علت صدای معده و روده بعد از خوردن غذا چیست؟ به علاوه راه های درمان

به گزارش مجله ابوذریون، بسیاری از مردم با صدای معده که هنگام گرسنگی اتفاق می افتد، آشنا هستند. این صداها ممکن است زمانی که فرد در حال هضم غذا است نیز ایجاد گردد.

علت صدای معده و روده بعد از خوردن غذا چیست؟ به علاوه راه های درمان

در حالی که صدای معده و روده در بعضی موارد می تواند خجالت آور باشد، اما کاملا طبیعی است. روده پر سر و صدا به خودی خود نشان دهنده مشکل سلامتی نیست. با این حال، یک روده بسیار پر سر و صدا یا کاملاً ساکت ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد.

این مقاله دلایل هضم پر سر و صدا را بیان می نماید و بعضی از درمان ها و راه های خانگی را لیست می کند که ممکن است به کاهش صدای معده و روده یاری کند. بعلاوه توصیه هایی در خصوص زمان مراجعه به پزشک ارائه می دهد.

علل صدای معده و روده

صداهای روده زمانی که فرد در حال هضم غذا است رایج است.

اصطلاح پزشکی برای صدای معده بوربوریگمی است. با این حال، این معده نیست که این صداها را فراوری می نماید. در عوض، روده است.

Borborygmi در نتیجه هضم ایجاد می گردد. فرآیند هضم یک فرآیند پر سروصدا است که شامل انقباضات عضلانی، تشکیل گاز، و حرکت غذا و مایعات از روده است.

مردم معمولاً هنگام خروج غذا از معده و ورود به روده کوچک صدای غرش یا غرغر می شنوند. دلیل این امر این است که روده کوچک از پریستالسیس یا انقباضات عضلانی برای حرکت دادن غذا به سمت خود استفاده می نماید.

همانطور که غذا از روده کوچک خارج می گردد، به روده بزرگ می رود. صداهای غرغر ممکن است ادامه یابد زیرا روده آب و مواد مغذی را جذب می نماید و همچنان غذا را به سمت جلو می برد. روده بعلاوه حباب های گازی فراوری می کند که می تواند صدای غرش را در حین عبور از دستگاه گوارش ایجاد کند.

عفونت ها و التهاب های دستگاه گوارش

صداها می تواند به دلیل عفونت یا التهاب روده نیز اتفاق بیفتد، به خصوص در خصوص بیماری کرون. در این موارد وجود علائم دیگر مانند درد و ناراحتی، بی حالی، تهوع یا اسهال نیز طبیعی است.

چه باید کرد: به محض ظاهر شدن علائم، مهم است که به بخش اورژانس یا بیمارستان مراجعه کنید تا بتوان از کم آبی بدن، کمبودهای تغذیه ای و سایر عوارض جلوگیری کرد. علاوه بر این، استراحت، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و استفاده از دارو فقط در صورت تجویز پزشک مهم است.

انسداد روده

انسداد روده بعلاوه می تواند به صدای معده منجر گردد، زیرا وقتی مایعات و گازها به سختی از دستگاه گوارش عبور می نمایند، روده ها تعداد حرکات پریستالتیک را برای یاری به عبور آن مایعات و گازها افزایش می دهند. این باعث افزایش غرغر معده می گردد.

انسداد روده یک بیماری بسیار جدی است که می تواند به وسیله کرم، اندومتریوز روده، بیماری های التهابی یا فتق ایجاد گردد. در این موارد نه تنها صدای غرش معده وجود دارد، بلکه علائم دیگری مانند درد شکم، گرفتگی عضلات شدید، بی اشتهایی و حالت تهوع نیز وجود دارد.

چه باید کرد: درمان انسداد روده بسته به دلیل آن فرق دارد، اما مهم است که درمان در بیمارستان برای جلوگیری از عوارض انجام گردد.

فتق

فتق وضعیتی است که با بیرون آمدن قسمتی از روده از بدن مشخص می گردد که می تواند باعث یبوست و در نتیجه صدای غرش معده گردد. علاوه بر این، علائم دیگری مانند درد، تورم، قرمزی، حالت تهوع و استفراغ ممکن است ایجاد گردد.

چه باید کرد: توصیه می گردد فوراً نزد جراح بروید تا شدت فتق ارزیابی گردد. سپس برای جلوگیری از عوارضی مانند خفگی اندام شکمی که منجر به کاهش جریان خون در محل و در نتیجه نکروز می گردد، عمل جراحی در نظر گرفته می گردد.

آیا صدای معده طبیعی است؟

بوربوریگمی یک عارضه جانبی طبیعی فرآیند پیچیده گوارش است. ممکن است صداهای زیر را فراوری کند:

 • جیغ با صدای بلند
 • صدای غرغر یا غرش کم
 • صداهای کوبیدن یا ریزش مایعات

اگر فرد احساس خوبی داشته باشد و علائم دیگری مانند درد شکم نداشته باشد، همه این تغییرات می تواند طبیعی باشد.

درمان های خانگی

صداهای روده معمولاً نشانه هضم طبیعی و سالم است. به این ترتیب، فرد نمی تواند به طور کلی از آنها اجتناب کند.

با این حال، اگر فردی از صدای روده خود اذیت می گردد، می تواند اقداماتی را برای آرام کردن فرایند گوارش انجام دهد. این مقاله به چند نمونه در زیر اشاره می نماید.

پرهیز از بعضی غذاها

بعضی غذاها و نوشیدنی ها می توانند گاز روده و بوربوریگمی مرتبط با آن را در بعضی افراد افزایش دهند. مردم باید سعی نمایند غذاهایی را که باعث هضم پر سر و صدا می گردد شناسایی نمایند و در صورت امکان از مصرف آن غذاها اجتناب نمایند. بعضی از مقصران رایج عبارتند از:

 • لبنیات و محصولات لبنی: لبنیات حاوی قند لاکتوز است که می تواند باعث نفخ، گاز و اسهال در افرادی گردد که به لاکتوز حساسیت دارند. به گفته مؤسسه ملی بهداشت، حدود 65 درصد از جمعیت دنیا پس از دوران نوزادی در هضم لاکتوز مشکل دارند.
 • لوبیا: لوبیا حاوی کربوهیدرات های خاصی است که بعضی افراد در هضم آنها مشکل دارند. خیساندن لوبیا برای چند ساعت قبل از پختن ممکن است به کاهش این مشکل یاری کند. از طرف دیگر، یک فرد می تواند به سادگی از خوردن لوبیا در مواقعی که صدای غرش شکم نگران نماینده است اجتناب کند.
 • سبزیجات چلیپایی: کلم بروکسل، کلم بروکلی، کلم پیچ و کلم قرمز نمونه هایی از سبزیجات چلیپایی هستند. فیبر بالا و محتوای گوگرد بالای این سبزیجات می تواند به فراوری گاز اضافی یاری کند.
 • نوشیدنی های گازدار: یک نوشیدنی گازدار ممکن است هوا را وارد روده کند و منجر به هضم پر سر و صدا و احتمالا گاز اضافی گردد.
 • فروکتوز: این قند به طور طبیعی در بعضی از میوه ها، سبزیجات و گندم یافت می گردد. بعلاوه در بسیاری از نوشیدنی های شیرین و غذاهای فرآوری شده وجود دارد. به گفته بنیاد بین المللی اختلالات گوارشی (IFFGD)، این می تواند باعث ایجاد روده پر سر و صدا گردد.
 • سوربیتول: این نوع دیگری از قند میوه است. فراوری نمایندگان مواد غذایی اغلب آن را به آب نبات ها و آدامس های بدون قند اضافه می نمایند. سوربیتول نیز مانند فروکتوز ممکن است باعث ایجاد روده پر سر و صدا گردد.

درمان های طبیعی

بعضی از گیاهان دارای اثر تسکین دهنده بر عضلات دستگاه گوارش هستند. به این ترتیب، آنها ممکن است به آرام کردن روده یاری نمایند. بعضی از نمونه ها عبارتند از:

 • زنجبیل
 • نعناع فلفلی
 • رازیانه
 • دارچین
 • ریشه گل ختمی

گیاهان فوق به عنوان مکمل هایی موجود است که افراد می توانند بعد از غذا مصرف نمایند. از طرف دیگر، فرد می تواند سعی کند گیاهان را به آب داغ اضافه کند تا یک چای گیاهی درست کند و بعد از غذا آن را بنوشد.

فرد باید قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی با پزشک خود صحبت کند. بعضی از مکمل ها می توانند عوارض جانبی ایجاد نمایند یا ممکن است با بعضی داروها تداخل داشته باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اغلب اوقات، صداهای معده دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، افرادی که هر یک از علائم و نشانه های زیر را تجربه می نمایند باید به پزشک مراجعه نمایند.

علائم اضافی

اگر فردی به طور مکرر بوربوریگمی همراه با هر یک از علائم زیر را تجربه کرد، باید به پزشک مراجعه کند:

 • رفلاکس اسید
 • سوزش سردل
 • حالت تهوع
 • نفخ
 • اسهال

علائم بالا می تواند نشان دهنده مشکل سلامت گوارشی باشد که احتیاج به مراقبت پزشکی دارد.

روده های بسیار پر سر و صدا

بر اساس داده های IFFGD، روده های بسیار پر سر و صدا گاهی اوقات می توانند نشانه عدم تحمل غذایی یا مشکل جذب مواد مغذی باشند. به عنوان مثال، افرادی که به عدم تحمل لاکتوز یا بیماری سلیاک مبتلا هستند ممکن است هیدروژن و مایعات اضافی در روده داشته باشند. این می تواند انقباضات روده و بوربوریگمی مرتبط را افزایش دهد.

در موارد نادر، صداهای بسیار بلند یا صدای زیاد روده می تواند نشان دهنده انسداد روده باشد. صداها به دلیل انقباض شدید روده ها هستند تا جامدات و مایعات را مجبور به عبور از انسداد نمایند. سایر علائم بالقوه انسداد روده عبارتند از:

 • گرفتگی و درد شدید شکم
 • احساس پری یا تورم در شکم
 • استفراغ
 • عدم توانایی در عبور گاز
 • ناتوانی در دفع مدفوع

اگر فردی علائم فوق را تجربه کرد، باید فوراً با پزشک تماس بگیرد یا در پی مراقبت های پزشکی اورژانسی باشد.

روده های بی صدا

فقدان صداهای روده بعلاوه می تواند نشان دهنده انسداد کامل یا پارگی روده باشد که هر دو تهدید نماینده زندگی هستند. اگر فردی شکم درد داشته باشد و پزشکش نتواند صدای روده را به وسیله گوشی پزشکی بشنود، این یک مورد اورژانسی پزشکی است.

انسداد یا پارگی روده در افرادی که چندین عمل جراحی شکم یا یک بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو داشته اند، بیشتر رخ می دهد.

بعلاوه اگر فردی یک ماده غیر خوراکی را ببلعد، ممکن است اتفاق بیفتد. توده های روده ای که به پولیپ روده بزرگ معروف هستند نیز می توانند رشد نموده و باعث انسداد شوند. پولیپ روده بزرگ می تواند خوش خیم، پیش سرطانی یا سرطانی باشد.

خلاصه

صداهای روده یا بوربوریگمی، بخش طبیعی هضم غذا برای بیشتر افراد است. آنها معمولاً نشانه ای از مشکل سلامت گوارشی نیستند.

اگر فردی صداها را خجالت آور بداند، می تواند غذاهایی را که باعث ایجاد گاز و نفخ می شوند یا هضم آنها سخت است را حذف کند.

صداهای غیرمعمول روده یا کمبود آنها همراه با درد شکم می تواند نشانه یک مشکل پزشکی شدید باشد. اگر فردی چنین علائمی را تجربه کرد، باید فورا به پزشک مراجعه کند.

منبع:

medicalnewstoday

tuasaude

منبع: هفت گنج
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2026

به "علت صدای معده و روده بعد از خوردن غذا چیست؟ به علاوه راه های درمان" امتیاز دهید

1 کاربر به "علت صدای معده و روده بعد از خوردن غذا چیست؟ به علاوه راه های درمان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت صدای معده و روده بعد از خوردن غذا چیست؟ به علاوه راه های درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید