ارمغان مور شاهرخ مسکوب به زبان انگلیسی ترجمه شد

به گزارش مجله ابوذریون، به گزارش خبرنگاران به نقل از انتشارات دانشگاه سیراکوس- کتاب ارمغان مور جستاری درباره 5 مفهوم بنیادی شاهنامه یعنی زمان، آفرینش، تاریخ، جهانداری و سخن است که شاهرخ مسکوب در ستایش فردوسی و کار سترگ او نگاشته و قرار است به زودی با ترجمه دیک دیویس از سوی انتشارات دانشگاه سیراکوس به زبان انگلیسی منتشر گردد.

ارمغان مور شاهرخ مسکوب به زبان انگلیسی ترجمه شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

دیک دیویس مترجم و شاعر برجسته انگلیسی در مقدمه درباره این کتاب نوشته مسکوب یکی از روشنفکران پیشرو معاصر و محققان برجسته هویت فرهنگی زبانی و سنت های ادبی ایران بود. او در کتاب ارمغان مور بینش خود و مهارت های تحلیلی قابل توجه خود را در کار شاهنامه، حماسی ملی ایرانیان که فردوسی عظیم 35 سال عمر خود را صرف سرودن آن کرد به کار برد. شاهنامه با دنبال کردن تاریخ ایران از آغاز اولین پادشاهان افسانه ای تا سقوط سلسله ساسانیان شامل افسانه ها، داستان های عاشقانه، تاریخ و تئوری های سیاسی می گردد و مسکوب با نگارش این کتاب روشنای تازه ای بر این اثر حماسی کهن افکند و در حالی که آثار پیشین درباره شاهنامه بر اهمیت زبانی و ناسیونالیسم ایرانی آن تمرکز داشتند مسکوب در این کتاب ریشه های فرهنگی پیش از اسلام را مورد توجه قرار داده است.

دیک دیویس، نویسنده شاعر و مترجم انگلیسی و استاد بازنشسته دانشگاه اوهایو است. ترجمه اشعاری از عطار، رباعیات حکیم عمر خیام، غزلیات حافظ داستان های شاهنامه فردوسی به نظم و نثر، ویس و رامین و نیز ترجمه دایی جان ناپلئون نوشته ایرج پزشک زاد به زبان انگلیسی بعضی از ترجمه های اوست که از زبان و ادبیات فارسی اجرا شده است. آخرین اثر ترجمه ای این مترجم ترجمه آنتولوژی شعر شاعران زن ایرانی از رابعه بلخی تا شاعران زن معاصر ایرانی است که تحت عنوان آیینه دل من: هزار سال شعر زنان ایران اخیرا از سوی انتشارات پنگوئن در امریکا منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1729

به "ارمغان مور شاهرخ مسکوب به زبان انگلیسی ترجمه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارمغان مور شاهرخ مسکوب به زبان انگلیسی ترجمه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید