تفاوت فیلترشکن و پروکسی از نظر سرعت، امنیت و موارد دیگر

به گزارش مجله ابوذریون، سرویس های فیلترشکن و پروکسی برای دور زدن بعضی محدودیت ها و استفاده از سایت هایی مفید هستند که دسترسی به آن ها برای کاربران (به خصوص ایرانیان) محدود شده اند! از سوی دیگر استفاده از سرویس ها و ابزارهایی مانند فیلترشکن و پروکسی تا حدودی امنیت را در برابر هکرها، بدافزارها و … در دنیای دیجیتال تضمین می نمایند. حال سؤالی که پیش می آید این است که تفاوت فیلترشکن با پروکسی چه بوده، هر کدام چه کاربردهایی دارند و چگونه می توانیم ابزار متناسب با احتیاج خودمان را برای فعالیت در اینترنت انتخاب کنیم.

تفاوت فیلترشکن و پروکسی از نظر سرعت، امنیت و موارد دیگر

به همین دلیل، در این مقاله ابتدا به تعریف هر کدام پرداخته و سپس فرق فیلترشکن با پروکسی را ارائه می دهیم و کوشش می کنیم تا به سؤالاتی همچون موارد مذکور پاسخ دهیم.

فیلترشکن چیست؟

VPN مخفف عبارت Virtual Private Network بوده و در اصطلاح رایج تحت عنوان فیلترشکن شناخته می گردد. ابزارهای فیلترشکن امکان استفاده از مکانیزم های کدگذاری داده ها در بستر اینترنت، احراز هویت و محافظت از یکپارچگی داده ها را برای کاربران فراهم می نمایند. در حقیقت، فیلترشکن آدرس آی پی به اصطلاح Local کاربران را به وسیله اتصال به سرور مربوط به سرویس وی پی ان مورد نظر تغییر می دهد. به عبارتی، آدرس آی پی کاربر به آدرس آی پی دیگری (یک آدرس به اصطلاح Private) تبدیل می گردد. بدین ترتیب کاربران می توانند با استفاده از آدرس آی پی جدید محدودیت های آدرس آی پی در سطح اینترنت را دور بزنند.

به بیان ساده تر، فیلترشکن آدرس آی پی لوکال کاربران را به آدرسی دیگر (آی پی پرایوت) تبدیل نموده، ترافیک اینترنت و داده های آنان را با عبور دادن از سرورهای خود و اختصاص یک آدرس آی پی پرایوت به آن رمزگذاری می نماید. بدین ترتیب به کاربران یاری می نماید تا محدودیت های مکان جغرافیایی و فایروال ها را دور بزنند. همچنین کدگذاری داده ها در این سرویس منجر به افزایش امنیت داده های جریان یافته در بستر اینترنت می گردد.

پروکسی چیست؟

Proxy یا Proxy Server سرویسی است که به کاربران امکان پنهان کردن آدرس آی پی و اختصاص آی پی پروکسی سرور به آن ها را فراهم می نماید. بدین ترتیب آدرس آی پی کاربران پنهان شده و آن ها می توانند به وب سایت هایی دسترسی پیدا نمایند که بر اساس مکان جغرافیایی کاربر به اصطلاح فیلتر شده اند. در حقیقت، پروکسی به عنوان یک کامپیوتر یا اپلیکیشن واسطه مابین سیستم کاربر و اینترنت عمل می نماید.

آنالیز تفاوت فیلترشکن و پروکسی

سرویس های فیلترشکن و پروکسی بسیار شبیه به یکدیگر نظر می رسند؛ اما عملکرد کاملاً متفاوتی را ارائه می دهند. به طور کلی، هر دو سرویس وی پی ان و پروکسی آدرس آی پی و هویت کاربر در بستر اینترنت را تا حدودی پنهان می نمایند. با این وجود بارزترین تفاوت فیلترشکن با پروکسی در این است که وی پی ان تمامی ترافیک اینترنتی کاربر را رمزگذاری می نماید. این در حالی است که پروکسی سرور اطلاعات کاربر را کدگذاری نمی نماید. در ادامه، نگاه عمیق تری به فرق فیلترشکن با پروکسی خواهیم داشت.

1. تفاوت فیلترشکن و پروکسی در امنیت

وی پی ان یا به اصطلاح فیلترشکن امنیت بالاتری برای کاربران در اینترنت فراهم می نماید. در واقع، وی پی ان تمامی اطلاعات کاربران در ترافیک اینترنتی آنان را کدگذاری می نماید. بدین ترتیب می توان گفت که وی پی ان در مقایسه با پروکسی عملکرد بهتری در راستای حفظ حریم شخصی کاربران دارد.

به علاوه، وی پی ان برای حفظ امنیت از پروتکل های وی پی ان مطمئنی مانند SoftEther و OpenVPN استفاده می نماید. این در حالی است که پروکسی سرورها معمولاً از پروتکل های SSL برای تأمین امنیت انتقال داده ها استفاده می نمایند که در مقایسه با وی پی ان از امنیت پایینی برخوردار هستند.

2. حفظ حریم شخصی کاربر

سرویس های فیلترشکن یا به عبارتی سرویس وی پی ان از حریم خصوصی کاربران حفاظت می نمایند؛ چرا که تمامی ترافیک اینترنتی کاربر را با عبور دادن از سرورهای خود رمزگذاری می نمایند. این بدان معناست که هیچ کس از جمله هکرها، سازمان های دولتی، مالک ISP و … قادر نخواهند بود تا فعالیت های کاربر را در سطح اینترنت ردیابی نمایند.

در مقابل، پروکسی در حفظ حریم شخصی کاربران بسیار ضعیف است؛ چرا که ترافیک اینترنت کاربر را کدگذاری ننموده و ارتباطات نیز به وسیله پروتکل های SSL برقرار می شوند که در مقایسه با پروتکل های امنیتی سرویس وی پی ان عملکرد ضعیفی دارند.

3. سرعت فیلترشکن و پروکسی

سرورهای مربوط به سرویس های پروکسی معمولاً درخواست های بسیاری دریافت نموده و شلوغ هستند. بنابراین به احتمال زیاد هنگام اتصال به پروکسی سرور دچار افت سرعت خواهید شد. از سوی دیگر، سرویس فیلترشکن یا وی پی ان نیز به دلیل رمزگذاری ترافیک دریافتی تا حدودی منجر به کاهش سرعت اینترنت کاربر می گردد. به علاوه، فاصله مابین کاربر و سرور وی پی ان مورد نظر نیز در تغییر سرعت وی تأثیر قابل توجهی دارد (این موضوع در خصوص پروکسی سرورها نیز صادق است.)

با این حال، کاهش سرعت در استفاده از سرویس وی پی ان قطعی نبوده و در موارد کمی اتفاق می افتد و حتی ممکن است خیلی هم قابل توجه نباشد.

4. تفاوت سرویس های فیلترشکن و پروکسی رایگان و غیر رایگان

به طور معمول، سرویس های پروکسی به صورت رایگان ارائه می شوند. به علاوه، این سرویس ها از امنیت و پشتیبانی ضعیفی برخوردار هستند. همان طور که پیش تر اشاره شد، پروکسی سرورها از پروتکل های امنیتی ضعیفی استفاده می نمایند. بدین ترتیب امکان رصد کردن فعالیت های کاربران در سطح وب با استفاده از پروکسی وجود دارد. از سوی دیگر، حریم خصوصی کاربران نیز توسط هکرها مورد تهدید قرار می گیرد.

در مقابل، سرویس های وی پی ان یا فیلترشکن ضمن ارائه خدمات رایگان، بعضی سرویس های غیر رایگان نیز ارائه می دهند که این سرویس ها از امنیت، پشتیبانی و قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار هستند.

فیلترشکن یا پروکسی؛ کدام را انتخاب کنیم؟

به عنوان یک کاربر فعال در دنیای دیجیتال، اگر کار خیلی حساسی ندارید و نمی خواهید هزینه ای برای استفاده از سرویس های وی پی ان بپردازید، استفاده از پروکسی سرورها انتخاب مناسبی به نظر می رسد. به طور کلی، پروکسی سرورها برای مواردی مناسب هستند که کاربران صرفاً قصد دور زدن محدودیت های مبتنی بر آدرس آی پی روی یک منطقه را دارند. از سوی دیگر، توجه به این نکته حائز اهمیت است که پروکسی سرورها به دلیل تنظیم ارتباط مابین دو نرم افزار، امکان اتصال کل سیستم را به پروکسی ندارند. برای مثال، تنها مرورگر کاربر یا بعضی برنامه های سیستم به وسیله پروکسی به اینترنت وصل می شوند.

در مقابل، اگر قصد دارید تا امنیت اطلاعات و فعالیت های خود را به طور کامل در بستر اینترنت تضمین کنید، استفاده از فیلترشکن یا وی پی ان انتخاب خوبی به نظر می رسد؛ چرا که ترافیک اینترنتی شما رمزگذاری می شوند. با این حال، سرویس های وی پی ان به دلیل ارائه قابلیت های بیشتر هزینه بالاتری نسبت به پروکسی سرورها خواهند داشت.

جمع بندی

در این مقاله، تفاوت فیلترشکن با پروکسی را تشریح نموده و این تفاوت ها را از جنبه های مختلفی مورد آنالیز قرار دادیم. همان طور که اشاره شد، سرویس های فیلترشکن و پروکسی ممکن است مشابه به نظر برسند، اما تفاوت های بسیار بارزی با یکدیگر دارند. با اتصال به سرویس های وی پی ان می توانید ضمن برخورداری از امنیت و قابلیت اطمینان کافی، دسترسی نامحدودی به وب سایت های مورد نظرتان داشته باشید و محدودیت های جغرافیایی اعمال شده روی آن ها را دور بزنید. نظر شما در خصوص تفاوت های فیلترشکن با پروکسی چیست؟ چه تجربه ای در استفاده از این سرویس ها داشتید؟ نظرات و تجربیات خود را، در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

در خاتمه، برای مطالعه بیشتر در زمینه اتصال به اینترنت به وسیله گوشی موبایل می توانید به مقاله اتصال اینترنت گوشی به موبایل در بخش اینترنت و شبکه انگیزه مراجعه کنید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1347

به "تفاوت فیلترشکن و پروکسی از نظر سرعت، امنیت و موارد دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت فیلترشکن و پروکسی از نظر سرعت، امنیت و موارد دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید