ایرانیان ساکن کانادا در سوگ جان باختگان سقوط هواپیما (

به گزارش مجله ابوذریون، استاد دانشگاه مونترال درباره دو دانشجوی خود- سیاوش غفوری آذر و سارا معنایی که در این سانحه جان باخته اند، گفته است: آنها چند روز پیش عروسی نموده بودند...

ایرانیان ساکن کانادا در سوگ جان باختگان سقوط هواپیما (

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

مقامات کانادا از کشته شدن 63 شهروند کانادایی در سقوط هواپیمای اوکراین در منطقه ای در نزدیکی تهران خبر دادند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، 30 نفر از قربانیان این حادثه ساکن شهر ادمونتون در آلبرتای کانادا بودند. آلبرتا یکی از نواحی غربی کشور کاناداست.

تجمع شهروندان ایرانی کانادا به یادبود کشته شدگان هواپیمای سقوط نموده اوکراینی در نزدیکی تهران- آنها مقابل ساختمان مجلس منطقه ای ادمونتون در آلبرتای کانادا جمع شدند/ عکس: رویترز

هواپیمای اوکراین دقایقی پس از پرواز از تهران به سمت کیف پایتخت اوکراین سقوط کرد و تمامی 176 سرنشین آن کشته شدند. مقامات علت احتمالی سقوط را نقص فنی عنوان نموده اند.

رضا اکبری رئیس جامعه میراث ایرانیان در ادمنتون کانادا در این باره گفت: آرش پورضرابی 26 ساله و پونه گرجی 25 ساله فارغ التحصیل رشته کامپیوتر دانشگاه آلبرتای کانادا بودند که برای برگزاری جشن عروسی خود به ایران رفته بودند.

آنها همراه 4 مهمان عروسی خود و 24 ایرانی- کانادایی دیگر ساکن ادمونتون سقوط کردند.

تصاویر دانشجویان کشته شده در سقوط هواپیمای اوکران- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

برنا قطبی دوست صمیمی این تازه عروس و داماد که با آنها از دانشگاه شریف فارغ التحصیل شده است در این باره گفت: آنها سه روز پیش عروسی خود را جشن گرفتند.

یکی از اساتید دانشگاه مونترال در خصوص دو شاگرد خود به نام های سیاوش غفوری آذر و سارا معنایی که جان خود را در سانحه سقوط از دست دادند، گفت: آنها نیز چند روز پیش عروسی کردند.

این زوج مهندس به تازگی خانه ای در حومه مونترال خریده بودند.

یکی از دوستان خانوادگی الوند صادقی از کشته شدگان سقوط هواپیما در این باره گفت: او یک پیانیست 30 ساله با استعداد بود و در مراسم جشن عروسی ما در سال 2018 پیانو زد. او در آوریل گذشته در کانادا ساکن شد. این پیانیست همراه با همسرش نگار برقعی و خواهر و دخترش در این حادثه کشته شدند.

الوند صادقی و همسرش نگار برقعیپ شهروندان کانادایی ایرانی تبار - آنها در سقوط هواپیمای اوکراینی در اطراف تهران کشته شدند/ عکس: رویترز

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در باره این حادثه گفت: 138 نفر از افراد این حادثه به کانادا ربط دارند. او تعهد نموده که دولت او در باره شهروندان کانادایی جوابگو باشد.

وزیر امور خارجه کانادا با دولت اوکراین تماس گرفته و وزیر حمل و نقل کانادا نیز با بعضی از همتایان بین المللی خود برای آنالیز این موضوع در ارتباط است.

ترودو به خبرنگاران گفت: آنها پتانسیل زیادی داشتند و زندگی با گسترده ترین امکانات در برابر آنها بود. وی اضافه کرد: انتظار داریم کانادا نقش مهمی در تحقیقات سقوط ایفا نماید.

عزاداری جامعه ایرانیان برای قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

به گزارش رویترز، در سال های اخیر این بزرگترین سانحه ای است که در آن تعداد زیادی کانادایی کشته شده است. در سال 1985 سقوط یکی از هواپیماهای خط هوایی ایر ایندیا بر فراز اقیانوس اطلس 268 کانادایی را کشت.

عزاداری جامعه ایرانیان برای قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی در تهران- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

در کانادا به دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی، پرچم بسیاری از ساختمان ها از جمله مجلس فدرال در اوتاوا نیم افراشته شده است.

بسیاری از پرچم های کانادا به احترام ایرانی تبار کانادا در هواپیمای اوکراین در کانادا به حالت نیمه افراشته درآمدند/ پرچم نیمه افراشته برج صلح در اوتاوا - عکس رویترز

در شهر ادمونتون صدها نفر در دمای منفی 16 درجه سیلسوس به یاد کشته ها دور هم جمع شدند. عزاداران گریه می کردند و یکدیگر را در آغوش می کشیدند و در تاریکی هوا، شمع های کوچک را روبه روی عکس از دست رفته ها روشن می کردند.

عزاداری جامعه ایرانیان کانادا برای قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی- دانشگاه تورنتو- استان اونتاریو- کانادا/ عکس: رویترز

علی عظیمی که یکی از استادان خود را در این حادثه از دست داده گفت: با حضور در اینجا دوست دارم به جهان بگویم چه اتفاقی افتاده است. مهم است که جهان بداند چه اتفاقی برای چه کسانی افتاده است.

به دلیل نبود پرواز مستقیم، این پرواز از محبوب ترین مسیرهای ترانزیتی برای دانشجویان و دانشگاهیانی است که برای تعطیلات و ملاقات خانواده به ایران سفر می نمایند. کانادا روابط دیپلماتیک خود را با ایران در سال 2012 قطع کرد.

همگان گریه می نمایند

دیوید توربین رئیس دانشگاه آلبرتا، حداقل 10 نفر از اعضای جامعه دانشگاهی اش در این حادثه کشته شدند. آنها دانشجو، مدرس یا فارغ التحصیل هستند.

این رئیس دانشگاه در این باره گفت: این خسارت بسیار بزرگ است. کلمات به سادگی نمی توانند غم اندوهی را که در دانشگاه حس می کنیم بیان نمایند.

دکتر پریسا اقبالیان دندانپزشک و همسرش حامد اسماعیلیون- پریسا اقبالیان و دخترش ریرا در حادثه سقوط هواپیمای اوکراین در نزدیکی تهران کشته شدند/ عکس: رویترز

اکبری رئیس جامعه میراث ایرانیان در این باره گفت: مژگان دانشمند استاد مهندسی برق در دانشگاه آلبرتا یکی از درخشان ترین استعدادهای این حوزه را از دست دادیم.

مژگان دانشمند استاد مهندسی برق و همسرش پدرام موسوی مدرس مهندسی مکانیک در دانشگاه آلبرتای کانادا/ آنها در سقوط هواپیما اوکراینی در نزدیکی تهران کشته شدند/ عکس: رویترز

پدرام موسوی مدرس مهندسی مکانیک این دانشگاه و دو دخترش نیز در این حادثه کشته شدند.

حسین ساغلتون یکی از دانشجویان این دانشگاه در این باره گفت: پدرام مانند یک پدر رفتار می کرد. او اضافه کرد: او با دو دخترش دریا و دورنیا برای ملاقات والدینش به ایران سفر کرد.

ساغلتون اضافه کرد: از زمان سقوط هواپیما همگان در در این شهر گریه می نمایند.

رئیس هیات مدیره یک مدرسه در تورنتو گفت: تعدادی از دانش آموزان و اعضای خانواده آنها در این اتفاق کشته شدند. هیات مدیره ناحیه یورک در شمال تونتو نیز اعلام کردند که مدارس آنها نیز به طور مستقیم تحت تاثیر این حادثه قرار گرفته است.

براساس آمار سال 2016، حدود 210 هزار نفر از جمعیت 38 میلیونی ساکن این کشور کانادایی ایرانی تبار هستند.

--

بیشتر بخوانید:

گزارش اولیه سانحه هواپیمای بویینگ 737 اوکراین منتشر شد (+متن)

سقوط هواپیمای اوکراینی/ جزئیات جدید/ اسامی مسافران/انتقال اجساد به پزشکی قانونی (+فیلم و عکس)

جان باختن دانشجویان پزشکی ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 709

به "ایرانیان ساکن کانادا در سوگ جان باختگان سقوط هواپیما (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانیان ساکن کانادا در سوگ جان باختگان سقوط هواپیما ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید