چگونه ویزای سوئیس بگیریم؟

به گزارش مجله ابوذریون، سوئیس یکی از کشورهای اروپایی است که در منطقه شینگن قرار گرفته است و ورود به خاک آن مستلزم دریافت ویزا قبل از سفر است.

چگونه ویزای سوئیس بگیریم؟

سوئیس یکی از کشورهای اروپایی است که به دلیل برخورداری از ویژگی های مانند طبیعت بکر و زیبا، قدمتی تاریخی، جامعه ای آرام و مالی پیشرفته به یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی تبدیل شده است. همچنین، جاهای دیدنی سوئیس نیز موجب شده اند تا سالانه تعداد بی شماری از گردشگران برای بازدید از این زیبایی ها و جاذبه های بی نظیر راهی سوئیس شوند.

اگر شما نیز قصد سفر به سوئیس را دارید، در خبرنگاران می توانید بهترین و ارزان ترین تور سوئیس را در بازه زمانی مورد نظر خود جستجو کرده و تور دلخواهتان را از میان ده ها آژانس معتبر مسافرتی انتخاب کنید.

اما از آنجایی که سوئیس از اعضای پیمان شینگن است، ورود به خاک آن پیش از سفر مستلزم دریافت ویزای شینگن است. البته سفارت سوئیس نیز مانند بیشتر کشورهای اروپایی مراحل اولیه صدور ویزا مانند معین وقت دیدار، تحویل مدارک، ثبت اطلاعات بیومتریک و... را به کارگزار خدمات ویزا واگذار کرده است. بدیهی است تصمیم نهایی درباره صدور ویزا به عهده سفارت است.

ویزای سوئیسشرح خدمات
انواع ویزاترانزیت، کوتاه مدت (توریستی، پزشکی و...)، اقامت دائم
مراحل صدور ویزااز طریق کارگزار سفارت
وقت سفارتدارد
مصاحبه و انگشت نگاریدارد
مدارک لازم برای صدور ویزامدارک شناسایی، مالی و...
مدت زمان لازم برای صدور ویزا10 روز کاری
سفارت/ کنسولگریدارد

انواع ویزای سوئیس

ویزای ورود به خاک کشور سوئیس به چهار دسته تقسیم می شود؛

ویزای نوع A / ترانزیت: این نوع از ویزا در مبادی ورودی (فرودگاه) برای شخص متقاضی صادر می شود. با این نوع ویزا مسافر حق خروج از فرودگاه را نداشته و فقط می تواند پرواز خود را در یکی از فرودگاه های شینگن تعویض و راهی کشوری دیگر در خارج از این منطقه شود.

ویزای نوع B / ویزای عبور: با این نوع ویزا مسافر اجازه خروج از فرودگاه را داشته و می تواند از شینگن به عنوان منطقه عبور استفاده کند. به عبارت دیگر، مسافر می تواند از طریق زمینی خود را به کشوری خارج از منطقه شینگن سفر کند.

ویزای نوع C / ویزای شینگن: این ویزا از جمله ویزاهای کوتاه مدت است که دارای اعتبار 90 روزه در طول 6 ماه است و از آن می توان برای دیدار بستگان، ماموریت های کاری یا سفرهای درمانی استفاده کرد. این ویزا متداول ترین نوع ویزا در میان گردشگران ایرانی است. (اطلاعیه سفارت سوئیس درباره آخرین تغییرات ویزای توریستی)

ویزای نوع D / ویزای ملی: این نوع ویزا مختص افرادی است که قصد اقامت بیش از 90 روز در سوئیس دارند و از جانب اداره مرکزی کانتون صادر می شود. اغلب تجار و بازرگانان از این نوع ویزا استفاده می نمایند و از طریق آن می توانند در طول سال بارها به منطقه شینگن ورود و خروج نمایند.

هزینه ویزای سوئیس

از آنجایی که اغلب تقاضاها برای ویزای توریستی سوئیس از نوع C (شینگن) است، هزینه صدور آن برای متقاضیان بالای 12 سال معادل 60 یورو (به ازای هر نفر)، برای بچه ها بین 6 تا 12 سال معادل 35 یورو (به ازای هر نفر) و برای بچه ها زیر 6 سال رایگان است. نکته قابل توجه اینکه وجه مذکور باید به هنگام ارائه درخواست ویزا پرداخت شده و قابل عودت نخواهد بود؛ مگر در شرایطی که ویزای درخواستی معاف از پرداخت هزینه باشد. برای مثال، ارائه درخواست در خاک کشورهای اتحادیه اروپا یا معافیت به دلیل شرایط سنی.

مدارک لازم برای ویزای توریستی سوئیس

الف) تکمیل فرم درخواست

ب) گذرنامه دارای اعتبار (اعتبار گذرنامه باید حداقل سه ماه بیشتر از تاریخ درخواست ویزا باشد)

ج) کارت ملی و شناسنامه

د) 2 قطعه عکس نو

ه) در صورتی که قبلا ویزای شینگن و یا ویزا کشور معتبر دیگری دریافت کرده اید کپی از آن ها و مهرهای ورود و خروج

و) نامه تمکن مالی و گردش 6 ماه آخر سپرده بانکی

نکته: در صورتی که متقاضی مورد نظر از قدرت مالی کافی برخوردار نباشد یا اینکه مقامات مسئول در مورد وجود چنین تمکنی دچار شک و تردید شوند، ممکن است سفارت سوئیس از وی بخواهد تا اعلامیه مربوط به اسپانسر شیپی را ارائه کند. در این تائیدیه شخصی که در واقع قصد حمایت مالی از متقاضی را دارد، باید متعهد به سایر هزینه های جانبی نیز از جمله هزینه های درمان، هزینه بروز تصادفات و سایر موارد را که ممکن است برای تضمین رفاه اجتماعی مورد نیاز باشد، ضمانت کند. هزینه ای که باید به منظور اسپانسرشیپی در نظر گرفته شود، مبلغ 30,000 فرانک سوئیس است و شامل مواردی می شود که شخص به صورت منفرانه یا به صورت گروهی تا 10 نفر می خواهد حمایت را انجام دهد. فرم تائیدیه اسپانسرشیپی فرمی است که بر خلاف فرم ویزا یا سایر فرم ها به صورت آنلاین موجود نیست و در صورت لزوم می توان آن را از طریق سفارت سوئیس یا سایر مراجعی که اقدام به صدور ویزا می نمایند، تهیه کرد.

ز) گواهی اشتغال به کار که در آن تاریخ استخدام - سمت - میزان حقوق و مرخصی ذکر شده باشد به همراه فیش حقوقی (برای کارمندان و کارگران)

ح) پروانه کسب و یا ثبت شرکت و یا کارت بازرگانی (برای صاحبان مشاغل)

ط) گواهی بازنشستگی (برای افراد بازنشسته)

ی) گواهی اشتغال به تحصیل (برای دانشجویان)

ک) بیمه مسافرتی با پوشش حداقل 30,000 یورو جهت انتقال به وطن برای مداوا به دلایل پزشکی یا فوت

ل) سند مالکیت (در صورت وجود)

م) رزرو هتل و بلیط هواپیما

ن) دعوتنامه (این نامه باید از جانب بستگان یا کارفرمایی که خواستار حضور متقاضی است، صادر شود.) این نامه دارای فرمت خاصی نیست، ولی باید نکته های زیر در آن ذکر شود:

 • شخصی که دعوت نامه را ارسال می کند، حال چه به عنوان یک کمپانی باشد یا به عنوان اقوام شخص متقاضی، باید اثبات کند که با فرد متقاضی در ارتباط بوده است.
 • جزئیات کامل از سوی شخص میزبان شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، تاریخ تولد، و تابعیت ارائه شود.
 • تاریخی که دعوت نامه در آن تنظیم شده است.
 • امضای شخص میزبان؛ در صورتی که درخواست ویزا، ویزای کاری باشد، نیازمند امضا از سوی مدیر کمپانی مورد نظر است.
 • میزبان باید اثبات کند که محلی را جهت اسکان فردی را که متقاضی ورود به کشور سوئیس است، وجود خارجی دارد.
 • سایر مدارکی که جهت تکمیل و تقویت دعوت نامه می تواند ارائه شود.
 • بسته به اینکه شخص از سفارت کدام کشور می خواهد اقدام کند، دعوت نامه یا باید مستقیماً از سوئیس به سفارت مورد نظر ارسال شود، یا اینکه از سوی شخص متقاضی به همراه سایر مدارکش ارائه شود.

مراحل اقدام برای دریافت ویزا

1. معین وقت دیدار

2. دانلود و تکمیل فرم درخواست

3. تکمیل مدارک لازم و ترجمه آن ها به یکی از زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی.

4. مراجعه به دفتر کارگزار سفارت برای اقدام های حضوری (مصاحبه، تحویل مدارک و انگشت نگاری)

شرایط و نکته ها

 • متقاضیان از کشور ایران تنها به صورت حضوری می توانند اقدام نمایند، زیرا امکان انجام اقدامات لازم به صورت آنلاین، بر خلاف بسیاری از کشورها، برای شهروندان ایرانی مقدور نیست.
 • فرآیند صدور ویزای شینگن حداقل 10 روز کاری به طول می انجامد.
 • با توجه به میزان بالای تقاضا سفارت به متقاضیان توصیه می کند تا 90 روز قبل (هشت هفته) از تاریخ سفر برای دریافت وقت مصاحبه اقدام نمایند.
 • از دوم اکتبر سال 2012 سفارت سوئیس اقدام به ثبت اطالعات بیومتریک متقاضیان ویزای شنگن کرده است. به این ترتیب که اثر انگشت کلیه متقاضیان ویزای نوع C (توریستی، تجاری و دیدار از دوستان و اقوام اسکن می شود. بنابراین، لازم است تا کلیه متقاضیان بالای 12 سال باید شخصا مدارک و درخواست خود را به سفارت ارائه نمایند.

سفارت سوئیس در ایران

 • نشانی: تهران، الهیه، خیابان شریفی منش، کوچه یاسمن، پلاک 2
 • تلفن: 22008333 (021)
 • نمابر: 22006002 (021)
 • کدپستی: 63751-19649
 • صندوق پستی: 4683-19395
 • پست الکترونیک (برای خدمات ویزا): [email protected]
 • وب سایت: www.eda.admin.ch
منبع: کجارو / vfsglobal.ch / eda.admin.ch
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2141

به "چگونه ویزای سوئیس بگیریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه ویزای سوئیس بگیریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید