محمد خزاعی: سینما شاخص فرهنگی بین المللی ایران در دنیا است

به گزارش مجله ابوذریون، تهران (پانا) - جلسه مشترک رئیس سازمان سینمایی و سخنگوی وزارت امور خارجه با هدف دستیابی به یک برنامه همکاری جامع برای تقویت حضور پررنگ سینمای ایران در بازارهای منطقه ای و جهانی در محل سازمان سینمایی برگزار گردید.

محمد خزاعی: سینما شاخص فرهنگی بین المللی ایران در دنیا است

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی ضمن تشکر از همکاری های فی مابین وزارت امور خارجه و سازمان سینمایی، گفت: سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از شاخصه های فرهنگی، معنوی و شاعرانه منحصر بفردی برخوردار است که امروز جهان ما را با آن می شناسد.

وی ادامه داد: در کنار رشد تکنولوژی نظامی و جهش های علمی؛ بالندگی سینمای فرهنگی ایران از جمله شاخصه های مهم جمهوری اسلامی است. این سینمای با افتخارات و دستاوردهایش سفیر نافذ و فرصت سازی برای معرفی و تبیین فرهنگ ایرانی اسلامی در جهان بوده است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در سپهر افکار عمومی جهان فیلم های ایرانی شناخته شده است اضافه کرد: در سفرهایی که به شخصه داشته ام در بسیاری از کشورها، ایران را با سینمایش می شناسند.

به گفته وی، این شرایط البته به معنای شرایط مطلوب و ایده ال نیست و هنوز سینمای ما در دیپلماسی عمومی و فرهنگی جایگاه و شانیت خودش را پیدا ننموده است.

وی خاطرنشان ساخت: فعالیت های خوبی در دوره های مختلف جشنواره های بین المللی و جهانی فیلم فجر اجرا شده که جا دارد از کوشش های همه عزیزان- از جمله اقایان: علیرضا رضاداد، رضا میرکریمی و محمدمهدی عسگرپور و ... قدردانی کنم. امیدواریم با برنامه ریزی و طراحی متمرکزتر و منسجم تر این ویترین فرهنگی و استفاده از همه تجربه ها و دستاوردها، شاهد تاثیرگذاری گسترده تر و نافذتر جشنواره و سینمای ایران در ابعاد ملی و بین الملل در سال های آینده باشیم.

خزاعی معتقد است هنوز کارهای بر زمین مانده بسیاری در بخش بین الملل سینمای ایران داریم که باید به آنها رسیدگی کنیم و در زمینه مشترکات فرهنگی، آرمانی و آئینی با کشورهای دیگر کوشش های زیادی باید صورت گیرد.

خزاعی ادامه داد: متاسفانه به دلایل مختلف سطح نفوذ سینمای ایران در کشورهای منطقه نسبت به سایر کشورها بسیار کم است که دلیل های مختلفی دارد و طبعا بخشی از این دلیل ها به عملکرد خودمان و بخشی دیگر به ساختار فرهنگی آن کشورها مربوط می گردد.

وی با اشاره به اینکه باید بخش خصوصی را تقویت کرد، بیان داشت: متاسفانه، چرخه اقتصادی و گردش اقتصادی سینمای ایران بسیار ضعیف است و بسیاری از تهیه نمایندگان در بخش خصوصی حتی، توان معرفی آثارشان را در بازارهای جهانی ندارند. از سوی دیگر دولت نیز، فرصت چنین برنامه هایی برای فراوری مشترک نداشته است.

خزاعی با اشاره به اینکه فعالیت ها و حرکت های فرهنگی باید باعث تقویت و توسعه مناسبات با کشورهای همسایه گردد، ادامه داد: آنچه در سینما مانند سایر عرصه ها اهمیت دارد بحث عرضه و تقاضا است و اگر فیلمی این قابلیت را داشته باشد که بتواند مورد استقبال قرار گیرد و به فروش خوبی برسد قطعا، از طرف شرکت های سینمایی منطقه مورد توجه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: امروز سینما تبدیل به یک مساله مهم شده است و مسئولان سیاسی می توانند در مراودات خود خواهان همکاری و تعامل کشورها در زمینه نمایش فیلم های ایرانی و فراوریات مشترک باشند. اگر بتوانیم در بازارها و سالن های سینمایی دیگر کشورها همانند چین حضور داشته باشیم علاوه بر نفوذ گستره فرهنگی می توانیم از نظر اقتصادی نیز درآمدهای خوبی برای رونق سینمای ایران بدست آوریم.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به دغدغه های مشترک وزارت امور خارجه و سازمان سینمایی بیان داشت: طبیعی است که از نظر شما ساخت آثار سینمایی در باره بعضی موضوعات سیاسی، منطقه ای و جهانی می تواند به حل مسائل و پیشبرد اهداف یاری کند و در این راه، ما آماده هر نوع همکاری هستیم.

خزاعی با اشاره به اینکه از طریق سینما می توان حقانیت و مظلومیت ایران را در جهان نشان داد، گفت: موضوعات و سوژه های بسیاری پیرامون مسائل ایرانیان در جهان و آزار آن ها از طریق آمریکا و بعضی کشورها وجود دارد که اگر هرکدام ساخته شوند می تواند بازتاب صدای مظلومیت و حقانیت مردم ایران باشد.

وی با بیان اینکه نقش سفرا و رایزن های فرهنگی در روابط کشورها بسیار مهم است، ادامه داد: اگر وزارت امور خارجه سینما را در تعاملات بین المللی، حضور در بازارهای منطقه ای و ساخت فیلم و فراوریات مشترک یاری کند می توانیم گام های موثرتری برداریم.

خزاعی، سینما را یک دیپلماسی عمومی برای کشورها در جهان امروز خواند و اضافه کرد: وزارت امور خارجه ظرفیت های کشورهای مختلف را به خوبی می شناسد و می تواند به ما یاری کند و بگوید که با کدام کشورها می توانیم تعامل و همکاری بیشتری داشته باشیم و باید برای این همکاری ها به یک برنامه جامع برسیم.

رئیس سازمان سینمایی از تشکیل شورای همکاری بین الملل سینما در آینده ای نزدیک اطلاع داد و گفت: وظایف این شورا آسیب شناسی حضور سینمای ایران در منطقه و جهان و بعلاوه، ارائه راهکارهایی برای استفاده از فرصت ها با هدف اکران و نمایش فیلم های ایرانی و فراوریات مشترک به صورت تخصصی است.

در این نشست، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه سینما می تواند نقش پررنگی در حوزه ایران فرهنگی داشته باشد، گفت: در بحث محور مقاومت و ایران فرهنگی باید محصولات سینمایی بیشتری فراوری کنیم تا از کیفیت خوبی برخوردار باشد. به طور مثال، ما فقط یک فیلم بازمانده را در این زمینه فراوری نموده ایم.

وی با اشاره به اینکه امروز باید نگاه راهبری در حوزه ایران فرهنگی داشته باشیم، اضافه کرد: نگاه وزارت امور خارجه به سینما و سازمان سینمایی نگاهی راهبردی و محتوایی است و ما نیز، آمادگی هرگونه همکاری را برای ارتقاء سینمای ایران داریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان داشت: وظیفه ذاتی ما این است که برای برطرف احتیاجهای کشور شرایطی را برای همکاری نهادهای داخلی با همتایان بین المللی فراهم کنیم اما ضروری است کلیتی از احتیاجها و خواسته های سازمان سینمایی و فیلمسازان را ترسیم کنید..

وی ادامه داد: بعلاوه، از سینماگران تقاضا داریم ما را در اتفاقات مهم منطقه ای و بین المللی یاری و حمایت نمایند. همینکه یک فیلمساز در باره یک شخصیت مهم فرهنگی مانند نظامی گنجوی، مولوی یا رودکی اثری بسازد برای ما کفایت می نماید.

خطیب زاده با اشاره به اینکه هر تصمیمی برای رسیدن به نتیجه درست احتیاج به نقشه دارد، گفت: برای همکاری های مشترک می توانیم یک نقشه مشترک تحت عنوان پروژه راهبردی تقویت حضور پررنگ سینمای ایران در خارج از کشور: طراحی کنیم و بر اساس این نقشه یک سند بالادستی تدوین کنیم و برنامه ریزی های لازم را انجام بدهیم.

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنم یک کارگروه مشترک از سوی سازمان سینمایی تشکیل گردد و در این کارگروه نقشه مورد نظر برای حضور پررنگ سینمای ایران طی چهارسال آینده در سطح بین المللی برنامه ریزی گردد و ما نیز در این راه آماده هر نوع یاری و همکاری هستیم.

خطیب زاده با اشاره به سهم ایران از بازار منطقه ای و جهانی محصولات فرهنگی، گفت: متاسفانه سهم ایران در این بخش بسیار ناچیز است و ما کوشش داریم با تشکیل بازارچه های فرهنگی حضور آثار فرهنگی هنری ایران را در بازارهای بین المللی تقویت کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: احتیاج است برای بخش های بین المللی تصمیمات درستی بگیریم و به نظر من معرفی فیلم قهرمان به اسکار یک انتخاب خوب و درستی بود.

وی ادامه داد: برگزاری هفته های فیلم در خارج از کشور بسیار مهم است و ما انتظار داریم این هفته های فیلم با قدرت برگزار گردد؛ در این زمینه می توانید روی یاری ما و سفرا حساب کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 دی 1400 بروزرسانی: 10 دی 1400 گردآورنده: abuzariyon.ir شناسه مطلب: 2054

به "محمد خزاعی: سینما شاخص فرهنگی بین المللی ایران در دنیا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد خزاعی: سینما شاخص فرهنگی بین المللی ایران در دنیا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید