صندلی نشریات ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی منتشر شد

به گزارش مجله ابوذریون به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، در این گزارش صندلی نشریه های ایرانی در نظام های جهانی ارزیابی در سال 2019 آمده است که داده های آن از عملکرد نشریه ها در سال 2018 گردآوری شده اند.

صندلی نشریات ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی منتشر شد

همچنین فرایند سالانه شمار و میزان تأثیر نشریه های ایرانی در این نظام ها به همراه جدول های مقایسه ای با کشورهای منطقه نیز گزارش شده است. حضور در نمایه نامه وب آو ساینس، حضور در نمایه نامه اسکوپوس، ضریب تأثیر، امتیاز استنادی، شاخص اسنیپ، و رتبه بندی نشریه های سکیمگو از سرنویس های این گزارش هستند.

با افزایش شمار نشریه ها در نیمه دوم سده بیستم، متخصصان علم سنجی کوشیدند سنجه هایی برای ارزیابی اعتبار و کیفیت آنها درست نمایند. از این روی، سنجه های کمی و کیفی ساخته شدند و پس از آن نظام هایی دنیای برای آنالیز اعتبار و کیفیت نشریات بر پایه این سنجه ها پدید آمدند.

دو نمایه استنادی وب آو ساینس و اسکوپوس نخستین نظام ها برای سنجش کیفیت و اعتبار نشریه ها بوده اند که حضور یک نشریه در این نمایه ها خود گویای سطحی از کیفیت است، ولی در یک دهه گذشته نهادهای علم سنجی دیگری نیز کوشیده اند چارچوبی برای این کار طراحی نمایند. در این میان مؤسسه علم سنجی سکیمگو و مرکز مطالعات علم و فناوری در دانشگاه لایدن هلند نامدارتر هستند.

بر پایه گزارش تازه سامانه نما، 36 نشریه ایرانی دارای ضریب تأثیر در نمایه نامه وب آو ساینس حضور داشته اند و بر این پایه ایران در صندلی سوم میان کشورهای منطقه پس از ترکیه با 60 و امارات متحده عربی با 39 نشریه جای دارد.

افزون بر نشریه های دارای ضریب تأثیر، 100 نشریه دیگر ایرانی نیز در نمایه استنادی منابع نوپدید هستند که ضریب تأثیر ندارند. میانگین ضریب تأثیر نشریه های ایرانی نمایه شده در وب آو ساینس 30.1 بوده که در برابر اندازه 05.1 سال پیش رشد داشته است.

همچنین، 167 نشریه ایرانی در نمایه نامه اسکوپوس حضور داشته اند که یک عنوان بیشتر از سال پیش است و بر این پایه ایران در صندلی سوم میان کشورهای منطقه پس از مصر و ترکیه جای دارد.

بر پایه گزارش نمای نشریه ها 2019، میانگین امتیاز استنادی نشریه های ایرانی 81.0 بوده و این اندازه ایران را در صندلی چهارم میان کشورهای منطقه پس از عربستان سعودی، مصر، و امارات متحده عربی جای داده است. افزون بر این، گزارش نشان می دهد که میانگین شاخص اسنیپ نشریه های ایرانی 51.0 است و بر این پایه ایران در صندلی ششم میان کشورهای منطقه جای دارد.

همچنین، 174 نشریه ایرانی نیز در سیاهه رتبه بندی نشریه های سکیمگو دیده می شوند که 3 عنوان در برابر گزارش سال پیش رشد داشته است و بر این اساس ایران در صندلی سوم کشورهای منطقه پس از مصر و ترکیه جای دارد.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با راه اندازی سامانه نما (صندلی علم، فناوری، و نوآوری ایران در دنیا) می کوشد نتایج نظام های گوناگون ارزیابی علم، فناوری، و نوآوری را پایش کند و گزارش هایی کاربردی در اختیار سیاستگذاران قرار دهد. سامانه نما در نشانی NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 908

به "صندلی نشریات ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی نشریات ایرانی در نظام های ارزیابی جهانی منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید