این استودیوی دانمارکی اقامتگاهی تخم مرغی برای زیست روی سیارات دیگر به صورت اوریگامی و ماژولار طراحی کرده

به گزارش مجله ابوذریون، اینکه بتوانیم خانه های مناسب شرایط سخت اقامت بر روی سیارات دیگر بسازیم و به صورت پیش ساخته حمل کنیم، یک چالش مهندسی عمده است. اما یک استودیوی طراحی دانمارکی پاسخی بسیار جالب برای آن یافته است، اینکه بشود خانه ها را به صورت تا شده یا اوریگامی و ماژولار ساخت و به راحتی حمل کرد و در زمان بسیار کوتاهی این خانه را باز و استفاده کرد.

این استودیوی دانمارکی اقامتگاهی تخم مرغی برای زیست روی سیارات دیگر به صورت اوریگامی و ماژولار طراحی کرده

محصول این استودیوی دانمارکی LUNARK نام دارد. در طراحی این خانه عجیب به چیزهایی مانند یک اکوسیستم داخلی که اصولا زباله ای در آن تولید نشود یا محافظت ساکنان آن در برابر شرایط جوی بسیار سرد در حد قطب شمال و حتی بارش شهابی هم فکر شده است.

ایده طراحی LUNARK از برگ های در حال جوانه زدن گرفته شده و با هنر اوریگامی اجرایی شده است. به اینگونه بوده که خانه ای تحم مرغی با پوسته فیبر کربن سخت درست شده.

پنل های ساندویچی تشکیل شده از فیبر کربن با هسته فوم، خانه را عایق می کنند. پانل ها از طریق یک لاستیک کامپوزیت تاشو سفید به هم متصل شده اند.

ساختار فشرده شده LUNARK به مقدار یک ماشین کوچک است، اما وقتی باز می شود، حجم ساختار ده ها بار بیشتر می شود.

اما در مورد فضای داخل: در فضای داخلی به چیزهایی مانند شبیه سازی شرایط چرخه های نوری کره زمین هم فکر شده تا به این ترتیب الگوی خواب فضانوردان حفظ شود.

LUNARK با فضای داخلی 17.2 متر مربع برای پناه دادن به دو نفر در یک زمان طراحی شده است. انرژی آن از طریق یک باتری 1000 Ah خورشیدی تامین می شود.

در داخل، فضایی برای چاپگر سه بعدی (برای چاپ قطعات یدکی در صورت نیاز)، انبار باتری و آب و مزرعه جلبک زنده وجود دارد. LUNARK همچنین دارای مجموعه ای از نرم افزارهاست، از جمله یک شبیه ساز آب و هوا برای کمک به از بین بردن یکنواختی روزانه. خانه یک به اصطلاح یک راکتور جلبکی برای پرورش و نظارت بر منبع تغذیه دارد.

این خانه می تواند از طریق دو نفر و بدون استفاده از ماشین آلات سنگین نصب شود.

LUNARK با این دیدگاه ساخته شده که یک خانه واقعی باشد و نه یک ماشین بقا.

اما کمی تاریخچه:

در سال 2020، سازندگان این خانه تخم مرغی یعنی سباستین آریستوتلیس و کارل-یوهان سورنسن، SAGA که یک نمونه اولیه برای LUNARK را ساختند و سپس این دو سپس به یک ماموریت دو ماهه رفتند تا شرایط سخت شمال گرینلند را عملا ببینند.

در دو ماه سپری شده در انزوای شدید در گرینلند، آنها داده هایی را در مورد عملکرد ساختار اوریگامی بازشده و پنل های نور شبانه روزی که آسمان مصنوعی داخل زیستگاه را تشکیل می دهند، جمع آوری کردند. این دو همچنین داده هایی را در مورد سلامت روانی، تأثیر انزوا، و نحوه برخورد با درگیری ها در شرایط سخت را جمع آوری کردند.

این دو معمار جوان پس از ماه ها زندگی در شرایطی شبیه به شرایط موجود در فضا، حجم قابل توجهی از داده ها را جمع آوری کردند که با تمرکز بر رفاه و روانشناسی انسان تجزیه و تحلیل خواهند کرد.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2030

به "این استودیوی دانمارکی اقامتگاهی تخم مرغی برای زیست روی سیارات دیگر به صورت اوریگامی و ماژولار طراحی کرده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این استودیوی دانمارکی اقامتگاهی تخم مرغی برای زیست روی سیارات دیگر به صورت اوریگامی و ماژولار طراحی کرده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید