از سیم برق و بیم سنگ در ایران تا عروسک باران هلندی ها

به گزارش مجله ابوذریون، مقایسه فضای هواداری در استادیوم های ایران با استادیوم های مختلف جهان به ویژه اروپا به خوبی نشان می دهد که چه میزان از نظر فرهنگی در این بخش عقب هستیم!

از سیم برق و بیم سنگ در ایران تا عروسک باران هلندی ها

با تور هلند از کشور آسیاب های بادی دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، اخیرا ورزشگاه دکویپ در دقیقه 12 دیدار تیم های فوتبال فاینورد و ادو دن هاخ از سری رقابت های لیگ هلند صحنه شگفت انگیزی را به خود دید تا بچه ها بیماری که از بیمارستان سوفیا به این ورزشگاه آمده بودند برای لحظاتی مورد توجه و احترام قرار گیرند و شادی را تجربه نمایند. قصه این اقدام تحسین برانگیز از سه سال قبل کلید خورد و این اقدام طرفداران باشگاه ادو دن هاخ هلند حتی نامزد دریافت جایزه رفتار جوانمردانه شد.

پرتاب 5000 عروسک نرم با شمایل حیوانات گوناگون از طبقه دوم به طبقه اول به مدت یک دقیقه برای بچه های که در جایگاه مناسب و در کنار زمین قرار گرفته بودند علت توقف بازی از سوی داور بازی بود و تماشاگران حاضر در ورزشگاه کاری جز تماشا و تشویق این حرکت شایسته نداشتند. آن ها با صدای بلند شعار شما هرگز تنها نخواهید بود و تنها راه نخواهید رفت سر می دادند تا بچه ها بیمار بیمارستان سوفیا به کانون توجه در این بازی تبدیل شوند؛ اتفاقی شگفت انگیز که به بهترین شکل ممکن نشان می دهد فوتبال و رشته های پر مخاطب ورزشی تا چه حد می توانند در بهبود پدیده های اجتماعی اثرگذار باشند و چهره دیگر ورزش را که صرفا رقابت و نتیجه گرایی نیست به تصویر بکشند.

این طرف اما کارشناسان ورزشی در ایران معتقدند همچنان فضای مناسب فرهنگی در ورزشگاه های ورزشی کشور حاکم نیست و به عنوان یک چالش اساسی در حوزه فرهنگ ورزش مطرح است؛ آن ها بر این باورند که اگر بعد از گذشت 40 سال هنوز اعلام می کنیم که محیط های ورزشی از نظر فرهنگی مناسب نیستند به طور حتم جهت را اشتباه طی نموده ایم و در حال حاضر سوال اصلی این است که چرا بعد از گذشت 40 سال از انقلاب، فضای فرهنگی ورزشگاه ها به ویژه در رشته فوتبال که بیشترین مخاطب را دارد مناسب نیست؟

در ورزشگاه های فوتبال ایران اما این سال ها کم ندیده ایم از پرتاب سنگ و جایگاه، فحاشی، درگیری و ضرب و جرح، پرتاب مواد منفجره، کور شدن چشم و حتی برق گرفتگی و مرگ... مسائلی که نه تنها سلامت بچه ها که حتی سلامت تماشاگران بزرگسال را به مخاطره می اندازد و در کنار آن تاثیر نامطلوبی بر تربیت بچه ها خواهد داشت.

مجید چهارده چریک، عضو کمیته روانشناسی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی،- در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به فضای ملتهب و تنش زا در ورزشگاه های ایران، بیان نمود: فضای نامطلوبی که در ورزشگاه های ایران به وجود می آید به دلیل نبود قوانین مناسب و ضمانت اجرایی لازم برای آن هاست، به طور حتم اگر کشورهای توسعه یافته پیروز شده اند فضای ورزشگاه های خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند علت آن تصویب قوانین مناسب و لحاظ ضمانت اجرایی برای آن قوانین است و در کنار آن با بهره مندی از تکنولوژی و ایجاد زیرساخت های لازم به نقطه ای رسیده اند که هم اکنون شاهد آن هستیم و محیط برای حضور اقشار مختلف از بانوان و بچه ها گرفته تا معلولان و بیماران فراهم است.

وی ادامه داد: در ایران فعالیت های طرفداری، اصالت ندارند و متاسفانه رفتارهای استاندارد به طرفداران آموزش داده نشده نمی گردد و علاوه بر این برای برخورد با رفتارهای نامناسب تماشاگران در ورزشگاه ها سازوکاری وجود ندارد، این در حالی است که کشورهای توسعه یافته ضمن ارائه آموزش های لازم و لحاظ مجازات های رفتاری توانسته اند گام بلندی در بهبود وضعیت ورزشگاه های خود بردارند.

این عضو کمیته روانشناسی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با تصریح اینکه متاسفانه با خلق عبارتی به نام تماشاگرنما در ورزش ایران اتفاق های ناخوشایند ماست اقتصادی شده است، اظهار کرد: سوال من این است اگر در بخش طرفداری قوانین مناسب و لازم تدوین و تصویب شده اند پس ضمانت اجرایی آنها کجاست که چنین رفتارهایی را در ورزشگاه های ایران شاهد هستیم؟

چهارده چریک با اشاره به اینکه ورزشگاه های ورزشی در ایران تقدیم افرادی شدند که هیجانات سرکوب شده خود در محیط های دیگر را بدون بازخورد، کنترل و تنبیه در ورزشگاه ها آزاد می نمایند، بیان نمود: وقتی زیرساخت های لازم برای ورود و خروج طرفداران و کنترل و نظارت بر رفتارهای آنها در طول یک مسابقه وجود ندارد قطعا امکان پدید آمدن شرایط بحرانی وجود دارد و در این بین نه آموزشی به طرفدار داده شده، نه تجهیزات لازم فراهم شده است، نه قانونی وجود دارد، نه نظارتی را شاهد هستیم و نه کنترل های لازم انجام می گردد.

عضو کمیته روانشناسی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه باید به فرهنگستان ورزش و دادگاه عالی ورزش توجه ویژه ای داشته باشیم و با تشکیل این دو بخشی از جهت را به منظور بهبود وضعیت ورزشگاه ها و محیط های ورزشی طی کنیم، گفت: نیازمند تشکیل فرهنگستان ورزش هستیم تا رفتارها را استانداردسازی کنیم و بتوانیم با فرهنگ سازی تاثیر مطلوبی بر رفتار طرفداران داشته باشیم، همچنین نیازمند دادگاه عالی ورزش هستیم تا علاوه بر توجه به آموزش، تعهد و تنبیه را نیز برای رفتارهای نامناسب لحاظ کنیم و اینگونه بتوانیم بر رفتار طرفداران کنترل بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به این که کانون های طرفداری تاثیر بسیار زیادی بر رفتار طرفداران دارند، ادامه داد: باید حمایت های اقتصادی و معنوی لازم از کانون های طرفداری صورت گیرد و در کنار آن آموزش لیدرها و انتخاب لیدرهایی که از اهلیت و سلامت رفتاری لازم برخوردارند مساله بسیار مهمی است که باید مورد توجه مسئولان ذی ربط باشد.

او با تاکید بر اینکه اگر بتوانیم امکان حضور خانوادها را در ورزشگاه فراهم کنیم به طور حتم نگرانی برای حضور بچه ها در ورزشگاه ها وجود نخواهد داشت، بیان نمود: بافت طرفداری در فوتبال ایران مسموم است و باید این بافت سم زدایی گردد. فرآیند درست این است که در ابتدای امر به مقوله آموزش توجه جدی کنیم و اگر باز هم شاهد رفتارهای ناهنجار بودیم سراغ برخوردهای نظیر تعهد، لحاظ تنبیه های اجتماعی و در مراحل دیگر محرومیت و... برویم.

ویدیوی مربوط به اهدای عروسک به بچه ها بیمار بیمارستان سوفیای روتردام از سوی طرفداران تیم فوتبال ادو دن هاخ در دیداری که مهمان تیم فاینورد هلند بودند:

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 425

به "از سیم برق و بیم سنگ در ایران تا عروسک باران هلندی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از سیم برق و بیم سنگ در ایران تا عروسک باران هلندی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید