در آینده نزدیک، بدون ویزا به عمان سفر کنید

به گزارش مجله ابوذریون، برنامه سفر بدون ویزای ایرانیان به عمان با راه اندازی نخستین خط دریایی (جزیره قشم - بندرخصب عمان) بعد از ایام ماه مبارک رمضان شروع می گردد، همچنین پذیرش گردشگران خارجی از این خط دریایی بدون ویزا انجام خواهد شد.

جزیره قشم با حدود 117 هزار نفر جمعیت و یک هزار و 500 کیلومتر مربع وسعت، شامل 135 کیلومتر طول و عرض متوسط، 14 کیلومتر در جنوب کشور و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده و به تنهایی از 22 کشور دنیا بزرگتر است.

در آینده نزدیک، بدون ویزا به عمان سفر کنید

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

این جزیره با داشتن ظرفیت های مهم در حوزه های مختلف به ویژه گردشگری از جمله نخستین ژئوپارک بین المللی خاورمیانه از امتیاز ویژه در اقتصاد کشور برخوردار است و سالانه پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است که مقصد خود را بازارها و دیدن جاذبه های طبیعی این جزیره انتخاب می نمایند.

البته افتتاح و راه اندازی پروژه های مختلف گردشگری از جمله راه اندازی خط کشتیرانی قشم - بندر خصب (در کشور عمان) یکی از طرح هایی است که به گفته مسئولان منطقه آزاد قشم تاثیر بسزایی در رونق گردشگری کشور خواهد داشت.

این درحالی است که چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم از راه اندازی خط دریایی این جزیره به بندر خصب عمان و همچنین پرواز مستقیم قشم - مسقط (پایتخت عمان)، با هدف جذب گردشگران اروپایی بدون ویزا اطلاع داد.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم، برنامه سفر دریایی (قشم به عمان) بدون ویزا را در حالی مطرح نموده است که چند روز پیش از آن هم سفیر عمان در تهران بیان کرد برنامه ای در دست آنالیز دارد تا بر اساس آن برای نخستین بار یکی از بنادر خود را در اختیار ایرانی ها قرار دهد.

پیش از این سفیر عمان در تهران بیان کرد که برای نخستین بار یکی از بنادر خود را در اختیار ایرانی ها قرار می دهند ضمن اینکه به زودی از پکیج ویزایی برای ایرانی ها پرده برداری خواهد شد.

در این رابطه سعود بن احمد البروانی با اشاره به روابط دیرینه، صمیمانه و برادرانه 2 کشور در 40 سال گذشته گفته بود که مقامات ایران و دنیا به خوبی می دانند که عمان چنین شرایطی را در اختیار هیچ کشور عربی، غربی یا شرقی قرار نداده و تنها حاضر است چنین خدماتی را به ایران ارائه دهد چرا که ایران را کشوری برادر و متحد می داند.

او همچنین گفت که در صورت تمام شدن مراحل قانونی این طرح، عمان از روز اجرای طرح به ایرانی ها ویزای حداقل یک ساله می دهد و اگر سرمایه گذاران ایرانی پس از یک سال باز هم تمایل به حضور در عمان داشته باشند به صورت اتوماتیک، ویزای آنان تبدیل به اقامت خواهد شد و این امتیازی است که عمان تنها و تنها برای ایرانی ها قائل شده است.

و حالا به گفته مسئولان طرح راه اندازی خط کشتیرانی قشم - بندرخصب که از سال پیش مطرح و تا به امروز پیگیری شده است، به زودی اجرا خواهد شد.

عبدالجواد کمالی مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم، درباره سفر دریایی از قشم به بندر خصب عمان می گوید:

اساس بحث بسته ویزایی که عمان برای ایران گذاشته، بحث گردشگری است، یکی از استراتژی ها در حوزه گردشگری دست یابی به بازارهای هدف منطقه ای بوده است. بسیاری از مردم دنیا با توجه به شرایط پسابرجام علاقه مند سفر به ایران هستند و جزیره قشم به دلیل ظرفیت بالای گردشگری، باید سهم خود را از این فرصت با هدف ارتقای اقتصاد جزیره و جوامع محلی کسب کند.

او در ادامه می گوید که در حوزه منطقه ای خلیج فارس کشور عمان هم یکی از حوزه های هدف منطقه ای برای توسعه یافتن توریسم قشم است. یک بخشی از کار توریست هایی بودند که از راستا مرزها شمالی و غربی کشور وارد می شوند که به تناسب از تبریز، تهران، اصفهان، یزد و شیراز و بعضی با خودروهای شخصی تا بندرعباس و قشم سفر می کردند. هدف از راه اندازی این خط کشتیرانی این است که این راستاها بن بست نباشد مثلاً توریستی که از مرز ترکیه وارد کشور می گردد بتواند در ادامه راستا وارد جزیره قشم گردد و به وسیله قشم ادامه راستا دهد. در این صورت دیگر نیازی نیست از مرز ورودی دوباره خارج گردد و از همین مرز وارد قشم و استان مسندم عمان می گردد و ادامه راستا می دهد.

او ادامه می دهد که بالعکس توریست هایی هم که می خواهند وارد عمان و خصوصاً حوزه مسندم شوند، بتوانند با یک وسیله ایمن وارد ایران و منطقه آزاد قشم شوند که نیازی به ویزا هم ندارند. بحث این است که ارتباطات متقابل باشد هم تجار و بازرگانان قشم و عمان از این فرصت استفاده نمایند. در این میان موضوع ویزا مطرح شد که ورود به منطقه آزاد قشم نیازی به ویزا نداشت، اما رایزنی هایی با مسئولان استان مسندم انجام شد که این موضوع را پیگیری کردند و بنا شده است مشکل ویزا به یک نحوی حل گردد. چرا که برای دریافت ویزا از آژانس ها خیلی زمان می برد. قرار است بعد از یکی 2 سفری که انجام می گردد مشکل ویزا هم حل گردد و اتباع ایرانی هم بتوانند با یک سهولت ویژه ای وارد عمان و استان مسندم شوند.

افرادی که در قشم هستند کارت الکترونیکی شهروندی به اسم قشم وند دریافت می نمایند و این کارت شهروندی اعتبار دارد، به صورتی که با کارت رفت وآمد انجام می گردد. زمان اقامت هنوز تعیین نشده است، امکان دارد با این کارت شهروندی یک روز و یا شاید یک هفته بتوان اقامت داشت. پذیرش گردشگران خارجی که به وسیله پروازهایی که از دبی انجام می گردد و ورود مهمانان خارجی بدون ویزا به قشم فراهم است. با توجه به اینکه گردشگری عمان شرایط ویژه ای ندارد، گردشگران خارجی می توانند از این طرق به جزیره گردشگری و تفریحی قشم سفر نمایند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه خارجیان برای ورود به منطقه آزاد قشم نیازی به ویزا ندارند، می گوید:

مهم ترین دلیل تاخیر در راه اندازی خط کشتیرانی قشم - خصب، پیگیری برای کسب امتیاز از عمانی ها با هدف دریافت نکردن ویزا از ایرانیان و شتاب گیری در روند صدور ویزا است. در این میان اسکله بهمن قشم برای پهلوگیری شناورها و سالن این بندر برای ارائه خدمات، مجهز شده است. با توجه به استفاده از شناورهای پیشرفته، سفر دریایی از قشم به خصب و بالعکس با خودرو شخصی مسافران امکان پذیر می گردد.

منبع: الی گشت
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 544

به "در آینده نزدیک، بدون ویزا به عمان سفر کنید" امتیاز دهید

1 کاربر به "در آینده نزدیک، بدون ویزا به عمان سفر کنید" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در آینده نزدیک، بدون ویزا به عمان سفر کنید"

1 دیدگاه

امیر امینی 22 دی 1398

خوب

پاسخ به امیر امینی
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید