در روزگار کرونا نیازمند اکسیژن اند!

به گزارش مجله ابوذریون، یک فعال حوزه صنایع دستی با اشاره به شرایط دلخراش هنرمندانی که این روزها بیکار شده اند، گفت: بسیاری از هنرمندان در این مدت تغییر شغل داده اند. در جریان هستم که برخی از هنرمندان هم اکنون یا در اسنپ کار می کنند یا اینکه محصولاتشان را دست فروشی می کنند.

در روزگار کرونا نیازمند اکسیژن اند!

محمد بنی جواد، هنرمند صنایع دستی در گفت وگویی خبرنگاران درباره شرایط هنرمندان این حوزه در دوران کرونا، با بیان اینکه با توجه به اینکه تمام نمایشگاه ها در این مدت کنسل شده بودند، ضربه بزرگی به فعالان حوزه صنایع دستی وارد شد، اظهار کرد: برگزاری این نمایشگاه ها در شهرهای مختلف به افزایش فروش و جلب مشتری از شهرهای مختلف بسیار کمک می کرد؛ این در حالی است که الان نزدیک به 14 ماه می شود که هیچ نمایشگاهی برگزار نشده و متاسفانه حمایتی هم از ما صورت نگرفته است.

او ادامه داد: قرار بود وام هایی به ما تعلق بگیرد که حداقل بتوانیم تا زمانی که شرایط بهتر شود کسب و کارمان را سرپا نگه داریم، اما پس از اینکه ثبت نام کردیم، گفتند که باید منتظر بمانید تا وام به شما تعلق بگیرد؛ اما هنوز چنین اتفاقی نیفتاده و از اطرافیان هم که می پرسیم به آنها هم هنوز تعلق نگرفته است. وقتی هم که پیگیری کردیم، اعلام کردند که قرار بود بودجه ای برای پرداخت وام پرداخت شود که هنوز پرداخت نشده است.

این هنرمند یادآور شد: یکی از بزرگ ترین لطمه های این تاخیر این بود که بسکمک هنرمندانی که با کارگاه های تولیدی کار می کردند، حالا از کار بیکار شده اند. به شخصه من مجبور شده ام که با شش هنرمندی که همکاری می کردم، فعلا قطع همکاری کنم. در حال حاضر یکی از هنرمندانی که با ما کار می کرد، همسرش به شدت درگیر کرونا شده است و نیاز به اکسیژن دارد. چند باری از متولیان نیز درخواست کمک کرد، اما هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

این فعال حوزه صنایع دستی با بیان اینکه متاسفانه تمام وعده هایی که در این مدت داده شد فقط در حد حرف بود، گفت: در دوران کرونا حمایتی از ما صورت نگرفت و معاونت صنایع دستی قدمی برای بهبود شرایط هنرمندان صنایع دستی بر نداشت. فقط حرف هایی زده شد که تا به امروز عملیاتی نشده است.

او درباره شرایط هنرمندانی که بیکار شده اند، گفت: بسکمک از هنرمندان در این مدت تغییر شغل داده اند. یکی از همکاران نیز به من پیشنهاد داد که کارهایم را در میدان تجریش دستفروشی کنم، اما به دلیل اینکه کار ما با شیشه است نمی توانستم چنین کاری انجام دهم؛ اما به طور کلی در جریان هستم که برخی از هنرمندان هم اکنون یا در اسنپ کار می کنند یا اینکه محصولاتشان را دست فروشی می کنند.

بنی جواد گفت: شرایط به گونه ای شده است که برخی از هنرمندان به هر دری می زنند تا بتوانند درآمدزایی کنند. این خیلی زشت است که بعد از 30 سال فعالیت هنری، حالا شرایط برخی از هنرمندان صنایع دستی به گونه ای شده که به دنبال هر کاری می گردند. در گذشته مسوولان هر کاری که از ما می خواستند، انجام می دادیم و آبروداری می کردیم، اما الان که ما نیاز به حمایت آنها داریم، فراموشمان کرده اند. اصلا کسی سراغ ما را هم نمی گیرد، چه برسد به اینکه بخواهد حمایت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1775

به "در روزگار کرونا نیازمند اکسیژن اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در روزگار کرونا نیازمند اکسیژن اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید