با چای سبز دندان هایتان را بشویید

به گزارش مجله ابوذریون، یکی از مطالعات علمی نشان می دهد که شست وشوی دهان با استفاده از چای سبز می تواند مانع از فرسودگی و ساییدگی دندان ها گردد. یکی از مطالعات دیگر هم نشان می دهد که چای سبز می تواند فعالیت مخرب مواد غذایی نشاسته ای (مانند کراکرها و کیک ها) را متوقف کند و مانع از پوسیدگی دندان ها گردد.

با چای سبز دندان هایتان را بشویید

اگر شما هم دنبال ترکیبات طبیعی برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه ها می شد، خوش بختانه گزینه های زیادی پیش رو دارید. البته انتخاب شما هر چه باشد، از قلم نیاندازید که ترکیبات طبیعی درنهایت نمی توانند جایگزین مسواک، نخ دندان یا استفاده از دهان شویه ها شوند. بنابراین، اگر به محافظت از دندان ها و لثه های خودتان علاقه مند هستید، باید از همه این محصولات در کنار هم بهره ببرید.

ایمنی و اثربخشی؟

به گفته دکتر ونیوان شی (استاد بیولوژی دهان در دانشگاه UCLA)، محصولات طبیعی مراقبت از دهان و دندان معمولا بی خطر هستند و استفاده از آن ها اشکالی ندارد. به طور کلی، محققان هنوز درحال آنالیز این موضوع هستند که کدام ترکیبات طبیعی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه اثربخشی بهتری دارند. البته، آنان درباره برخی از ترکیبات به نتایج قطعی رسیده اند و مثلا با قطعیت می دانند که فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان ها یاری می نماید. همه خمیردندان هایی که مهر انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) را داشته باشند، حاوی فلوراید هستند.

پراکسید، چای و عصاره ها

برخی از مواد یا گیاهان طبیعی، ازجمله مواد غذایی و نوشیدنی های رایج، می توانند به پاک سازی دندان ها یاری نمایند. بنابراین، می توانید محصولات موجود در لیست زیر را با این هدف تهیه کنید:

جوش شیرین (بی کربنات سدیم)؛ پراکسید (باید با دقت رقیق گردد، چون در غیر این صورت می تواند لثه ها را شدیدا بسوزاند)؛ چای سبز؛ اوکالیپتول، منتول و عصاره درخت چای؛ آدامس زایلیتول؛ ویتامین D.

به گفته دکتر شی، جوش شیرین می تواند به مقابله با پوسیدگی دندان ها یاری کند و پراکسید هم می تواند برخی از باکتری ها را از بین ببرد. البته برای استفاده از پراکسید، باید آن را با آب ترکیب کنید.

یکی از مطالعات علمی در همین زمینه نشان می دهد که شست وشوی دهان با استفاده از چای سبز می تواند مانع از فرسودگی و ساییدگی دندان ها گردد. یکی از مطالعات دیگر هم نشان می دهد که چای سبز می تواند فعالیت مخرب مواد غذایی نشاسته ای (مانند کراکرها و کیک ها) را متوقف کند و مانع از پوسیدگی دندان ها گردد. مطالعه دیگری هم حاکی از آن است که نوشیدن چای سبز به طور منظم، سلامت لثه ها را افزایش می دهد.

عصاره هایی مانند اوکالیپتول، منتول و عصاره درخت چای، همگی می توانند باکتری های مضر در دهان را از بین ببرند. به علاوه، این ترکیبات می توانند مانع از شکل گیری التهاب در لثه ها شوند. امروزه بسیاری از خمیردندان ها و دهان شویه ها از این عصاره ها در ترکیبات خودشان استفاده می نمایند.

زایلیتول، ماده دیگری است که می تواند پوسیدگی دندان ها را محدود کند، اما نحوه عملکرد آن و میزان تاثیرگذاری اش هنوز برای محققان روشن نیست. یکی از مطالعات در همین زمینه نشان می دهد که زایلیتول می تواند خطر پوسیدگی دندان ها را در بزرگسالان تا 10 درصد کاهش بدهد.

ویتامین D هم می تواند باکتری های مخرب در دهان را از بین ببرد و از همین طریق سلامت دهان و دندان را تقویت کند. مطالعات اخیر نشان داده اند که پایین بودن سطح ویتامین D در بدن، شانس ابتلا به بیماری لثه را بیشتر می نماید.

منبع: عصر ایران

منبع: همگردی
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 907

به "با چای سبز دندان هایتان را بشویید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با چای سبز دندان هایتان را بشویید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید