بخش هایی از هابل همچنان در حالت ایمن هستند

به گزارش مجله ابوذریون، ناسا اعلام کرد گرچه دوربین پیشرفته تلسکوپ فضایی هابل دوباره کار خود را از سر گرفته است، اما برخی اجزای این تلسکوپ فضایی 30 ساله هنوز و پس از گذشت بیش از دو هفته از عملکرد نادرست همچنان در حالت ایمن هستند.

بخش هایی از هابل همچنان در حالت ایمن هستند

ناسا بیان نمود تلسکوپ فضایی هابل با گذشت بیش از دو هفته از بروز یک مشکل در سیستم آن، هنوز بخش های زیادی از آن در حالت ایمن واقع شده است، اما بخش هایی از این تلسکوپ فضایی 30 ساله نیز کار خود را مجددا از سر گرفته اند که دوربین پیشرفته نقشه برداری (ACS) هابل نیز جزو آن دسته از ابزار است که عملیات خود را مجددا از سر گرفته است.

دوربین پیشرفته نقشه برداری این تلسکوپ فضایی مشهور از 7 نوامبر دوباره شروع به کار کرده و از آن زمان تا به امروز مشاهدات علمی فضایی را انجام می دهد.

ناسا در ادامه افزود که دوربین پیشرفته نقشه برداری، اولین ابزاری بود که بازیابی شد؛ زیرا هنگام بروز آخرین مشکل چندان دچار مشکل خاصی نشده بود. سایر ابزارهای علمی همچنان در حالت ایمن هستند و در تلاشیم تا دریابیم چه چیزی باعث ایجاد مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی این تلسکوپ شده است.

دوربین پیشرفته نقشه برداری(Advanced Camera for Surveys) که در مارس سال 2002 میلادی نصب شده است، نشانگر نسل سوم ابزارهای دقیق که روی هابل نصب شده، می باشد. این دوربین در کنار دیگر وظایف به مشاهده و بررسی آب و هوای دیگر سیارات منظومه شمسی، مشاهده و نقشه برداری از کیهان و همچنین مطالعه نوع و چگونگی توزیع ستارگان می پردازد. این دوربین دارای مزایایی از قبیل وضوح بسیار زیاد، بازده کوانتومی و فیلترهای امولسیون دار پرقدرت است. عکس های گرفته شده پس از نصب این دوربین نقاطی از جهان را نشان دادند که قبل از آن هرگز دیده نشده بودند.

تجهیزات علمی این تلسکوپ فضایی در روز دوشنبه، 25 اکتبر پس از آن که دچار مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی شد، در حالت ایمن (safe mode) قرار گرفتند.

هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است که در آوریل سال 1990 به فضا ارسال شد و تا به امروز نشانه هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیش از یک ماه در تابستان گذشته دچار مسئله ای در رایانه اصلی شده بود. تیم هابل پس از فعال سازی سخت افزار پشتیبان پیروز به راه اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.

مشکل کنونی آن چنان جدی نیست، زیرا تنها تجهیزات علمی هابل و نه کل تجهیزات این تلسکوپ دچار مشکل شده است. با این حال باید منتظر اطلاعات تازه باشیم.

تاریخ هابل مملو از موانع و چالش هایی است که بر آن ها غلبه کرده است. این تلسکوپ با آیینه ای معیوب به فضا پرتاب شد. مسئله ای جدی که فضانوردان آن را در یک پیاده روی فضایی در دسامبر سال 1993 برطرف کردند.

فضانوردان هابل را طی چهار ماموریت به روزرسانی و تعمیر کردند. آخرین ماموریت در سال 2009 انجام گرفت. چنین ماموریت هایی به حفظ هابل برای این مدت طولانی کمک کردند.

ناسا اکنون قصد دارد یک تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری تازه به نام جیمز وب به فضا بفرستد. وب در نقطه لاگرانژی 2 در فاصله یک میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار خواهد گرفت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2034

به "بخش هایی از هابل همچنان در حالت ایمن هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخش هایی از هابل همچنان در حالت ایمن هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید