اجرای آزمایشی پارک حاشیه ای الکترونیک در یکی از مناطق تهران

به گزارش مجله ابوذریون، مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از اجرای آزمایشی پارک حاشیه ای الکترونیک در یکی از مناطق تهران اطلاع داد.

اجرای آزمایشی پارک حاشیه ای الکترونیک در یکی از مناطق تهران

به گزارش خبرنگاران، محمد فرجود در نشست خبری امروز (شنبه) در تشریح نحوه برگزاری دومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند و همچنین دستاوردهای سازمان فاوای شهردار تهران، گفت: سال گذشته برنامه شهر هوشمند بر اساس ابلاغ شهردار تهران در دستور کار نهاده شد که در همین مسیر دبیرخانه تهران هوشمند تشکیل شد و نخستین همایش تهران هوشمند در اسفند ماه سال گذشته برگزار گردید.

وی افزود: در خلل برگزاری این همایش به ما اطلاعات بسیار گسترده ای رسید، از جمله این که نشان داد باید در حوزه تحقق تهران هوشمند برنامه داشته باشیم و شهر هوشمند تنها در قالب ICT نیست، بلکه شامل سایر حوزه ها نیز می گردد.

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران ادامه داد: در مورد تهران هوشمند به شدت نیازمند ایجاد مفهوم و دید مشترک بودیم. بر این اساس باید برندسازی تهران هوشمند را در دستور کار قرار می دادیم. ما در اجرای این مسیر به دنبال یکسان سازی دیدگاه ها در هوشمندسازی بودیم.

وی در ادامه با تاکید بر این که حرکت به سمت شهر هوشمند تاثیر زیادی در روینمودها و مسیرهای این سازمان در سال گذشته داشته است، افزود: در این مدت اگر نرم افزاری تهیه شده است، تجمیع داده ها در آن به طور جدی مدنظر نهاده شده است و در حوزه سخت افزاری نیز تکمیل و توسعه در مسیر تحقق شهر هوشمند در دستور کار نهاده شده است.

فرجود در تشریح محورهای کاری این سازمان برای اجرای طرح هوشمند، گفت : یکی از محورهای ما نوآوری شهری بوده است که در راستای آن استفاده از زیر ساخت ها برای تحقق شهر هوشمند مدنظر نهاده شده است. رویدادهای مختلف با بهره گیری از ظرفیت استارت آپ ها و سایر گروه ها برگزار گردید که مسائل مختلف شهر به صورت عملیاتی و کاربردی در خلال برگزاری این رویدادها پیگیری شد. در سال گذشته نیز به دنبال ایجاد آزمایشگاه های شهری و ساخت آزمایشگاه های شهر هوشمند، تعامل گسترده با ذی نفعان اصلی این حوزه را در دستور کار خود قرار دادیم. در حقیقت کوشش کردیم به عنوان شهرداری پایگاه خود را به عنوان بازیگر موثر در حوزه هوشمندسازی تثبیت کنیم و از این طریق بتوانیم مسائل شهرداری را با بهره گیری از هوشمندسازی حل و فصل کنیم.

وی تاکید نمود: با اکثر شهرهای هوشمند تبادل تجربیات داشتیم و یکی از نکاتی که بسیار مورد توجه بود، تدوین برنامه بود که در این راستا از تجربیات این شهرها استفاده کردیم و تدوین برنامه را برای تحقق هوشمندسازی در اولویت اقدامات خود قرار دادیم. مطالعات پیشین و سندهای بالادستی مورد مطالعه نهاده شد و سند سیاست ها را نهایی و نقشه راه اولیه را تهیه کردیم. این برنامه به صورت کاملا عملیاتی تهیه شد که اولویت های شهر تهران مبنای کار نهاده شد.

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود، ادامه داد: مستنداتی که تهیه نموده ایم به صورت مستمر در پایگاه اطلاع رسانی فاوای شهرداری تهران بارگذاری می گردد تا سایرین نیز بتوانند از آن بهره ببرند. همچنین با سایر کلانشهرها پایگاه اطلاعاتی مشترکی را تشکیل دادیم تا از دو باره کاری ها در این حوزه جلوگیری کنیم.

وی تعامل با ذی نفعان این حوزه را از دیگر کوشش های سازمان فاوای شهرداری تهران برای تحقق شهر هوشمند خواند و افزود: بی تردید برنامه هوشمندسازی بدون مشارکت ذی نفعان ممکن نیست. لذا کوشش نموده ایم تا با تعامل گروه های مختلف از جمله مردم، پژوهشگران و نخبگان و اخذ نظراتشان مشارکت آنها را در برنامه هوشمندسازی جلب کنیم.

فرجود خاطر نشان کرد: شهرداری تهران در مدل های مشارکت مختلفی با بخش خصوصی تاکنون همکاری داشته است، اما برای تحقق شهر هوشمند این مدل ها کفایت نمی کرد، لذا مدل های جدیدی را به ویژه در حوزه کسب و کارها بر اساس مطالعات اجرا شده شده، طراحی کردیم. در حقیقت برای مردم سعی کردیم بستر و قوانین لازم را ایجاد کنیم که شبکه ارتباط شهروندان و شهرداری تحت عنوان با هم ایجاد شد که از این طریق مردم در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها با شهرداری تهران در ارتباط باشند که این شبکه در حال حاضر در مرحله تست نهاده شده است.

وی تاکید نمود: کیوسک های هوشمند در شهر تهران به کار گرفته شده اند و سامانه تهران من نیز در ابتدا با ارائه سرویس عوارض طرح ترافیک کار خود را شروع کرد و در گام بعدی ارائه سرویس های حوزه شهری را در آن قرار داده ایم. همچنین به زودی در سامانه تهران من سرویس پرداخت عوارض نوسازی و پسماند و همچنین اتصال سامانه 137 در آن انجام خواهد شد. در حال حاضر 10 سامانه ملی و هشت سامانه داخلی شهرداری به سامانه تهران من متصل هستند. همچنین زیرساخت ها برای کنترل معاینه فنی و بستر یکپارچه آن در سازمان فاوای شهرداری تهران ایجاد شده است.

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در ادامه به سامانه مسیریاب اشاره نمود و افزود: نقشه همراه تهران که در آن مسیریابی حمل و نقل عمومی در آن نهاده شده است امروز در حال استفاده است و اطلاعات به صورت آنلاین از GPS اتوبوس ها گرفته می گردد و در اختیار شهروندان قرار می گیرد. نهایتا کوشش نموده ایم اطلاعاتی که در دست ما است به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار گیرد.

وی پارک حاشیه ای را یکی از دغدغه های شورای اسلامی شهر تهران خواند و خاطر نشان کرد: فلت فرم جامعی را برای مدیریت کل پارک های حاشیه ای شهر تهران طراحی نموده ایم که به زودی به صورت آزمایشی در یکی از مناطق شهر تهران اجرایی خواهد شد و به این ترتیب این موضوع در سطح شهر نظم خواهد گرفت و مبنای آن نیز پرداخت الکترونیک است به شکلی که از کیف پول شهروندی در سامانه تهران من پرداخت ها انجام خواهد شد.

فرجود در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع شفافیت و کوشش این سازمان برای تحقق آن اشاره نمود و افزود: شفافیت جزو دغدغه های کلیدی ما بوده است و در تعریف شهر هوشمند قطعا شفافیت بسیار حائز اهمیت است. سایت شفافیت توسط این سازمان طراحی شد و در حال حاضر قراردادهای بالای 220 میلیون تومان شهرداری تهران و همچنین عملکرد مالی شهرداری و اطلاعات مدیران شهرداری بر روی آن نهاده شده است که به زودی اطلاعات دیگری در حوزه های شهرسازی نیز برای استفاده شهروندان بر روی این سامانه قرار می گیرد. همچنین در آینده ای نزدیک اطلاعات معاملات و مناقصات شهرداری طبق برنامه بر روی این سامانه قرار داده خواهد شد.

وی تاکید نمود: پرداخت الکترونیک کرایه های تاکسی نیز با همکاری شرکت های خصوصی در حال پیگیری است که امیدواریم به زودی اجرایی گردد. در حوزه کارت بلیت ها نیز به زودی در اتوبوس ها پذیرنده ها به روز رسانی خواهند شد. در حال حاضر سه و نیم میلیون تراکنش کارت بلیت در شهر تهران داریم.

مدیرعامل فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران همچنین در خصوص برگزاری همایش تهران هوشمند نیز گفت : در برنامه امسال به جای دو روز، همایش در یک هفته برگزار خواهد شد که در آن سخنرانی های مهم و کلیدی توسط سخنرانان داخلی و خارجی انجام می گردد. فرق عمده همایش امسال با سال گذشته این است که مصادیق و موضوعات به صورت عملیاتی و کاربردی مورد بحث و آنالیز قرار می گیرد.

وی ادامه داد: مسیر حرکت به سمت شهر هوشمند، الگوهای مشارکت ذی نفعان، حکم روایی هوشمند، پایداری و زیست پذیری شهری، هوشمندسازی و نهادهای ملی از محورهای اصلی این همایش است که در 19 و 20 آذر ماه امسال در محل برج میلاد تهران برگزار می گردد. همچنین رونمایی از بسیاری از پروژه های اجرا شده و برگزاری کارگاه های مفصل در حوزه شهر هوشمند و افتتاح چند مرکز کلیدی شهر هوشمند از دیگر برنامه های این همایش خواهد بود.

فرجود در سرانجام و در پاسخ به سوالی در خصوص برخی مسائل در ارسال پیغام های کوتاه به شهروندان در خصوص ورود به محدوده طرح ترافیک، خاطر نشان کرد: در یک ماه نخست اجرای این طرح با توافق شهرداری و پلیس موضوع به صورت ارشادی دنبال شد و جریمه ای برای شهروندان صادر نشد. مبنای کار شهرداری این است که هر خودروی که در سطح شهر تردد می نماید باید عوارض پرداخت کند و اگر این عوارض را پرداخت نکند به اندازه یک روز تردد، آن فرد به شهرداری و شهروندان بدهکار است و این هزینه با جریمه متفاوت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 86

به "اجرای آزمایشی پارک حاشیه ای الکترونیک در یکی از مناطق تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای آزمایشی پارک حاشیه ای الکترونیک در یکی از مناطق تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید