورت به خطر افتادن رایانه، این 5 نکته را باید دنبال کنید:

1- رایانه یا دستگاه های شبکه ای که هک شده اند را خاموش نکنید

این قدم اولیه ممکن است بر خلاف عقل سلیم باشد. وقتی ویروس یا حمله ای به دستگاه ما ظاهر می شود، آدرنالین بدن ما بالا می رود و ممکن است برای جلوگیری از حمله سریعا کامپیوتر خود را خاموش یا ری استارت کنیم. باید بدانید که به جای این کار شما باید دستگاه خود را از شبکه قطع کنید. این کار را هم با جدا کردن فیزیکی راه ارتباطی دستگاه تان با شبکه (مثلا جدا کردن کابل اتصال به شبکه از دستگاه) انجام دهید، قطع مجازی اتصال به تنهایی کافی نیست.

باید بدانید که قطع ارتباط فیزیکی بسیار حیاتی و مهم است، زیرا سیستم عامل رایانه شما مقدار زیادی داده را در فایل های موقت ذخیره می کند. پس از هک شدن سیستم، مهاجم فایل ها را کپی می کند و از لیست آن ها استفاده می کند تا بتواند اقداماتی انجام دهد که از حافظه و فایل های بیشتری استفاده کند. اگر شما به محض اطلاع از حمله سیستم خود را از شبکه قطع کنید شانس بیشتری برای محدود کردن گسترش حمله دارید. به علاوه، متخصصان بعدا می توانند با استفاده از روش های مختلفی برای جستجوی شواهد یا کشف جزئیات حمله استفاده کنند که این امر، هنگامی که دستگاه خود را خاموش یا ری استارت نکنید بسیار آسان تر خواهد بود.

2- از رمزهای قدیمی و تکراری استفاده نکنید

در حین حمله یا بعد از آن، تنظیم مجدد گذرواژه ها و ایجاد گذرواژه های جدید در سرویس های محتلف روالی متداول است. با این وجود از گذر واژه های یکسانی برای سرویس های مختلف و پرتال های ورود استفاده نکنید، حتی اگر رمز عبور بسیار پیچیده ای انتخاب کرده اید که حدس زدن آن تقریبا غیرممکن به نظر می رسد. در حال حاضر یکی از رایج ترین روش ها این است که مهاجمان از لیست ایمیل های هک شده مربوط به یک سرویس که رمز عبور آن ها را به دست آورده اند، استفاده می کنند و آن ها را بر روی سرویس های دیگر امتحان می کنند.

به عنوان مثال اگر از رمز عبوری مشابه برای ایمیل و سایر حساب های کاربری خود استفاده می کنید، در صورت هک شدن یک حساب کاربری، تمام حساب های دیگر شما نیز به شدت آسیب پذیر خواهند بود. این امر در سال های اخیر حتی برای دستگاه های هشدار دهنده و سیستم های امنیتی منازل نیز بارها اتفاق افتاده است، بنابراین باید از آن مطلع و مطمئن باشید که برای سرویس های مختلف خود حتما رمز عبور های جدید، متفاوت و ایمنی استفاده می کنید.

3- درباره هک شدن سکوت نکنید

تعداد بی شماری از شرکت ها مورد حمله سایبری قرار می گیرند و بدترین رویکرد در مواجهه با آن، پنهان کاری است. شما باید سیستمی مبتنی بر شفافیت را در کار خود اجرا کنید که کارگران، مشتریان یا شرکای شما در صورت بروز حمله به سرعت شما را مطلع سازند و آنان نیز از حمله ای که به سیستم شده است مطلع شوند. به هر حال، به نظر می رسد منطقی تر است که منتظر نمانید تا مهاجمان از طریق اطلاعاتی که از سیستم شما به سرقت رسانده اند آنان را مطلع کنند.

در سال های اخیر شرکت های بزرگی چون هتل های زنجیره ای و ایرلاین ها را دیده ایم که نه تنها مردم را در مورد حمله مطلع می کنند، بلکه خدمات و هشدارهای امنیتی را نیز به صورت رایگان به آنان ارائه می دهند. آن ها در چنین مواقعی از شفافیت نیز فراتر رفته اند و راه حلی برای کمک به کسانی که در معرض خطر قرار گرفته اند ارائه داده اند. درصورتی که چنین برخوردی با جمله صورت نگیرد -که من بارها این چنین دیده ام- شما همگی را در معرض خطر قرار داده اید، یعنی دقیقا جایی که یک شرکت تصمیم می گیرد که حمله سایبری به سیستم هایش را مخفی کند و درباره آن اطلاع رسانی نکند. در چنین شرایطی به یاد داشته باشید که در هر حال بعدا حمله به سیستم شما افشا خواهد شد و اگر خودتان آن را اعلام نکنید، بی تردید منجر به تبلیغات سوء و همچنین کاهش مخرب و شدید اعتماد مشتریان به مجموعه شما خواهد شد.

4- برای مقابله با شرایط آماده باشید

در محیط جدید مبتنی بر دورکاری و کار از خانه، ایده شبکه های ناامن و مسائل مربوط به امنیت سایبری می تواند نگران کننده و گیج کننده باشد. با این حال، بهتر است در صورت وقوع حمله، طرحی را از پیش تهیه کرده باشید تا بتوانید شرایط را مدیریت کنید. وحشت در میان کارمندان و مشتریان فقط اوضاع را بدتر کرده و آسیب احتمالی را افزایش می دهد.

طرحی تهیه کنید که مستقیماً مراحل دنبال کردن ، نحوه رسیدگی به فایل ها ، نحوه گزارش حادثه و اینکه شرکت برای کاهش خسارت چه اقداماتی مدنظر دارد را بیان کند. همان طور که خلبانان به طور منظم لیست خود را برای پرواز و فرود چک می کنند، شرکت شما نیز به یک چک لیست امنیت سایبری احتیاج دارد که تعیین کند چه کاری باید قبل ، حین و بعد از وقوع حوادث انجام شود. این امر تفاوت بین برگشت اکوسیستم به حالت عادی در سریعترین زمان با توقف عملیات برای یک دوره خاص را ایجاد می کند.

5- خودتان شخصا دخالت نکنید

به یاد داشته باشید حتی متخصصان برجسته امنیت سایبری هم غالبا در مورد آخرین روندها و برای مشاوره با همکارانشان صحبت می کنند. شرکت های مختلفی در سراسر جهان، تجربیات متفاوتی دارند و جدیدترین تاکتیک ها نیز همواره در حال پیشرفت هستند. باید بدانید که هکرها در کارهایی که انجام می دهند واقعا تبحر دارند و در بسکمک از اوقات، برای رسیدن به اهداف خود به صورت تیمی کار می کنند. شما باید اطمینان حاصل کنید که در تیم خودتان مشاوران قابل اعتماد و سیستم های اطلاع رسانی برای هشدار دادن داشته باشید. همچنین مطالعات موردی در این باره را بخوانید و درباره سناریوهای رایج مطلعی داشته باشید.

فارغ از کارهایی که برای پیگیری قانونی هک می توانید انجام دهید، مردم را تشویق می کنیم تا در هنگام مواجهه با حمله تا حد امکان آرامش خود را حفظ کنند. یادتان باشد که هر اتفاقی هم بیافتد، زمین باز هم به دور خود خواهد چرخید و شرکت شما نیز به کار خود ادامه خواهد داد. بسکمک از اوقات هکرها به شکل ساده ای تنها شانس خود را امتحان می کنند و ممکن است هرگز به نتیجه خاصی هم نرسند. اگرچه برای تصمیم گیری صحیح و بهبود یافتن عملکرد، باید توجه داشته باشید که با کارشناسان صحبت کنید و آخرین بروزرسانی ها را دنبال کنید. به خاطر بسپارید: تا آنجا که ممکن است از واکنش های هیجانی خودداری کنید و برنامه دقیق خود را برای ایمن سازی شبکه، گزارش حادثه، ارزیابی خسارت و تصمیم گیری مراحل بعدی دنبال کنید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1378

به "اگر مورد حمله هکرها قرار گرفتید، این 5 توصیه را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر مورد حمله هکرها قرار گرفتید، این 5 توصیه را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید