آلمان از اتحادیه اروپا خواست کانادا را در مناقشات با ریاض همراهی کند

به گزارش مجله ابوذریون، مجلس آلمان و بعضی سیاستمداران بلندپایه آلمانی خواهان حمایت قاطع اروپا و برلین از کانادا در مناقشات با عربستان سعودی شدند.

آلمان از اتحادیه اروپا خواست کانادا را در مناقشات با ریاض همراهی کند

برای دریافت خدمات ویزای کانادا با مجربترین کارشناسان کشور همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ، انتقاد کانادا به دستگیری زنان و فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی بحران دیپلماتیکی را بین کشورها ایجاد نموده است.

حالا در این بحران دیپلماتیک با عربستان سعودی کانادا به دنبال حمایت متحدان خود از جمله آلمان است. وزارت امور خارجه آلمان روز آدینه این مسئله را تایید کرد که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در این باره با وزیر امور خارجه کانادا تلفنی رایزینی نموده است. همچنین ماس یک تماس تلفنی هم با وزیر امور خارجه عربستان در این باره داشته است. البته وزارت خارجه آلمان درباره محتوای دقیق این مذاکرات هیچ گونه اطلاعاتی نداده است.

بر اساس اطلاعات روزنامه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ و با استناد به محافل دولتی، دولت آلمان درباره این مسئله با دیگر شرکای اروپایی خود هماهنگ عمل می نماید.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محافل نزدیک به دولت کانادا نوشته است که وزیرخارجه کانادا، کریستینا فریلند در پی یافتن راهکاری برای انتها تنش با عربستان است. به نقل از خبرگزاری فرانسه او با همتایان خود در آلمان و سوئد گفت وگو نموده است.

فریلند با برلین و استکهلم در این باره که چطور می توان به تنش در رابطه با عربستان انتها داد صحبت نموده است. آلمان و سوئد نیز در گذشته به دلیل انتقاد از نقض حقوق بشر در عربستان تنش در روابط دیپلماتیک خود با این کشور را تجربه کردند.

رابطه آلمان و عربستان سال گذشته پس از ماجرای سعد حریری به شدت تیره شد. وزیر خارجه آلمان آن موقع از عربستان انتقاد کرد که سعد حریری را خلاف میل او در ریاض نگه داشته اند. زیگمار گابریل گفته بود یک تنش دیگر آخرین چیزی است که مردم خاورمیانه در حال حاضر به آن احتیاج دارند. عربستان در واکنش به این سخنان سفیر خود را از برلین فراخواند.

رابطه سوئد و عربستان نیز سال 2015 میلادی به دلیل انتقاد وزیرخارجه سوئد از نقض حقوق بشر در عربستان و دیکتاتوری خواندن نظام این کشور به شدت تیره شد. عربستان آن موقع قرارداد همکاری نظامی با سوئد را لغو کرد.

اکنون روابط کانادا و عربستان هم به دلیل انتقاد وزیر خارجه کانادا از بازداشت فعالان حقوق زن توسط دولت عربستان تیره شده است. عربستان انتقاد وزیرخارجه کانادا را مداخله فاحش و غیرمشروع در امور داخلی خود خوانده و آن را غیرقابل پذیرش دانسته است.

وزارت خارجه عربستان با اعلام اینکه چنین رفتار ناپسندی واکنشی روشن می طلبد سفیر کانادا را از خاک این کشور اخراج و سفیر خود را از کانادا فراخوانده است. ریاض افزون بر این، روابط تجاری خود با کانادا را به حالت تعلیق درآورده است. دو کشور به تازگی توافق نامه ای تجاری به امضا رسانده بودند.

علی رغم واکنش شدید عربستان و فشار سنگین ناشی از تعلیق روابط تجاری دو کشور بر اقتصاد کانادا، نخست وزیر کانادا جاستین ترودو تأکید نموده که دولت این کشور از عربستان عذرخواهی نخواهد کرد.

ترودو گفته است که چنین رفتاری موجب نخواهد شد که کانادا به حمایت خود از حقوق بشر در سراسر دنیا انتها دهد. او تأکید نموده: این چیزی است که شهروندان کانادا از ما انتظار دارند. نخست وزیر کانادا همزمان تأکید نموده که آماده مصاحبه با عربستان در خصوص تنش موجود است.

در این اوضاع نوبرت روتگن، رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس آلمان که عضو حزب دمکرات مسیحی، حزب صدراعظم آلمان است، خواهان آن شده که اتحادیه اروپا و دولت آلمان با کانادا همبستگی قاطع نشان داده و رفتار عربستان را رد نمایند.

روتگن تأکید نموده که آلمان باید زمانی که کشوری مانند عربستان کوشش می نماید هرگونه انتقاد از وضعیت حقوق بشر در این کشور را سرکوب کند، کنار کشوری بایستند که در آن ارزش های مشترک دموکراسی های غربی حاکم است.

نوبرت روتگن می گوید طرز تفکر نخست وزیر کانادا شایسته حمایت قاطع تمام دمکراسی هاست. او خواهان آن شده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور مشترک حمایت خود را از موضع گیری کانادا اعلام نمایند.

فراکسیون سبزها در مجلس آلمان هم از دولت درخواست نموده است که همبستگی خود را با کانادا اعلام کند. یکی از مقامات بلندپایه این فراکسیون اعلام نموده است که من از صدر اعظم و وزیر امور خارجه آلمان انتظار دارم که آشکارا و بی پرده خود را در طرف حقوق بشر قرار دهند.

زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه سابق آلمان هم انتقاد شدیدی به رفتار عربستان سعودی در مناقشات با کانادا وارد نموده و در این مناقشات کشورهای اروپایی را به همبستگی با کانادا فراخوانده است.

وی در مصاحبه ای با نشریه بیلد آلمان اظهار داشته است که نقض حقوق بشر هیچ گونه دخالت در امور داخلی یک کشور نیست، بلکه نقض اصول بین المللی است که در منشور سازمان ملل آمده است. بنابراین غرب نباید به حمایت از این حقوق بشر انتها دهد. بنابراین کانادا حالا همچنین حمایت اروپایی را در این مناقشات به دست می آورد. نه تهدیدات سیاسی و نه مالی نباید مانع از این مسئله گردد.

آلمان تا کنون از دخالت در تنش میان عربستان و کانادا خودداری نموده است. یک سخنگوی دولت آلمان تأکید نموده است که این کشور اصولأ در روابط دیپماتیک دو کشور دیگر مداخله نمی نماید و امیدوار است که تنش در رابطه کانادا و عربستان انتها یابد. سخنگوی دولت آلمان همزمان تأکید نموده که آلمان به دلیل ارزش های مشترک غربی، خود را متحد دیرینه کانادا می داند.

شماری از رسانه های غربی، رفتار خشن عربستان را نتیجه سیاست های دونالد ترامپ و تغییر معادلات بین المللی می دانند.

منبع: تسنیم
انتشار: 23 فروردین 1400 بروزرسانی: 23 فروردین 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 414

به "آلمان از اتحادیه اروپا خواست کانادا را در مناقشات با ریاض همراهی کند" امتیاز دهید

1 کاربر به "آلمان از اتحادیه اروپا خواست کانادا را در مناقشات با ریاض همراهی کند" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان از اتحادیه اروپا خواست کانادا را در مناقشات با ریاض همراهی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید