به زودی دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری بیمه می شوند

به گزارش مجله ابوذریون، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، به زودی دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری بیمه می شوند.

به زودی دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری بیمه می شوند

وعده ای دیگر برای بیمه راهنماها

پس از یک دهه پیگیری، انتها مجلس شورای اسلامی اواخر سال 98 به بیمه راهنمایان گردشگری رأی مثبت داد، هرچند فقط با پرداخت حق بیمه کارفرمایی دوهزار نفر از آنها موافقت کرد. درحالیکه طبق آمار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد راهنمایان گردشگری از 14 هزار نفر فراتر رفته است.

قرار بود اعتبار مورد احتیاج بیمه دوهزار راهنما از بند 26 تبصره 14، به عبارتی از محل هدفمندی یارانه ها تامین گردد که بنا به گفته معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، به دلیل مشخص نبودن سهم دولت از حق بیمه راهنمایان در قانون بودجه، اجرای آن در سال 99 با مانع سازمان برنامه و بودجه روبرو شد. در نهایت موافقت شد دولت 20 درصد از سهم بیمه دوهزار راهنمای گردشگری را بپردازد. با این وجود اجرای بیمه این دوهزار نفر هم در سال گذشته به نتیجه نرسید و پیگیری آن تا سال 1400 طول کشید.

اینک ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاع داد که اعتبار مورد احتیاج بیمه دوهزار راهنمای گردشگری به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده و در هفته های آینده، اسامی آن دوهزار نفر واجد شرایط نیز در اختیار سازمان متبوع قرار می گیرد.

معاون گردشگری در صفحه خود نوشت: بیمه راهنمایان گردشگری از دغدغه های اساسی این بخش در سالیان گذشته بوده که خوشبختانه با تلاشهای بعمل آمده، راهنمایان گردشگری مشمول بیمه کارفرمایان شده اند و از سه ماهه آخر سال گذشته وجه مصوب برای پرداخت 20 درصد حق بیمه کارفرمایی حدود دوهزار نفر از راهنمایان فعال کشور به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز شده است. فهرست واجدین شرایط با همکاری کانون سراسری انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و بر مبنای یکسری شاخص های مورد توافق، تهیه شده که ظرف هفته آینده در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرد.

او یادآور شده است: آن دوهزار راهنمای گردشگری فقط هفت درصد از حق بیمه را پرداخت می نمایند.

طبق شاخص هایی که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای بیمه شدن راهنمایان مشخص نموده راهنمایانی با سه سال سابقه فعالیت مستمر و فعال، بدون سابقه بیمه اجباری، با حداقل 25 سال و حداکثر 50 سال سن، در اولویت بیمه قرار دارند. علاوه بر این راهنمایان بین المللی یعنی ورودی کارها و بعد از آنها راهنمایان داخلی، در اولویت انتخاب برای بیمه قرار دارند. همچنین کارت راهنمای گردشگری در سه سال اخیر (99-1397) باید تمدید شده و دارای اعتبار باشد. راهنمایان گردشگری ساکن در استانهای محروم برای بیمه اجتماعی در اولویت قرار دارند.

اسماعیل برات، معاون اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: این شاخص ها در جلسه ای با نمایندگان کانون انجمن های صنفی راهنمایان سراسر کشور و جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی و دستگاه های ذی ربط پیشنهاد شد که تک تک آنها به بحث گذاشته شده و به جمع بندی رسیده است.

منبع: همگردی
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1810

به "به زودی دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری بیمه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی دو هزار نفر از راهنمایان گردشگری بیمه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید