راهنمای گردشگری و توریستی قبرس

به گزارش مجله ابوذریون، جمهوری قبرس کشور جزیره ای بزرگی است که در اوراسیا و در قسمت شرقی مدیترانه واقع شده است. قبرس یک کشور اروپایی است و دقیقا در جنوب ترکیه قرار گرفته، که از شرق به خاورمیانه، از غرب به یونان و از جنوب به مصر منتهی می گردد. در واقع قبرس، پس از ساردینی و سیسیل، یکی از 3 جزیرۀ بزرگ دریای مدیترانه می باشد که بسیار به خاورمیانه نزدیک است. این جزیره به چندین ناحیۀ مهم تقسیم می گردد منجمله: فاماگوستا، لارناکا، لیماسول، نیکوسیا و پافوس. با اینکه تمامی این نواحی به مهمترین و پرطرفدارترین نقاط برای تعطیلات در قبرس تبدیل شده اند، اما نواحی نزدیک به ساحل هستند که توریست های بیشتری را جذب می نمایند مانند: ایاناپا، لارناکا، لیماسول و پافوس. و در کنار اینها، دهکده هایی نظیر کوکیلا و پاسوری که در کنار اسکله قرار دارند هم گزینه های لذت بخش دیگری می توانند باشند.

راهنمای گردشگری و توریستی قبرس

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

نیکوسیا به عنوان پایتخت قبرس، تقریبا در مرکزیت جزیره واقع شده و بزرگترین شهر آن بشمار می آید. لارناکا هم یکی دیگر از شهرهای معروف و از قدیمیترین آنهاست که شامل هتل های ساحلی و جاذبه های فراوانی می باشد. در این میان لیماسول و پافوس هم از جاذبه های گردشگری برجستۀ این جزیره هستند که ورزش های آبی، مراکز خوراکی و خرید فراوانی را عرضه می دارند. اگرچه، شهر جشن خیز آیاناپا به همراه سواحل مدیترانه ایش بهترین و مجلل ترین شبها و تعطیلات را در قبرس به ارمغان می آورد. همچنین شهر گیرنه (Kyrenia) که در ایران با نام قبرس شمالی شناخته می گردد از دیگر شهر های توریستی و پرهوادار در قبرس به شمار می رود.

اطلاعات قبرس / آشنایی سریع با قبرس

· کشور: جمهوری قبرس (اروپا / مدیترانۀ شرقی)

· جمعیت: 1.088.503 نفر

· پایتخت: نیکوسیا (جمعیت: 398.293 نفر)

· زبان: یونانی و ترکی

· مساحت: 3.570 مایل مربع / 9.250 کیلومتر مربع

· پول رایج: یورو (EUR)

· منطقۀ جغرافیایی: با محاسبۀ زمان منقضی شده (زمان هماهنگ دنیای 2+ / تابستانها 3+)

· کد تلفن کشور: 357+

· مذهب: ارتدکس یونانی و مسلمان

اطلاعات توریستی گیرنه

با داشتن بندرگاه هلالی شکل بسیار زیبا و سواحل شنی مسحور نماینده، گیرنه یکی از برجسته ترین نواحی توریستی واقع در ساحل شمالی قبرس می باشد. باوجود اینکه گیرنه شهر نسبتا کوچکی است اما مناظر توریستی آن رونق بسیار دارد و در ماه های تابستان، بندرگاه قدیمی آن همیشه شاهد ازدحام گردشگرانی است که در بارها و رستورانهای ساحلی جمع میشوند و فضای هیجان انگیزی ایجاد می نمایند. جالب توجه است که بزرگترین مجمع تبعیدی های بریتانیایی قبرس را می توان در گیرنه یافت و نیز اینجا نمایانگر معروفترین هتل ها، بارها و رستورانهای شمال قبرس است. در نظر توریست ها، اینجا یک شهر تاریخی و قدیمی است که زیباترین جاذبه های دیدنی را در خود جای داده است. همچنین در بندرگاه قدیمی، شرکت توریستی شمال قبرس NCTO در حال همکاری با مرکز اطلاعات توریستی محلی می باشد و نقشه های ناحیه ای به زبان های ترکی و انگلیسی به رایگان در دسترس است.

بدون شک گردشگرانی که در گیرنه وقت می گذرانند به سواحل طلایی و دوردست مدیترانه سری می زنند چرا که این منطقه حقیقتا یکی از بهترین های قبرس می باشد. در کل، سواحل غربی گیرنه پیشرفت بسیاری نموده در حالی که سواحل شرقی طبیعت بکر خود را حفظ نموده است و محل مناسبی برای موج سواری و سایر ورزش های آبی می باشد. غواصی در گیرنه شدیدا هوادار دارد و پکیج های غواصی مختلف و متناسب با تمام سطوح مهارتی نیز در دسترس هست. گشت زنی با قایق، پیاده روی و سفرهای کوهستانی هم از ورزشهای قابل توجه این ناحیه می باشد. پارک آبی اختاپوس در بعدازظهرهای آفتابی قبرس نیز مکان لذت بخشی برای خانواده ها خواهد بود.

جهت مطالعه راهنمای گردشگری و توریستی گیرنه اینجا کلیک کنید

اطلاعات توریستی نیکوزیا

شهر پایتختی نیکوزیا که در قبرس شمالی و نزدیک به قلب جزیره واقع شده نسبت به انتخابات فراوانی که مناطق پر جنب و جوش توریستی کنار دریا که در شمال و جنوب سواحل مدیترانه ای گسترده شده اند، چیزی متفاوت تر ارائه می دهد. نیکوزیا پس از حملۀ ترکیه در سال 1974، به دو منطقۀ کاملا متمایز تقسیم شده: بخش شمالی (اشغال شده توسط ترکیه) و بخش جنوبی (جمهوری). در هر ناحیه از نیکوزیا که اسکان بگیرید، جاذبه های گردشگری بسیاری در نزدیکی شما وجود دارد. تورهای پیاده به همراه راهنما در هر دو بخش شهر در دسترس هستند و غالبا از مناظر اطراف هتل Ledra Palace دیدن می نمایند. در نیکوزیای جنوبی می توانید به دیدن مسجد عربها، کلیسای Faneromeni، مسجد عمریه و باغ های Municipal که بیشتر خانواده پسند است بروید. در حالی که در بخش شمالی نیز می توانید از حمام بزرگ و تئاتر Cyprus Turkish Shadow دیدن کنید که همگی باب میل توریست ها هستند.

بدون شک گردشگرانی که در گیرنه وقت می گذرانند به سواحل طلایی و دوردست مدیترانه سری می زنند چرا که این منطقه در نیکوزیای جنوبی محلی به نام Laiki Yitonia وجود دارد که اماکن جالب توجه جدید و قدیمی را در خود جای داده است. قصر Archbishop، که در Plateia Archiepiskopou Kyprianou واقع شده، یکی از بناهای فوق العادۀ ونیزی میباشد که بطور کامل بازسازی شده است. تعدادی دروازۀ تاریخی نیز در این اطراف باقی مانده اند که ازجمله بهترین آنها دروازۀ فاماگوسا و دروازۀ پافوس می باشند. در نیکوزیای شمالی مسجد سلیمیه از اصلی ترین بناها به شمار می آید و مناره های زیبایش، که از دور در آسمان این شهر نمایان هستند، بعدها در قرن 16ام توسط عثمانی ها به آن افزوده شده است.

جهت مطالعه راهنمای گردشگری و توریستی نیکوزیا اینجا کلیک کنید

اطلاعات توریستی فاماگوسا

فاماگوسا شهری بزرگ و محصور در بین دیوارهای اطراف است که با هر جای دیگری بر روی جزیرۀ قبرس تفاوت دارد. این شهر قبلا ناحیه ای پرانرژی بود که گردشگران بسیاری را به خود جذب می کرد اما پس از آنکه در قرن 14 میلادی دولت عثمانی به این شهر، که آن موقع تحت تسلط ژنوی ها بود حمله کرد، سرنوشت آن به شدت تغییر کرد. در سال 1974 که نیروهای ترکیه هجوم آوردند، تاریخ دوباره در این مکان تکرار شد و نوار ساحلی و هتل های فوق العاده معروف Varosia در پشت سیم های خاردار محبوس شدند. هرچند فاماگوسا هنوز شهر باعظمتی است و با اینکه بناهای متروکۀ دورافتاده اش فضای وهم آلودی ایجاد می نماید، اما چیزهای قابل توجه زیادی در این اطراف وجود دارد مثل دیواره های باستانی و مناظری از بناهای تاریخی، لنگرگاه عظیم و مناظر توریستی آرام آن که قطعا آرامتر از شهر مجاورش، ایاناپا، می باشد.

شهر قدیمی فاماگوسا همیشه جاذبه های فراوانی به توریست ها و گردشگرانی که از آن بازدید می نمایند ارائه می دهد و محل مناسبی برای آغاز گشت و گذار است. می توانید سیاحت خود را با پیوستن به تورهای اتوبوسهای قرمز سرباز آغاز کنید که از منطقۀ Protaras حرکت می نماید و وقتی از مناطق توریستی مهم و جذاب عبور می کنید توضیحاتی به زبان انگلیسی به شما ارائه می گردد. اگر نور آفتاب قبرس چیزی است که به دنبال آن هستید، فاماگوسا به راحتی به چندین ساحل شنی لوکس دسترسی دارد؛ از جمله سواحل Bediz، Glapsides و نایومی. اما گسترۀ شنی نزدیک هتل Palm Beach بیشترین تعداد ساحل روندگان و حمام آفتاب گیرندگان را به خود جذب می نماید. و اگر میخواهید خنک شوید میتوانید شنا کنید یا به گروه های غواصی ملحق شوید.

جهت مطالعه راهنمای گردشگری و توریستی فاماگوسا اینجا کلیک کنید

اطلاعات توریستی لارناکا

منطقۀ لارناکا در قبرس تاریخ توریستی طولانی ای دارد. این شهر که در ساحل مدیترانه ای جنوبی واقع شده مناظر واقعا شگفت انگیزی ارائه می دهد. همچنین برترین فرودگاه جزیره در این شهر واقع شده است. لارناکا که زمانی شهری خواب آلوده و ساکت بود، امروز نه تنها توانسته بخش اعظمی از جذابیت اولیه اش را حفظ کند بلکه قادر است امکانات لازم برای گروه های عظیم گردشگران عاشق آفتاب، ساحل و ... را تهیه کند. لارناکا با مناطق تاریخی شگفت انگیز، خیابان های سنتی، خانه های نماسفید قبرسی و مغازه های هنرهای دستی محلی، جاذبه ها و سرگرمی های مختلفی برای همگان دارد. در امتداد و نزدیکی خیابان Athinou تعداد بیشماری از مغازه ها و فروشگاه های زنجیره ای وجود دارند. سازمان اطلاعات توریستی قبرس نیز در جوار هتل Sun Hall مستقر شده است.

سواحل مدیترانه ای در لارناکا بسیار مسحور نماینده بوده و تقریبا طبیعی و بکر باقی مانده اند. این شهر توانسته جایزۀ Blue Award را بدلیل پاکی کلی ناحیه بدست آورده است. سواحل Castella، Dhekelia، و Cyprus Tourism Organisation از جمله بهترین سواحل هستند و ارائه دهندۀ همه چیز از موج سواری و شنا گرفته تا جت اسکی و parascending می باشد. غواصان نیز از سراسر قبرس به اینجا می آیند چراکه ساحل مجاور در برگیرندۀ یک گروه شگفت انگیز از لاشۀ کشتی های زنوبیا (Zenobia) می باشد که در دنیا شناخته شده و معروف است. کسانی که چندان میلی ندارند که بعدازظهر خود را به غواصی بگذرانند نیز می توانند این کشتی ها را مشاهده نمایند. فقط کافی است به گروه های سیاحتی SADKO بپیوندند که 40 نفر ظرفیت دارد. تعطیلات در لارناکا مدت های مدیدیست که به گزینۀ پرهواداری در بین خانواده ها و زوج ها تبدیل شده است. روزها سواحل این ناحیه مملو از توریست است و شبها، کلوپ ها مملو از افرادیست که عاشق شب گذرانی هستند.

جهت مطالعه راهنمای گردشگری و توریستی لارناکا اینجا کلیک کنید

منبع: لست سکند
انتشار: 20 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 670

به "راهنمای گردشگری و توریستی قبرس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای گردشگری و توریستی قبرس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید