نمایشگاه شکوه تمدن های آسیایی در موزه ملی چین گشایش یافت

به گزارش مجله ابوذریون، نمایشگاه شکوه تمدن آسیایی دوشنبه 23 اردیبهشت 98 در محل سالن اصلی موزه ملی چین در شهر پکن و با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری چین، سفرای کشورها، مقامات عالی رتبه سیاسی فرهنگی و سفیر ایران در پکن و هیئت همراه افتتاح شد.

نمایشگاه شکوه تمدن های آسیایی در موزه ملی چین گشایش یافت

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران در مورد افتتاح این نمایشگاه گفت: آیین گشایش نمایشگاه با سخنرانی رئیس سازمان ملی میراث فرهنگی جمهوری خلق چین شروع شد، سپس وزیر فرهنگ وگردشگری این کشور و در ادامه معاون وزیر فرهنگ و هنرهای زیبای کامبوج به نمایندگی از سایر کشورهای آسیایی به سخنرانی پرداختند.

او اضافه کرد: 14 کشور در سطح سفرا از کشورهای آسیایی در کنار وزیر فرهنگ و گردشگری، مدیر موزه ملی چین، رییس یونسکو در چین و همچنین محمد کشاورز زاده سفیر ایران در پکن (جمهوری خلق چین)، به احترام تمدن آسیایی به شکل نمادین در کنار تریبون ایستاده بودند.

نوکنده اضافه کرد: در این مراسم نمایندگانی از مقامات ارشد سیاسی فرهنگی بیش از 25 کشور آسیایی نیز حضور داشتند.

او گفت: افتتاح نمایشگاه بعد از سخنرانی ها انجام شد. طبق برنامه تدوینی، نمایندگان موزه های شرکت کننده در کنار ویترین آثار خود به معرفی یک اثر منتخب برای وزیر فرهنگ و گردشگری چین و هیئت همراه او در زمان دو تا سه دقیقه پرداختند.

رئیس کل موزه ملی ایران در این مراسم به معرفی لوح یادبود پی بنای کاخ آپادانای شوش از داریوش اول پرداخت، و از 22 ایالت تحت قلمرو هخامنشی نام برد و توضیحاتی پیرامون اولین امپراتوری دنیا باستان داد.

او با نمایش نقشه ای، این قلمرو را از گوشه چین تا یونان برای حضار توضیح داد و همچنین 22 ایالت تحت فرمانروایی داریوش با 22 کشور شرکت کننده در این نمایشگاه را تقارن جالبی خواند.

رئیس کل موزه ملی ایران در ادامه چینی های آبی و سفید بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی را که ممهور به مهر شاه عباس هستند به عنوان شواهد مستدل بر روابط گسترده تجاری فرهنگی ایران و چین معرفی کرد، توضیحات این دو اثر بسیار مورد توجه وزیر فرهنگ و گردشگری و هیئت همراه نهاده شد.

در نمایشگاه شکوه تمدن های آسیایی 22 کشور آسیایی با انتخاب ده تا بیست اثر تاریخی فرهنگی از سرزمین مادریشان، کوشش کردند تصویری شایان از روابط فرامنطقه ای و فرهنگی خود را به وسیله یافته های باستان شناسی، آثار هنری و همچنین ارتباط با سرزمین چین به ویژه در امتداد جاده ابریشم ارائه دهند.

کشورهای شرکت کننده هریک دارای یک یا دو ویترین مستقل بوده و از هر کشور یک اثر برای گالری جاده ابریشم انتخاب شده است.

چیدمان آثار کشورها به ترتیب حروف الفبایی است و با کشور افغانستان شروع و گالری آخر به آثار هنری معاصر چین اختصاص دارد.

کشورهای شرکت کننده عبارتند از افغانستان، ایران، پاکستان، ارمنستان، هند، اردن، تاجیکستان، مغولستان، ترکمنستان، میانمار، سریلانکا، آذربایجان، لبنان، امارات متحده عربی، کامبوج، ژاپن، عربستان سعودی، مالزی، سنگاپور، لائوس از قاره آسیا، و یونان و مصر هم به عنوان دو کشور مهمان از قاره های اروپا و آفریقا با آثاری مرتبط شرکت دارند.

در تابلوی ورودی نمایشگاه قاره آسیا این چنین توصیف شده است: آسیا مکانی است که در آن خورشید طلوع می نماید، با بزرگترین گستره جغرافیایی و بیشترین جمعیت؛ بزرگترین تنوع قومی در دنیا را داراست و محل تولد مهم ترین تمدن های باستانی، ازجمله بین النهرین، هند، چین و… است که در کنار حوضه رودهای بزرگ شکل گرفته اند. هنگامی که روابط انسان با طبیعت و انسان ها درجوامع را آنالیز کنیم متوجه تمدن عمیق و متنوعی می شویم که محصول مشترک کشورها و مناطق قاره پهناور آسیاست.

موزه ملی ایران در این نمایشگاه 15 اثر به نمایش گذاشته که قدیمی ترین آن سنگ پی بنای داریوش هخامنشی است. از دیگر آثار می توان به ریتون سفالی دماوند از دوره اشکانیان، سردیس گچی حاجی آباد فارس، بشقاب برنزی با نقش گریفون و آبگینه های از شوش و گیلان دوره ساسانی، سفالینه و کاشی زرین فام از شهرهای باستانی تخت سلیمان و گرگان، چینی های آبی سفید از مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، کره برنجی به عنوان ابزار ستاره شناسی از دوره سلجوقی اشاره نمود.

همچنین ظرف سفال آبی و سفید ایران متعلق به دوره تیموری با کتیبه شعری از خیام زینت بخش گالری جاده ابریشم شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 356

به "نمایشگاه شکوه تمدن های آسیایی در موزه ملی چین گشایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایشگاه شکوه تمدن های آسیایی در موزه ملی چین گشایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید