قبرستان سفید چاه اولین گورستان مرموز ایران

به گزارش مجله ابوذریون، قبرستان سفید چاه که به قبرستان سپید هم معروف است، از جاهای دیدنی بهشهر محسوب می گردد و نخستین قبرستان مسلمانان در ایران است. با

قبرستان سفید چاه اولین گورستان مرموز ایران

قبرستان سفید چاه در روستای سفید چاه واقع شده است. این روستا در استان مازندران، شهر بهشهر، بخش یانه سر قرار گرفته است. همه اهالی بهشهر این قبرستان را به خوبی می شناسند.

دلیل اسرار آمیز بودن قبرستان سفید چاه چیست؟

در منطقه گلوگاه بهشهر، تقریبا فردی نیست که چیزی از داستان های شگفت انگیز گورستان تاریخی این روستا نشنیده باشد. مردم گلوگاه از 50 پارچه آبادی دور و اطراف، مرده هایشان را به دوش می گیرند و به سفیدچاه می آورند تا جایی در جایی در این گورستان به خاک بسپارند. همان طور که گفته شد آن ها اعتقاد دارند که خاک سفید این روستا نمی گذارد اجساد مردگانشان بپوسد.

گورستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز گسترده تر می گردد و به تدریج خانه ها و زمین ها را کنار می زنند تا برای مردگان جا باز نمایند. این گورستان به جز خاک سفیدرنگش، یک فرق دیگر هم با دیگر گورستان های ایران دارد؛ در قسمت تاریخی گورستان، تقریبا همه سنگ قبر ها بالای سر مزار متوفیان سر پا ایستاده اند. سنگ قبر هایی که هر کدام تابلوی اعلاناتی هستند برای شناساندن شخصیت فرد متوفی.

خصوصیات محراب های گورستان سفید چاه

طرح محراب مرتبط با دوران میترایسم است. در آن دوران هنر حکاکی روی سنگ معروفیت گرفته بود و به همین دلیل، چنین شکلی از سنگ قبر هم رواج پیدا کرد. این سنگ قبر ها جزء نماد های تاریخی ایران به حساب می آیند و می توان آن ها را علامتی از باور مردم به رستاخیر، مرگ و زندگی دانست. از طرف دیگر همان گونه که می دانید از محراب در مساجد به عنوان نمادی برای عروج و نزدیکی به خداوند استفاده می گردد و استفاده از این شکل در ساخت قبرستان بی دلیل نیست. روی این سنگ قبرها، از نقش های خیلی زیبای اسلیمی استفاده شده که طرح های کاملاً نمادین دارند.

این محراب ها در دوران گوناگون اشکال مختلفی داشتند. چنانچه به سنگ قبر هایی که در قرن نهم هجری قمری نصب شده اند نگاهی بیندازید، خواهید دید که دارای 2 تا 3 طاق نمای تودرتو با قوس هایی خاص هستند. در این سنگ قبر ها اغلب از تزئینات گل برگ اسلیمی به شیوه اژده استفاده شده است. در حاشیه دوم هم ذکر صلوات کبیر به چشم می خورد و قبر هایی که دارای حاشیه سوم هستند، متبرک به ادعیه و احادیث شده اند یا نام متوفی و تاریخ وفات او روی آن ها نوشته شده است.

سنگ های مزاری که در قرن دهم و یازدهم قمری نصب شده اند، شکل های متقارن دارند. ظرافت حکاکی در این سنگ های مزار بسیار زیاد است و با یک نگاه سطحی و ساده می توانید متوجه این مسئله شوید. قاب بندی حاشیه، طرح طاق نمای سنگ، لچکی ها و پیشانی سنگ قبر هم با سنگ قبر های قرن هشتم کاملاً فرق دارد. روی این سنگ مزارها، از اشکال دایره ای تزئینی، گل های چندپر و نماد هایی مشابه خورشید استفاده شده است که امضای تاریخی این دوره هستند. اشکال سنگ قبر در قرن سیزدهم و چهاردهم فرق چندانی پیدا نکرد و تنها پیشینه متوفی را روی سنگ قبر حکاکی کردند. به این ترتیب با تماشای سنگ قبر های این گورستان می توانید پرده از پیشینه فرهنگ مردم ایران بردارید.

برترین زمان بازدید از قبرستان سفیدچاه

ابن آرامگاه نیز مثل هر قبرستانی هیچ تفاوتی نداشته و برترین زمان بازدید از آن در روز می باشد و تا پیش از غروب آفتاب باید از قبرستان سفیدچاه بازدید کرد البته برترین زمان سفر به بهشهر و بازدید از این جاذبه تاریخی طبق شرایط آب و هوایی فصل بهار و تابستان می باشد و در این ایام از سال گردشگران می توانند در برترین شرایط آب و هوایی از این مکان بازدید نمایند.

همین طور در فصل پاییز با تغییرات شرایط جوی و تغییر رنگ برگ و شاخه درختان تصویر خیلی جذابی در این آرامگاه به وجود آمده و مسافران می توانند از حال و هوای خاص و منحصر به فرد این مکان نهایت لذت را ببرند و ماجراجویان و دوستداران جاذبه های تاریخی و کهن ایران می توانند این قسمت را در اولویت بازدید خود بگذارند.

منبع: سفر

خبرنگاران وب گردی وبگردی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 مهر 1401 بروزرسانی: 22 مهر 1401 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2296

به "قبرستان سفید چاه اولین گورستان مرموز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبرستان سفید چاه اولین گورستان مرموز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید