تروئیکای اروپا از فعال سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام خبر دادند

به گزارش مجله ابوذریون، انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان سه کشور اروپایی طرف ایران در برجام، سازوکار موسوم به حل وفصل اختلافات در برجام را فعال نموده اند.

تروئیکای اروپا از فعال سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام خبر دادند

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید و آسیاب های بادی آمستردام هلند را نظاره گر باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سران سه کشور اروپایی عضو برجام در بیانیه ای مشترک اعلام نموده اند مکانیسم موسوم به سازوکار حل وفصل اختلافات در برجام را به جریان انداخته اند.

سه کشور اروپایی در این بیانیه آمیخته به ادعاهای اثبات نشده گفته اند: ما به عنوان وزیران خارجه فرانسه، آلمان و پادشاهی متحده به همراه شرکای اروپایی مان منافع امنیتی مشترکی داریم. یکی از آنها، حفظ نظام منع اشاعه هسته ای و اطمینان یافتن از این است که ایران هرگز اقدام به ساخت سلاح هسته ای نمی نماید.

آنها در ادامه درباره توافق هسته ای برجام نوشته اند: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) همان طور که سران کشورهای ما به روشنی ابراز نموده اند نقشی کلیدی در این خصوص بازی می نماید. برجام یکی از دستاوردهای کلیدی دیپلماسی چندجانبه و معماری نظم اشاعه جهانی است.

وزیران خارجه سه کشور بار دیگر لفظاً از تصمیم دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا انتقاد نموده اند. در این بیانیه آمده است: ما، آشکارا پشیمانی و نگرانی خودمان را از تصمیم ایالات متحده برای خروج از برجام و احیای مجدد تحریم ها علیه ایران ابراز و از مه 2018 در راستای حفظ این توافق با هم همکاری نموده ایم.

توافق هسته ای برجام سال 2015 میان ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد. دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، اردیبهشت ماه سال گذشته این توافق مورد تأیید شورای امنیت را نقض نموده از آن خارج شد.

آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم های تعلیق شده ذیل این توافق را احیا نموده است. کشورهای اروپایی پس از خروج آمریکا به هیچ یک از وعده های خود برای جبران تبعات این خروج عمل ننموده اند.

علی رغم این، وزیران خارجه تروئیکای اروپا مدعی شده اند که تعهداتشان را به طور کامل اجرا نموده اند. در بخشی از این بیانیه مشترک آمده است: سه کشور اروپایی به طور کامل به تعهدات برجامی شان از جمله برطرف تحریم ها به نحو پیش بینی شده در برجام پایبند بوده اند. ما علاوه بر برطرف همه تحریم ها که طبق تعهدات ما ذیل توافق صورت گرفته، کوشش های بی امانی برای حمایت از تجارت مشروع با ایران، از جمله به وسیله مکانیسم اینستکس انجام داده ایم.

بعد از خروج آمریکا از برجام و خلف وعده اروپا در برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته ای، تهران تعهداتش ذیل برجام را کاهش داده است. تهران تأکید نموده این تعهدات ذیل بندهای توافق صورت گرفته اند و به معنای نقض توافق نیستند.

وزیران خارجه کشورهای اروپایی نوشته اند: ما این استدلال را که ایران حق کاستن از پایبندی خود به برجام دارد قبول نداریم. ایران به خلاف بیانیه هایش، هیچ گاه مکانیسم حل اختلاف را فعال ننموده و هیچ دلیل قانونی برای توقف اجرای مفاد توافق را ندارد.

کشورهای اروپایی علی رغم این در یکی از بندهای بیانیه خود مدعی شده اند فعال کردن مکانیسم حل وفصل اختلاف را به منظور حفظ توافق انجام داده اند.

در این بیانیه آمده است: ما این اقدام را از سر حسن نیت و با هدفِ فراگیرِ حفظ برجام و امید صادقانه برای یافتن راهی جهت از میان برداشتن بن بست ها به وسیله گفت وگوهای سازنده سیاسی و همین طور حفظ برجام و ماندن در چارچوب آن انجام می دهیم.

آنها همچنین مدعی شده اند که قصد پیوستن به سیاست موسوم به فشار حداکثری را که دولت ترامپ در قبال ایران پیش گرفته ندارند. وزیران خارجه تروئیکای اروپا مدعی شده اند: کشورهای ما با انجام این کار قصد پیوستن به کارزار فشار حداکثری علیه ایران ندارند. امیدواری ما بازگرداندن ایران به پایبندی کامل به برجام است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 738

به "تروئیکای اروپا از فعال سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام خبر دادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپا از فعال سازی مکانیسم حل اختلاف در برجام خبر دادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید