افتتاح نخستین سایت عقیم سازی سگ های بلاصاحب خوزستان در آبادان

به گزارش مجله ابوذریون، شهردار آبادان عصر امروز در این مراسم گفت: حجم انجام این کار و اهمیت آن در افق پیش بینی شده بسیار بالا است.

افتتاح نخستین سایت عقیم سازی سگ های بلاصاحب خوزستان در آبادان

حسین حمید پور اضافه نمود: با حمایت و پیگیری جدی فرمانداری و همراهی یکی از سمن های دوستدار حیوانات این سایت در وسعتی معادل یک هزار مترمربع و هزینه کرد 200 میلیون تومان در بدو کار راه اندازی شد.

وی اظهار کرد: سمن دوستدار حیوانات طرف قرارداد ما است که پس از زنده گیری سگه ای ولگرد و انتقال آن به این سایت نسبت به عقیم سازی آنها اقدام می نماید و پس از گذراندن دوره نقاهت آنها به محیط خارج از شهر منتقل و در آنجاها رها سازی می شوند، امید می رود تا هر چه سریعتر محیط شهری از خطر وجود این سگ ها پاک گردد.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر 8 هزار قلاده سگ ولگرد در سطح شهرستان آبادان وجود دارد، توضیح داد: در ابتدا، کار را با عقیم سازی 20 قلاده سگ در روز شروع می کنیم و در ادامه این رقم را به 50 قلاده سگ در روز می رسانیم.

وی یادآور شد: امید می رود نگرانی مردم از بابت وجود سگ های ولگرد که بسیار هم به جا است، برطرف گردد.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری آبادان نیز در ادامه این مراسم گفت: آنچه در روند اجرای این پروژه مهم بود اراده کسانی بود که برای نخستین بار در سطح خوزستان دست به انجام چنین کاری زدند.

بیژن ربیعی با اشاره به وجود برخی مخالفت ها در خصوص کشتن سگ های ولگرد از یک سو و مطالبه اجتماعی مردم برای مقابله با این سگ ها اضافه نمود: در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با راه اندازی این سایت نسبت به زنده گیری، عقیم سازی و قرنطینه سگ های ولگرد اقدام کنیم.

وی اضافه نمود: کار سختی را شهرداری در پیش رو دارد و امیدواریم از امروز که استارت انجام این کار زده شد، سازمان های متولی بهداشت، پسماند، منطقه آزاد اروند و دیگر شرکت های برخوردار شهر به این موضوع یاری نمایند.

وی با اشاره به نقدها فراوان مردمی در فضاهای مجازی در خصوص وجود و وفور سگ های ولگرد، اظهار کرد: انتقاد شهروندان و خواست آنان برای ما بسیار حائز اهمیت است و وظیفه داریم تا با هر موردی که بهداشت و سلامت عمومی جامعه را به مخاطره می اندازد، مقابله و آن را برطرف کنیم.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری آبادان در این آئین گفت: با استناد به دستورالعمل وزارت کشور مصوب سال 1387 و همچنین با توجه به تمامی مسائل روش اتلاف سگ های ولگرد همچون معدوم سازی با استفاده از شلیک گلوله در سطح شهر، این سازمان با مطالعات همه جانبه در این باره، اقدام به احداث سایت زنده گیری، عقیم سازی و قرنطینه سگ های ولگرد در زمینی به مساحت یک هزار متر مربع کرد.

کاظم کعبی اضافه نمود: این سایت محیطی محصور با دیوار بتنی پیش ساخته با امکاناتی همچون فضای سبز، شبکه آب، برق، حوض حمام، اتاقک های عقیم سازی، واکسیناسیون و غیره با 95 درصد پیشرفت فیزیکی است که در جاده علی ابن ابیطالب آبادان واقع شده و برای آماده سازی آن اعتباری بالغ بر 900 میلیون ریال هزینه می گردد.

وی اظهار کرد: این پروژه با هدف پیشگیری و کنترل بیماری های قابل انتقال میان حیوان و انسان، بر اساس اصول بهداشتی و علمی، به وسیله شناسایی کانون های تجمع سگهای ولگرد در سطح شهر آبادان و زنده گیری آنها با روش علمی مناسب راه اندازی شده است که هزینه های جاری، برای هر قلاده سگ به منظور زنده گیری، عقیم سازی، واکسیناسیون و سایر اقدامات بهداشتی لازم تا مرحله رها سازی، سه میلیون و 300 هزار ریال خواهد بود.

وی از فرهنگ سازی، ارتقاء سطح آگاهی عمومی درباره رعایت اصول بهداشتی در مواجهه با سگ های ولگرد و حمایت از حقوق حیوانات و محیط زیست با استفاده از تشکل های مردم نهاد حامی حیوانات به عنوان دیگر اقدامات صورت گرفته سازمان مدیریت پسماند شهرداری آبادان در این باره نام برد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 اسفند 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 88

به "افتتاح نخستین سایت عقیم سازی سگ های بلاصاحب خوزستان در آبادان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح نخستین سایت عقیم سازی سگ های بلاصاحب خوزستان در آبادان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید