سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیم

به گزارش مجله ابوذریون، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه خبری الجزیره در حالی به تکرار سخنان مقام های این کشور مبنی بر آمادگی واشنگتن برای مذاکره با ایران پرداخت، که تصریح نموده تحریم ها همچنان تا زمان بازگشت جدی به پای میز مذاکره ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیم

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مورگان اورتاگوس همچین در پاسخ به پرسشی درباره اوضاع خلیج فارس گفت: شرایط پیچیده است اما [واشنگتن] روابط بسیار عالی با کشورهای عربی این منطقه دارد. این فرایند را می توان از سطح بالای حضور دیپلماتیک واشنگتن در اجلاس دوحه 2019 مشاهده کرد.

نخستین بار است که در این اجلاس شرکت می کنم. همچنین استیون منوچین وزیر خزانه داری، ایوانکا ترامپ مشاور رئیس جمهوری و برایان هوک نماینده رئیس جمهوری در امور ایران و شخصیت های دیگری در هیات آمریکا در این اجلاس شرکت کردند. این نشانه اهمیت ویژه آمریکا برای روابطش با قطر است. مسائل زیادی وجود دارد که ما به عنوان دوست و همپیمان برای حل آن کوشش می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که، ایران اقدامات آمریکا را مانور می داند، گفت: آنچه ما انجام می دهیم کوشش برای ایجاد تمایل در نظام ایران با هدف نشستن پای میز مذاکره است؛ همانگونه که ترامپ گفت، به دنبال توافقی بهتر با ایران است. به دنبال حل دیپلماتیک اختلافاتمان با ایران هستیم، نه دنبال جنگ... هفته گذشته زمانی که ژئو وانگ (از ایران) با موفقیت به آمریکا بازگشت من نیز مانند برایان هوک امیدوار بودم. همانگونه هوک و مایک پمپئو وزیر امور خارجه تصریح کردند ما آماده ادامه گفت وگوهای کنسولی با نظام ایران هستیم.

  • تکرار شروط 12گانه پمپئو

خبرنگار الجزیره در ادامه پرسید، به عقیده شما، اوضاع در حال بدتر شدن است یا اینکه نزدیکی به انتخابات آمریکا، مانع وخامت اضاع می گردد؟ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: اینگونه فکر نمی کنم؛ ما در مواضع خود شفافیم. پمئو یک سال و نیم گذشته در سخنانی 12 شرط برای [ایران] مشخص نموده و گفته باید تهران به این شروط عمل کند.

وی یکی از موارد شروط را عدم حضور ایران در منطقه خاورمیانه دانست و با اتهام زنی تکراری واشنگتن مبنی بر فعالیت های مخرب تهران در منطقه، مدعی شد که اقدامات ایران سبب ایجاد ناامنی می گردد.

این مقام آمریکایی در حالی به شروط پمپئو اشاره نموده که دولتمردان این کشور از جمله ترامپ بارها تصریح کردند بدون هیچ شرطی از دو طرف، آماده مذاکره با ایران هستند؛ با این حال تهران تصریح نموده تا زمانی که تحریم ها برقرار است، مطرح کردن بحث مذاکره و شروط، بی معناست.

اورتاگوس گفت که کاخ سفید به فشار حداکثری خود علیه ایران با هدف بازگشت به پای میز مذاکره ادامه خواهد داد. این اقدام(فشار) را سیاستی قوی می دانیم. وزارت خارجه پس از آنالیز عمیق در این زمینه تصمیم گرفت از برجام خارج گردد. ما در این باره با متحدان اروپایی خود و سایر طرف های امضاکننده این برنامه، صحبت کردیم.

وی افزود: اکنون در مجمع عمومی سازمان ملل کشورهایی همچون فرانسه و بریتانیا درباره احتیاج به مذاکره و دست یابی به به توافقی بهتر سخن می گویند. آنها گفتند این توافق، فراوری موشک های بالستیک ایران و رفتار خطرناکش یا حمایت از تروریسم در منطقه را شامل نمی گردد. این فقط موضع آمریکا نیست. به تدریج می بینیم کشورهای اروپایی نیز این موضع را در پیش می گیرند و از ایران می خواهند درخصوص عملکرد و رفتارش در منطقه تجدید نظر کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 734

به "سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: آماده مذاکره با ایران هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید