ناسا نقشه درختانِ ماه را منتشر کرد

به گزارش مجله ابوذریون، اولین درخت ماه در سال 1974 در اردوگاه تفریحی اتی کانا که یک مرکز تفریحی برای دختران پیشاهنگ در می سی سی پی است کاشته شد.

ناسا نقشه درختانِ ماه را منتشر کرد

حدود 500 بذر از گونه های مختلف درخت در سال 1971 طی ماموریت آپولو 14 به فضا فرستاده شدند و پس از آن که 34 بار به دور ماه چرخیدند به زمین برگشتند و در نقاط مختلفی از دنیا کاشته شدند. ناسا نقشه ای از محل قرارگیری این درختان ماه منتشر نموده است. تعداد این درختان 83 اصله بوده و بیشترشان در ایالات متحده قرار دارند. دو اصله نیز در آفریقای جنوبی و یک اصله در اروپاست.

این مجموعه شامل سکویای همواره سبز، صنوبر داگلاس، چنار آمریکایی، شیرین ژد آمریکایی و کاج کندر می گردد، اما یک سوم بذر ها پس از کاشته شدن در دهه 1970 از بین رفتند. این ماموریت بخشی از ماموریت آپولو 14 بود و در حالی که فضانوردان آلن شپرد (Alan Shepard) و ادگار میشل (Edgar Mitchell) روی ماه راه می رفتند استورات روسا (Stuart Roosa) در ماژول فرماندهی به همراه دانه هایی که در کیف شخصی اش بود می چرخید.

سال جاری پنجاهمین سالگرد ماموریت آپولو 14 است که سومین فضاپیمایی بود که بر روی ماه فرود آمد و اولین فضاپیمایی که روی ارتفاعات قمر نشست.

در طول ماموریت بذر ها دسته بندی شده بودند و همچنین بذر های شاهد برای مقایسه در زمین ماندند. بذر ها در کیف روسا بودند، اما قوطی محتوی آن ها در هنگام ضدعفونی در زمین باز شد و بسیاری از آن ها برای انجام آزمایش بی استفاده شدند. بذر های باقی مانده در ایالات متحده و سراسر دنیا کاشته شدند. ناسا در بیانیه ای گفته است: این درختان ادای احترامی به فضانورد روسا و ماموریت آپولو 14 هستند.

دکتر میشل توبیاس (Michele Tobias) از دانشگاه دیویس در کالیفرنیا این نقشه دقیق از محل این درختان در سراسر دنیا را تهیه نموده است.

توبیاس در سال 2016 گفت: چند ماه پیش من با تماشای یکی از قسمت های برنامه هوول هاوسر (Huell Howser) از وجود این درختان آگاه شدم و پس از آن از یکی از آن ها در کالیفرنیا بازدید کردم. بعد از آن متوجه شدم که پدربزرگم یکی از اعضای تله متری بوده که بذر های آپولو را آنالیز نموده و ایده این کار من نیز ارتباطی به همین موضوع دارد.

ناسا بذر ها را در اختیار سازمان جنگل داری ایالات متحده آمریکا داد تا از آن ها تا زمان جوانه زدن محافظت کند، اما بعضی از بذر ها تا سال ها پس از ماموریت کاشته نشدند.

رئیس جمهور وقت جرالد فورد (Gerald Ford) در تلگرافی به مراسم کاشت درختان ماه گفت: این درخت که توسط فضانورد استورات روسا، آلن شپرد و ادگار میشل آورده شده، نماد زنده ای از انسان های شگفت انگیز و دستاورد های علمی ماست؛ و ادای احترام مناسبی برای برنامه ملی فضای ماست که با خود وطن پرستی، فداکاری و عزم پایدار را برای موفقیت به همراه آورده است.

اگرچه در طول سال ها مردم این درختان را به فراموشی سپرده اند، اما فضانورد سابق ناسا دیوید ویلیامز (David Williams) در سال 1996 همه آن ها را پیدا و فهرست بندی کرد.

او کار خود را با لیستی از 22 درخت ماه شروع کرد و تا یافتن 80 اصله پیش رفت اگرچه 21 مورد از بین رفته بودند.3 مورد دیگر نیز به تازگی به این لیست اضافه شده است که این تعداد را به 83 اصله می رساند، اما این 3 مورد نیز اکنون از بین رفته اند.

با این حال ویلیام می گوید سرنوشت بیشتر درختان ارتباطی با سفر آن ها به فضا ندارد. ویلیامز به مجله Atlas Obscura گفت: با مقایسه دانه هایی که هرگز به فضا نرفته بودند تعیین شد که هیچ تفاوت قابل تشخیصی وجود ندارد و این چیزی است که همه انتظارش را داشتند.

یک کاج صنوبر در کاخ سفید کاشته شد و درختان دیگر در برزیل و سوئیس و یک درخت نیز به امپراطور ژاپن اهدا شد. این درختان در میدان واشنگتن در فیلادلفیا، دره فورج، جنگل بین المللی دوستی و دانشگاه ها و مراکز مختلف ناسا نیز کاشته شدند.

اولین درخت ماه در سال 1974 در اردوگاه تفریحی اتی کانا که یک مرکز تفریحی برای دختران پیشاهنگ در می سی سی پی است کاشته شد.

منبع: فرادید
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1619

به "ناسا نقشه درختانِ ماه را منتشر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا نقشه درختانِ ماه را منتشر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید