دهلی نو: مشکل پرداخت ها در تجارت ایران و هند به زودی حل می گردد

به گزارش مجله ابوذریون، دولت هند روز چهارشنبه گفت که ایران و هند در حال آنالیز استفاده از سایر ارزها برای ادامه تجارت میان دو کشور هستند و دهلی نو امیدوار است تا ماه آینده مشکل پرداخت ها برطرف گردد.

دهلی نو: مشکل پرداخت ها در تجارت ایران و هند به زودی حل می گردد

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور بمبئی ما را تجربه کنید.

نشریه ایندین اکسپرس در این خصوص نوشت: ذخیره روپیه ایران نزد بانک های هندی آی دی بی آی و یوکو کاهش یافته است و به همین دلیل صادرات محصولات کشاورزی هند مانند شکر، برنج و چای به ایران تحت تاثیر قرار گرفته است.

سودانشو داندی وزیر محصولات غذایی و کشاورزی هند گفت: مذاکرات وزارت امورخارجه هند با ایران در این زمینه جریان دارد و امیدواریم به زودی به یک توافق برسیم و تا خاتمه ماه آوریل (اردیبهشت) این مسأله را حل کنیم.

وی اضافه نمود: ایران ذخایر ارزی دیگری نزد هند دارد و ما در حال مذاکره برای استفاده از این ارزها هستیم.

وی توضیح داد، ایران به شکر احتیاج دارد و واردات از هند به دلیل قیمت پایین تر و همچنین فاصله کم به صرفه تر است.

وی گفت: در سال گذشته ایران یک میلیون و 100 هزار تن از هند شکر وارد کرد که این مقدار یک ششم کل صادرات شکر هند به دنیا است.

هند پس از برزیل دومین فراوریکننده عظیم شکر در دنیا است و تخمین زده می گردد فراوری این محصول برای سال 2020-2021 حدود 31 میلیون تن باشد.

30 درصد از صادرات برنج باسماتی هند به مقصد ایران انجام می گردد و ایران عظیم ترین وارد کننده این محصول هند در دنیا است.

هند سالانه چهار میلیون تن برنج به کشورهای مختلف صادر می نماید که از این میان، ایران، عربستان سعودی، کویت، امارات، آمریکا و انگلیس عظیم ترین مشتریان برنج باسماتی هند محسوب می شوند.

داده های منتشر شده از سوی کمیته صنایع چای هند نشان می دهد که واردات چای از هند توسط ایران در سال گذشته افزایش یافته و ایران با عبور از روسیه به عظیم ترین خریدار چای هند در دنیا تبدیل شده است.

بر اساس داده های منتشر شده، ایران در سال گذشته حدود 53.5 میلیون تن چای از هند وارد نموده است که این مقدار در مقایسه با سال 2018 یک افزایش 74 درصدی را از خود نشان می دهد.

مکانیسم روپیه-ریال میان هند و ایران در سال 2012 پس از تحریم های مالی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، 45 درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوکو قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالا از هند می کرد.

این مکانیسم در سال 2012 جریان صادرات چای هند به ایران را حفظ کرد و در تحریم های جاری نیز می توان سازوکار مشابهی را به خدمت گرفت.

منبع: فرارو
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 1673

به "دهلی نو: مشکل پرداخت ها در تجارت ایران و هند به زودی حل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دهلی نو: مشکل پرداخت ها در تجارت ایران و هند به زودی حل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید