تحریک الکتریکی، مغز را 50 سال جوان تر می کند

به گزارش مجله ابوذریون، یک پژوهشگر آمریکایی، روشی غیرتهاجمی برای تحریک الکتریکی مغز ارائه داده که می تواند آن را 50 سال جوان تر کند.

تحریک الکتریکی، مغز را 50 سال جوان تر می کند

به گزارش مجله ابوذریون و به نقل از گیزمگ، تحریک مغز با امواج الکتریکی، تاکنون در حوزه های بسکمک از جمله درمان افسردگی و یا بیماری پارکینسون مؤثر بوده است. یکی دیگر از مزایای این روش، کاربرد آن برای درمان کاهش شناختی از طریق تقویت حافظه و یادگیری است و پژوهش های جدید، تأثیر آن را در این زمینه ثابت کرده اند.

پژوهشی که اخیراً در دانشگاه بوستون(BU) آمریکا صورت گرفته، روشی غیرتهاجمی را پیشنهاد می کند که می تواند حافظه بیماران 70 ساله را به 20 سالگی بازگرداند.

در این روش جدید، از الکترودهایی استفاده می شود که روی قسمت های خاصی از مغز گذاشته می شوند تا پالس های الکتریکی را به دقت به این قسمت ها ارسال کنند. این روش موسوم به تحریک عمیق مغز، امکان هدف قرار دادن نواحی خاصی از مغز را برای پزشکان فراهم می کند.

نکته مثبت این روش، تحریک مغز به صورت غیرتهاجمی و سادگی به کار بردن آن است. هدف از این روش جدید که توسط راب رینهارت(Rob Reinhart)، متخصص علوم اعصاب دانشگاه بوستون ابداع شده، تقویت حافظه افراد مسنی است که در خطر از دست دادن حافظه قرار دارند.

آزمایش های رینهارت، بر حافظه کاری تمرکز دارد. این حافظه، بخش فعالی از مغز است که به یادآوری انجام کارهایی مانند رفتن به خواروبارفروشی، تصمیم گیری یا پیدا کردن کلیدها کمک می کند. رینهارت در این باره گفت: کاهش حافظه کاری معمولاً از اواخر 20 سالگی آغاز می شود و با رسیدن به 60 یا 70 سالگی، به کاهش شناختی می انجامد.

رینهارت در آزمایش روش خود، گروهی از افراد سالم را که در 20 سالگی قرار داشتند و همین طور گروهی از افراد 60 تا 70 ساله را مورد بررسی قرار داد. طبیعی بود که گروه جوان تر، عملکرد دقیق تری نسبت به گروه مسن تر داشته باشند اما رینهارت توانست با روش تحریک عمیق مغز، عملکرد مغز افراد مسن را نیز تقویت کند. او مغز این گروه را به مدت 25 دقیقه، در معرض امواج ملایم الکتریسیته قرار داد و پالس های الکتریکی را به مدارهای عصبی هر بیمار وارد کرد. با این کار، شکاف میان عملکرد دو گروه جوان و مسن، در طول حداقل 50 دقیقه پس از تحریک الکتریکی ناپدید شد. به علاوه، رینهارت دریافت که این کار می تواند حافظه جوانانی که مغز آنها، عملکرد شناختی ضعیفی دارد نیز تقویت کند. وی افزود: ما در این پژوهش نشان دادیم تحریک مغز کسانی که عملکرد ضعیفی در 20 سالگی دارند، برای بازسازی حافظه آنها مفید است.

این پژوهش، در مجله Nature Neuroscience به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 210

به "تحریک الکتریکی، مغز را 50 سال جوان تر می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریک الکتریکی، مغز را 50 سال جوان تر می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید