هفته حیاتی برای برجام

به گزارش مجله ابوذریون، یک هفته مانده به موعد ایران برای عبور از سقف مشخص شده نگهداری اورانیوم در برجام کشورهای اروپایی اقدامات تازه ای را طراحی نموده اند؛ اقداماتی که البته بسیار دیر در حال اجرا است چون ایران یک سال به اروپایی ها زمان داده بود تا برای بهره مندی ایران از منافع مالی برجام کاری بکنند.

هفته حیاتی برای برجام

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی نوشته است که وزیران خارجه تروئیکای اروپا شامل انگلیس، فرانسه و آلمان قصد دارند در روزهای پیش رو به تهران بیایند. ایران و اروپا دست کم 12سال بر سر موضوع هسته ای مذاکره کردند و در نهایت در قالب 1+5 در سال94 به این توافق دست یافتند اما سال97 با خروج آمریکا از برجام همه رشته های ایران و اروپا پنبه شد با این حال ایران پس از یک سال و مشاهده بی تفاوتی اروپایی ها تصمیم گرفت در روز 18اردیبهشت98 بخشی از تعهداتش را کاهش دهد که در یکی از دو اقدام ایران در روز 6تیر از سقف 300کیلویی نگهداری اورانیوم غنی شده عبور خواهد نمود.

همچنین 2 ماه بعد هم ایران از سقف 130تنی نگهداری آب سنگین رد خواهد شد و این در حالی است که تهران اعلام نموده پس از 2 ماه یعنی در روز 18تیر 2گام دیگر ازجمله افزایش سطح درصد غنی سازی را برای کاهش تعهدات برجامی کلید خواهد زد.

دیروز سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد؛ مسکو کاملا مطلع است که تصمیمات اخیر ایران درباره برجام اقدامی از روی اجبار، هدفمند و مهم تر از همه، برگشت پذیر است و تهران نگران عدم اجرای تعهدات مالی طرف های دیگر توافق هسته ای است.

او از آمریکا خواست تا به اجرای تمامی تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته ای با ایران و قطعنامه شماره2231 شورای امنیت بازشود و تمامی اقدامات تحریمی اعمال شده علیه ایران را لغو کند.

به نوشته رسانه ها، برایان هوک، نماینده ویژه وزارت امورخارجه آمریکا در امور ایران قرار است ششم تیرماه در پاریس با مسئولان سیاسی تروئیکای اروپا دیدار و درباره ایران گفت وگو کند.

از سوی دیگر وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان نیز ممکن است برای رایزنی درباره توافق به تهران سفر نمایند. هرچند که این سفر هنوز قطعی نشده است و یک گزینه به شمار می آید.

به گزارش ایسنا، دیپلمات ها گفته اند که نشست کمیسیون مشترک برجام احتمالا طی دو هفته آینده برگزار خواهد شد. با خروج آمریکا از برجام این رایزنی ها سبب شده است تا مقامات ایران، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان به علاوه اتحادیه اروپا با یکدیگر دیدارهایی داشته باشند.

  • شرط ایران برای اجرای کامل برجام

حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت اعلام نمود روح برجام از طرف ما به طور کامل حراست و حفاظت شده اما اساس برجام و روح برجام از طرف دیگر متعهدان، مورد صدمه جدی قرار گرفته است.

رئیس جمهور گفت: کاری که ما انجام می دهیم با وجود اینکه بعضی از کشورها تبلیغات ناصحیح می نمایند، حداقل اقدام ایران و در چارچوب بند 26 و 36 برجام است. طرف مقابل نه تنها تعهداتش را انجام نداده بلکه آن را کاهش داده و روح اصلی برجام را که گشایش بخش مالی و تجارت و روابط مالی مناسب ایران با دنیا است، زیر علامت سؤال قرار داده است.

روحانی تأکید کرد: هیچ کس نمی تواند به ایران اعتراض کند و یا ما را مورد سرزنش قرار دهد. ما طبق قانون و در چارچوب مقررات عمل می کنیم و البته اگر اهداف ما تامین نشود بعد از 60روز که از 18اردیبهشت محاسبه می شود، اقدامات جدیدی را که قبلا اعلام نموده ایم انجام می دهیم. در عین حال چنانچه آنها در این دوره به تعهدات خود عمل نمایند، همه اقداماتی که در 60روز اول و یا احتمالا 60روز دوم انجام گرفته، به نقطه اول برمی شود و مسئله ای ایجاد نمی شود، این منطق صریح ایران است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 265

به "هفته حیاتی برای برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفته حیاتی برای برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید